Reklama

Wiadomości

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu "w cztery oczy" i razem z delegacjami prezydent Duda zauważył, że to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, gdy król cypryjskiego państwa krzyżowców Piotr Cypryjski wziął udział z zjeździe monarchów europejskich w Krakowie, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego; królowie wzięli wtedy m.in. udział w słynnej uczcie u Wierzynka.

Reklama

"W istocie można więc powiedzieć, że to wydarzenie historyczne" - mówił prezydent Duda, zaznaczając, że oba państwa od 20 lat są członkami Unii Europejskiej i w ten sposób wiążą swoje losy.

Podziel się cytatem

Prezydent Duda powiedział, że podczas rozmów liderzy poruszyli kwestię sytuacji na Ukrainie, w tym także ukraińskich uchodźców w Polsce, a także kwestię sytuacji na Bliskim Wschodzie, silnie oddziałującej na położony niedaleko Cypr. Zaznaczył, że Polska jest wdzięczna Cyprowi za "zdecydowaną i bardzo jednoznaczną postawę" wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, w tym przede wszystkim wspieranie sankcji na Rosję.

"Powiedziałem panu prezydentowi, że Rosja nie może wygrać tej wojny; że jeżeli Władimir Putin wygra tę wojnę, to będzie to pożywka dla kolejnych kroków, które rosyjski imperializm podejmie" - zaznaczył prezydent. Christodoulides porównał rosyjską inwazję na Ukrainę i okupację jej terenów do okupacji Cypru Północnego. "Od samego początku Cypr stał i nadal będzie stał niezachwianie po właściwej stronie historii. Inwazje, okupacje, naruszenia prawa międzynarodowego - niezależnie od tego, gdzie się zdarzają, należy powstrzymywać" - zadeklarował.

Reklama

Duda nawiązał też do sytuacji na Cyprze i faktu, że północna część wyspy kontrolowana jest przez separatystyczną, nieuznawaną Turecką Republikę Cypru Północnego. Jak mówił, Polska opowiada się za rozwiązaniem, w ramach którego cała wyspa będzie objęta przez jedno państwo cypryjskie. "My to rozwiązanie jednego w przyszłości państwa na Cyprze, oczywiście z pewnymi zasadami podziału regionalnego i etnicznego (...), cały czas konsekwentnie wspieramy" - powiedział; za to stanowisko podziękował prezydent Cypru.

Wśród istotnych tematów rozmów obaj przywódcy wymieniali turystykę. Prezydent Duda podkreślał, że Cypr cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów - w 2023 roku wyspę odwiedziło ok 270 tys. Polaków. Prezydent Christodoulides wskazał, że władze obu państw pracują m.in. nad zwiększeniem liczby połączeń lotniczych między Polską a Cyprem w celu dalszego rozwoju polskiej turystyki na wyspie. Dodał, że w tym roku Cypr spodziewa się przekroczenia granicy 300 tys. turystów z Polski. "Dążymy do tego, by ta liczba była jeszcze wyższa" - podkreślił.

Prezydent Cypru zwrócił uwagę na związki Polski i Cypru w polityce unijnej. Jak zaznaczył, oba państwa dwukrotnie - w 2011 i 2012 roku oraz następnie w 2025 roku - wraz z Danią działały w ramach "trójki" państw kolejno sprawujących prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Po 20 latach nie jesteśmy już nowymi członkami Unii Europejskiej" - oświadczył.

Dodał, że sprawująca w pierwszej połowie 2025 roku prezydencję w Radzie UE Polska i w pierwszej połowie 2026 roku Cypr staną przed wieloma skomplikowanymi wyzwaniami, w tym zwłaszcza geopolitycznymi. "Współpraca i koordynacja między naszymi krajami już się rozpoczęła i jestem przekonany, że uda nam się jeszcze lepiej wykonać nasze wspólne zadania" - zadeklarował.

Reklama

Christodoulides dodał, że konieczne jest zatrzymanie działań zbrojnych w Strefie Gazy, które destabilizują cały region graniczący z UE i powoduje olbrzymich rozmiarów kryzys humanitarny. "Cypr jako państwo członkowskie UE i państwo położone w tym regionie (...) utworzył morski korytarz humanitarny do Gazy. Naszym celem było przyczynienie się we współpracy z naszymi partnerami do zwalczenia tego kryzysu" - powiedział. W tym miejscu prezydent Cypru złożył kondolencje bliskim Damiana Sobola - polskiego wolontariusza z organizacji World Central Kitchen, który wraz z 6 innymi wolontariuszami zginął na początku kwietnia w wyniku działań izraelskiej armii.

Wcześniej w obecności obu prezydentów podpisano dwa memoranda dwustronne: memorandum o współpracy polsko-cypryjskiej w dziedzinie sportu podpisał minister sportu i turystyki Sławomir Nitras oraz cypryjska minister ds. europejskich Marilena Raouna. Następnie cypryjska minister oraz podsekretarz stanu w MSZ Marek Prawda podpisali dwustronne memorandum ws. własności intelektualnej.

Po spotkaniu z prezydentem Dudą prezydent Cypru spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem; w planach jest także spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Wieczorem prezydent RP wraz z małżonką wydadzą obiad oficjalny na cześć cypryjskiej pary prezydenckiej. W piątek z kolei prezydent Cypru odwiedzi Kraków, gdzie m.in. spotka się ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-05-23 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawosławny arcybiskup Eustracjusz w Warszawie: "Gdzie Bóg, tam zwycięstwo"

Karol Porwich/Niedziela

"Po naszej stronie jest prawda, a gdzie prawda tam Bóg, a gdzie Bóg tam zwycięstwo" - mówił abp Eustracjusz. Podczas zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną konferencji jeden z najważniejszych hierarchów i autorytetów autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) podziękował Polakom za wsparcie okazane Ukrainie, m. in. omówił sytuację prawosławia i perspektywy ekumeniczne.

Więcej ...

USA: przewodniczący episkopatu zachęca do bicia w dzwony w dzień rekonsekracji katedry Notre Dame

2024-11-29 17:21
Baptysterium zaprojektowane przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume'a Bardeta w katedrze Notre-Dame, 29 listopada 2024 r.

PAP/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Baptysterium zaprojektowane przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume'a Bardeta w katedrze Notre-Dame, 29 listopada 2024 r.

Do wyrażenia solidarności z katolikami francuskimi z okazji rekonsekracji paryskiej katedry Notre Dame zachęcił wiernych przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp Timothy P. Broglio.

Więcej ...

In memoriam w Muzeum Diecezjalnym

2024-11-30 17:45
Wystawa w Muzeum Diecezjalnym

ks. Paweł Batory

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym

W stałym cyklu „In memoriam”, w którym Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie wspomina zmarłych twórców z Podkarpacia, zaprezentowano w tym roku twórczość Marii Markowskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Święci i błogosławieni

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Wiara

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Wiadomości

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...