Reklama

Śpiewem wielbią Boga

Niedziela małopolska 33/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już piętnasty rok działa przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie młodzieżowy chór „Płomień”. W jego skład wchodzą gimnazjaliści, licealiści, studenci, a opiekę duchową nad młodymi ludźmi sprawuje proboszcz parafii ks. Andrzej Gruszka SCJ. - Najpierw były spotkania grupy młodzieży z parafii - wspomina prezes chóru Daria Nowak. - Wspólnie przygotowywaliśmy się do Mszy św. ze szczególnym udziałem młodzieży, wspólnie śpiewaliśmy. Ksiądz wikary, który wówczas opiekował się młodzieżą, zaprosił do współpracy dyrygentkę Marysię Krawczyk i tak to się zaczęło. - Był taki moment, że szukaliśmy nazwy dla naszego chóru - mówi dyrygentka. - Każdy wypisywał swoje propozycje na karteczkach i zastanawialiśmy się nad nimi. Kiedyś moja mama podpowiedziała, że może „Płomień”. Myślę, że nazwa została zaakceptowana, bo ma metaforyczny charakter.

Śpiewają… głową i sercem

Obecnie chór liczy około 20 osób, które spotykają się w czwartki o godz. 20.30 w salce przy kościele Księży Sercanów przy ul. Saskiej 2, ale zdarza się, że do pracy nad konkretnymi projektami dyrygentka zaprasza osoby z innych krakowskich chórów i scholi i wtedy ich liczba ulega zasadniczej zmianie. - Każda próba rozpoczyna się wspólną modlitwą, co pozwala nam uświadomić sobie, dla kogo śpiewamy - mówi Daria Nowak. - Potem Marysia serwuje nam szereg ćwiczeń na dykcję i emisję głosu, później przechodzimy do nauki i ćwiczeń utworów, które właśnie przygotowujemy. Nasza dyrygentka pozyskała zaufanie chórzystów, w sporej części amatorów, przez pełne akceptacji i wiary podejście, że potrafimy śpiewać. Marysia cały czas uświadamia nam, że należy śpiewać nie tylko głową, ale i sercem, że głównym celem naszego chóru jest śpiewać i tym śpiewem wielbić Boga.
Na stronie internetowej www.chorplomien.prv.pl czytamy: „Jako chór młodzieżowy, działający przy parafii, aktywnie uczestniczymy w jej życiu, poza tym koncertujemy w wielu kościołach krakowskich i nie tylko. (…) Mieliśmy zaszczyt śpiewać w czasie pogrzebu Jana Pawła II, w czasie uroczystości na krakowskich Błoniach. Współpracujemy z panią Izabelą Drobotowicz - Orkisz i teatrem Hagiograf…”. W ich repertuarze znajdują się bardzo różne utwory, m.in.: muzyka klasyczna, chorał gregoriański, śpiewy Taize, piosenki młodzieżowe, muzyka gospel, poezja śpiewana, stare pieśni kościelne… - Chociaż najczęściej nas zapraszają jako chór gospel, to staram się otworzyć młodzież na różną muzykę - przyznaje dyrygentka. - Początkowo niechętnie podchodzili do muzyki klasycznej, ale powoli, w miarę jak zaczęli odczuwać jej charakter, przekonali się do tego typu utworów. Śpiewamy również stare, kościelne pieśni. Często zna się zaledwie 2, 3 zwrotki, a tymczasem ich kolejne strofy mają bardzo interesującą treść. Generalnie staram się, żeby w naszym repertuarze były utwory od Bogurodzicy aż do pieśni i piosenek religijnych. Żeby młodzież je poznawała i również w ten sposób się wzbogacała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tworzą wspólnotę

Wspólne próby i występy sprawiły, że osoby należące do chóru bardzo się z sobą zżyły, tworzą pewien rodzaj wspólnoty, która się wzajemnie wspiera i sobie pomaga. - Czasami nie mogę na próbie uspokoić grupy, bo rozmawiają o… matematyce, fizyce - opowiada Marysia Krawczyk. - Wspólne wyjazdy, koncerty, rekolekcje i związane z nimi przeżycia sprawiły że staliśmy się wspólnotą - dodaje Daria Nowak. - Od początku działalności chóru było w nim dość rodzinnie, w naszym składzie zawsze są rodzeństwa, bo zazwyczaj jedna osoba namawia drugą do śpiewania. Obecnie mamy dwa chóralne małżeństwa. Często jest tak, że już po próbie stoimy przy kościele i trudno jest się nam rozejść, bo jest tyle tematów do omówienia.
Jak podkreślają moje rozmówczynie, udział w próbach i koncertach chóru przynosi dla młodego człowieka wiele korzyści. Jest to więc m.in. sposób na: ciekawe spędzanie czasu, poznawanie siebie, pokonywanie barier nieśmiałości, kontakt ze sztuką, to także okazja do rozwijania własnych talentów, szkolenia dykcji oraz głosu. A to wszystko ma szczególne znaczenie w młodym wieku, kiedy kształtuje się osobowość człowieka, kiedy staje on przed ważnymi wyborami. - Jednak to, co łączy chórzystów to pasja śpiewania - mówi Marysia Krawczyk. Daria Nowak dodaje, że chór pozwolił jej odkryć świat, jakiego wcześniej nie znała. - Kiedy przyszłam do chóru, miałam 15 lat - wspomina. - Trafiłam tam, bo podobnie jak wiele dziewczynek w moim wieku chciałam śpiewać. A potem dzięki tym zajęciom rozpoczęła się moja fascynacja muzyką chóralną, w szczególności muzyką gospel. Później, gdy bliżej poznałam członków chóru, zaczęły się nawiązywać przyjaźnie.

Stają się lepsi

- „Kto śpiewa, ten dwakroć się modli” - przywołując słowa św. Augustyna, ocenia działalność młodzieży ks. Andrzej Gruszka SCJ. - W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi uczestniczy w śpiewach, które przecież są częścią liturgii Mszy św. Tymczasem młodzież, która śpiewa w chórze, już na zawsze wyniesie z tej działalności jakże ważną dla człowieka umiejętność śpiewania…. - Myślę, że śpiewając utwory pisane na chwałą Bożą i modląc się w ten sposób, równocześnie wzbogacamy się wewnętrznie, a to na pewno nas wzmacnia i pomaga stawać się lepszymi - dodaje Daria Nowak.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie