Reklama

I Jarmark Jakubowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 24-26 lipca br. bazylika i parafia katedralna w Szczecinie obchodziły swoje święto patronalne - św. Jakuba Większego Apostoła. „Już od ponad 800 lat św. Jakub towarzyszy naszemu miastu” - tak media informowały mieszkańców Szczecina i regionu, zapraszając na uroczystości odpustowe. Centralnymi wydarzeniami każdego dnia skupiającymi wokół ołtarza były Msze św., a oprawą towarzyszącą był I Jarmark Jakubowy.
W piątkowe południe (24 lipca) na zielonym placu przykatedralnym stanęły namioty, w których rzemieślnicy zaprezentowali swoje rękodzieła (hafty, koronki, rzeźby, obrazy, pamiątki) i produkty regionalne (miody, chleby, sery, ciasta). Najdalszy wystawca z serami owczymi był spod Zakopanego. Przy aptece katedralnej rozstawiło się tzw. miasteczko zdrowia.
O godz. 17.30 przy biciu dzwonu „Św. Jakub” ruszyła ulicami parafii (Grodzką, pl. Orła Białego, Staromłyńską, pl. Żołnierza, Farną, Grodzką) symboliczna pielgrzymka wiernych z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Łobza na czele. Za orkiestrą podążali przedstawiciele rzemiosła ubrani w togi oraz księża z katedry w strojach jakubów z laską pielgrzymią i kapeluszem z charakterystyczną muszlą. W tłumie parafian i gości niesiono figurę św. Jakuba z końca XVII wieku - dzieło stralsundzkiego rzeźbiarza Hansa Brodera. Do wojny figura stanowiła podstawę wspaniałej ambony znajdującej się w świątyni. Przy wypełnionej wiernymi katedrze o godz. 18 rozpoczęła się Msza św. z Nieszporami ku czci św. Jakuba pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kan. Jana Kazieczki. W słowie po Ewangelii nawiązał on do zmieniającej się rzeczywistości, w której uczestniczymy. Normalność to również wpatrzenie się w postać św. Jakuba, ucznia Chrystusa. Przybliżając jego sylwetkę, przedstawił plany związane już z rokiem 2010, który będzie jubileuszowym Rokiem św. Jakuba. „Zrobimy wszystko, aby w tym roku sprowadzić do naszej świątyni relikwie Świętego, i by Szczecin był oddany pod szczególną opiekę św. Jakuba”. Na Mszę św. przybył bp Marian Błażej Kruszyłowicz, który wraz z przedstawicielem miasta na placu przy katedrze ogłosił otwarcie I Jarmarku Jakubowego. Uczestnicy jarmarku zostali poczęstowani chlebem, który został rozniesiony wśród ludzi przez siostry Misjonarki Miłości.
O godz. 20.30 rozpoczęła się w katedrze II edycja „Nocy w Katedrze”. Pierwsza edycja miała miejsce 20 lutego br. i skupiła ok. 1000 zainteresowanych. Pierwszym punktem była promocja książki „Podminowany optymistycznie” i spotkanie z jej głównym autorem ks. Janem Kazieczką oraz współautorami - księżmi wikariuszami: Piotrem, Maciejem i Arturem. Ks. Jan długo jeszcze podpisywał książki, gdy rozpoczęły się następne punktu nocnego programu: oprowadzanie po katedrze z przewodnikami oraz koncert organowy z prezentacją możliwości organowych. W tym czasie stworzono możliwość zwiedzenia empory katedry i tarasu widokowego wieży (była to pierwsza możliwość zobaczenia Szczecina nocą z wysokości 56 m). Piątkowy dzień ok. 23.30 zamknął Teatr Ognia F.A.N w wykonaniu młodzieży z Nowogardu i modlitwa na zakończenie dnia.
Drugi dzień świętowania - 25 lipca - dzień św. Jakuba rozpoczął się już od godz. 10. Scena przykatedralna powitała zespoły folklorystyczne ze Stepnicy, Korytowa, Derczewa i Sitna, a w świątyni można było posłuchać o pełnych godzinach piętnastominutowych koncertów organowych. Godzina Miłosierdzia Bożego skupiła w katedrze mnóstwo wiernych. W tym czasie w zaciszu kanonii odbywało się spotkanie Kapituły Katedralnej pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Wraz z członkami kapituły o godz. 16 odprawiono Nieszpory poprzedzone obrzędem liturgicznego włączenia nowych kanoników Kapituły Katedralnej. Po wyznaniu wiary nowi kanonicy usłyszeli od prepozyta Kapituły bp. Kruszyłowicza: „Wprowadzam Cię w prawa i obowiązki kanonika Szczecińskiej Kapituły Katedralnej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.
Centralnym wydarzeniem była Msza św. odpustowa pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity, który po raz pierwszy pokazał się wiernym w paliuszu - symbolu misji pasterskiej oraz więzi z Ojcem Świętym. Metropolita akcentował, iż świętowanie odpustowe to przede wszystkim pielgrzymka do miejsca świętego na spotkanie z Bogiem, a następnie trwanie w radości i pokrzepianie przy kramach, które od wieków ustawiano, by wesprzeć umęczonych pielgrzymów.
Po Mszy św. przy katedrze uformowała się grupa pielgrzymkowa, która pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity wyruszyła na prawobrzeże Szczecina do sanktuarium Pani Fatimskiej na os. Słonecznym. Warto zaznaczyć, że przed pielgrzymami wieziony był z bazyliki katedralnej obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Bogaty w wydarzenia dzień odpustowy zakończył się w katedrze koncertem w wykonaniu organisty Marka Kudlickiego z Wiednia i Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, która otrzymała gromkie brawa i bisowała.
Ostatni, niedzielny dzień świętowania - 26 lipca - wydaje się przyciągnął największą liczbę wiernych. Na Mszach św. dopołudniowych i Mszy wieczornej było mnóstwo ludzi, którzy po Eucharystii udawali się na jarmark. Piknik rodzinny ubogacony został przyjazdem Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej. Była prezentacja wozów bojowych straży, konne patrole, tresura psa policyjnego. Przed wejściem głównym do świątyni na dzieci czekał potężny arkusz papieru z konturami świętego patrona. Dzieci miały za zadanie pokolorować postać, co uczyniły znakomicie. Dla podkreślenia rodzinności gościem specjalnym na niedzielne popołudnie była kapela, która przyjechała z Lwowa. Po wielokrotnych bisach na scenie pojawiły się inne zespoły ludowe z Pyrzyc w charakterystycznych dla regionu strojach. Podczas przerw w prezentacji zespołów licytowane były grafiki związane z ks. J. Kazieczką i katedrą pw. św. Jakuba. Prace wykonane zostały przez ks. Piotra Leśniaka i młodzież z Liceum Plastycznego w Szczecinie. Świętowanie niedzielne zakończył zespół pieśni i tańca „Pyrzyczanie”.
„To przerosło nasze oczekiwanie, przez jarmark przewinęło się ponad 10 tysięcy osób” - tak organizatorzy komentują trzydniowe święto parafii. Pozostaje powiedzieć: Do zobaczenia za rok na II Jarmarku Jakubowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

2024-08-21 09:38

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 20-26.

Więcej ...

Wychowanie w Polsce: Współpraca rodziny, szkoły i kościoła

2024-09-10 13:19

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W kontekście bieżącej debaty dotyczącej obecności lekcji religii w polskich szkołach, ks. Marek analizuje znaczenie tego przedmiotu, podkreślając, że nie jest to jedynie dodatkowa lekcja, ale przede wszystkim wspólne wartości, które stanowią fundament życia młodych ludzi.

Więcej ...

Papież do młodzieży: młody człowiek bez marzeń jest „życiowym emerytem”

2024-09-11 09:40

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas ostatniego spotkania w Timorze Południowym Ojciec Święty przestrzegał młodych ludzi przed fałszywymi „sprzedawcami szczęścia” Prosił ich też, aby nigdy nie tracili entuzjazmu wiary ani uśmiechu, mieli odwagę „robić raban”, nie bali się „marzyć o wielkich rzeczach” i troszczyli się o dwa „największe skarby społeczeństwa”: dzieci i osoby starsze.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Kościół

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...