Reklama

Tożsamość Częstochowy, miasta duchowej stolicy Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa to dobre miasto” - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II. Cieszymy się, że nasz Papież o Częstochowie myślał dobrze. My także chcielibyśmy myśleć i mówić w taki sposób. Wiadomo, że nie jest to miasto łatwe. Są w nim dwie linie, jedna to jasnogórska, pielgrzymkowa - tych, którzy przybywają do Sanktuarium jako pielgrzymi, są krótko, a druga - mieszkańców, którzy tu żyją, pracują, realizują swoje plany - uczniowskie, studenckie, rodzinne. Są także rządzący miastem: Rada Miasta, Prezydent, Urząd Miasta. Trzeba to jakoś zsynchronizować, pamiętając jednak, że niezbywalną wielkością Częstochowy jest Jasna Góra, z której mamy się cieszyć i szanować to miejsce. To, że świat zna Częstochowę zawdzięczamy Sanktuarium Jasnogórskiemu. Ksiądz Arcybiskup często powtarza, że podczas podróży wielu przypomina mu Jasną Górę i dodaje, że również „Niedzielę”, obecną na świecie i będącą znakiem miasta. Są środowiska, które wolałyby, żeby na mapie Częstochowy nie było naszego tygodnika. Tym bardziej będziemy o roli „Niedzieli” przypominać, ponieważ mamy do tego święte prawo.
W ostatnich wieczornych spotkaniach wtorkowych na falach Katolickiego Radia Fiat, kiedy „Niedziela” ma swoją audycję, spotkaliśmy się z prezydentem Częstochowy, Tadeuszem Wroną i wspólnie z redaktorami rozmawialiśmy na interesujące tematy. Z uwagi na to, że w ostatnim czasie miały miejsce pewne akcje dotyczące osoby Prezydenta i planów rozwoju miasta, zadaliśmy mu sporo pytań, w tym niektóre dość trudne. Odpowiedzi były jasne, klarowne, Prezydent odpowiadał na pytania w sposób adekwatny i odpowiedzialny.
Zarzuty stawiane Prezydentowi płyną od ludzi, którzy nie są zadowoleni z rządów miastem, albo mają wręcz inne cele - nazwijmy je politycznymi. Niektóre z tych zarzutów mają wymiar osobisty, jakoby Prezydent był człowiekiem zbyt kościelnym, zbyt posłusznym postulatom Jasnej Góry czy Kościoła. Otóż, nie jest to prawda. Wszystko można powiedzieć, ale nie to, że Prezydent bezkrytycznie wysłuchuje wskazań Kościoła, Arcybiskupa czy Jasnej Góry. Jest pod tym względem - moim zdaniem - bardzo samodzielny i nie jest sterowany przez kogokolwiek. Nieraz jestem zdziwiony, że jest tak niezależny i wolałbym, żeby częściej i szerzej konsultował swoje przedsięwzięcia. Tymczasem jest to człowiek wolny, podejmujący decyzje samodzielnie. W tej trudnej pracy dobrze sobie radzi. Na pewno są jeszcze w Częstochowie ludzie z kręgów komunistycznych, którzy reprezentowali komitet partii. O ich działalności najwięcej mógłby opowiedzieć ks. prał. Józef Słomian, który doznał tyle krzywdy i nieprzyjemności od przedstawicieli ówczesnych władz. Być może chcieliby oni nadal swoje władztwo zaprowadzać i nie podoba im się, że Prezydent jest człowiekiem wierzącym, że odnajduje się w duchowej stolicy Polski. Pamiętajmy, że to on wręczał Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Częstochowy - pierwsze w historii Polski. Za naszym przykładem poszły inne miasta, które honorowały takim odznaczeniem Ojca Świętego.
Jest wiele innych inicjatyw, które pochodzą od prezydenta Wrony, chociażby np. spowinowacenie z miastami maryjnymi Europy, program społeczny na rzecz rodzin... Mają one wymiar, owszem, katolicki, ale nie są sprawą szczególnego sprzyjania Kościołowi, są wyrazem pewnej normalności. To samo dotyczy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, któremu patronuje miasto i który jest piękną wizytówką Częstochowy na forum międzynarodowym, a sam Ośrodek „Gaude Mater” oprócz Festiwalu podejmuje wiele innych inicjatyw kulturalnych wzbogacających Częstochowę. Festiwal jest przez miasto finansowany tylko w części, a dofinansowywany jest dzięki zapobiegliwości dyrekcji Ośrodka przez instytucje centralne oraz sponsorów. Stąd pojawiające się zarzuty, że Festiwal „Gaude Mater” jest zbyt drogi, jest wyrazem niezrozumienia znaczenia tej inicjatywy dla miasta, a nawet niechęci do sacrum.
Częstochowa to dobre miasto. Mieszkamy w nim i musimy je przyjmować takie, jakie ono jest ze swej natury. Przyglądam się III Alei Najświętszej Maryi Panny, ma ona zupełnie szczególny wymiar, jest wyjątkowa i przez to przyciąga mieszkańców i pielgrzymów. Częstochowa musi przyciągać, trzeba pracować nad tym, żeby mieszkańcy byli solidarni, a także bardziej oczytani a przez to światli.
Częstochowa powinna budować swoją tożsamość przez obecność Jasnej Góry, a także przez to, że w administracji kościelnej jesteśmy metropolią, z arcybiskupem metropolitą. Budowanie tożsamości lokalnej to także przyjmowanie i akceptacja „Niedzieli”, która jest znana w Polsce i na całym świecie. Z tym w naszym mieście nie jest najlepiej. Niestety, są parafie w Częstochowie, które nie zawsze rozprowadzają „Niedzielę” w odpowiednich do liczby mieszkańców nakładach, albo w ogóle nie chcą kolportować naszego tygodnika. Cieszymy się obecnością Katolickiego Radia Fiat, Radia Jasna Góra. Mamy dobre wyższe uczelnie: Politechnika, Akademia Jana Długosza, Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczny, wyższe szkoły różnego typu, są szkoły katolickie... One stanowią wizytówkę Częstochowy.
Zechciejmy o tym pamiętać i starajmy się coś proponować i czynić dla tych dzieł, dla tych wartości, które są obecne w naszym mieście. Budowa tożsamości nie zależy tylko od Prezydenta miasta, ale od nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

Jasnogórska wieża nie tylko dla odważnych

2025-07-18 16:52
Jasnogórska wieża

BPJG

Jasnogórska wieża

Ma ponad 106 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad pół tysiąca schodów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat