Caritas Diecezji Toruńskiej w Centrum Wolontariatu w Przysieku od 5 lat prowadzi szkolenia dla nauczycieli i uczniów, dotyczące profilaktyki uzależnień. Zajęcia są prowadzone przez znanych specjalistów, a sam program został pozytywnie zaopiniowany przez autorytet uniwersytecki prof. Zbigniewa Gasia z UMCS. Ponieważ praktyki religijne są uznawane przez specjalistów za czynnik chroniący przed uzależnieniami, a Caritas Diecezji Toruńskiej może się poszczycić rzeszą ponad 6 tys. wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, uznaliśmy, że należy zająć się tak ważnymi obecnie problemami, jakimi są m.in.: eksperymentowanie z narkotykami, picie alkoholu oraz palenie papierosów. W tym roku szkolnym przygotowaliśmy zajęcia wzbogacone o warsztaty dziennikarskie, by wolontariusze mogli wykorzystać medialnie swą wiedzę o zapobieganiu uzależnieniom do promowania tego ważnego tematu.
Przez szkolenie „Chronię siebie, chronię innych - profilaktyka uzależnień w praktyce” chcemy zmotywować uczniów do rówieśniczej edukacji zdrowotnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zaktywizować uczestników do animowania wydarzeń promujących profilaktykę, a tym samym zapobiegających uzależnieniom. Na zajęciach będziemy pokazywać wartościowe oferty spędzania czasu wolnego i tworzyć warunki do korzystania z nich. Czas wolny jest bowiem wartością, której zmarnować nie wolno, a skuteczna i nowoczesna profilaktyka uzależnień to uczenie dojrzałej i mądrej postawy we wszystkich dziedzinach życia. Liczba i rozmaitość zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesna kultura, wymagają, aby wychowanie młodego pokolenia zostało uzupełniane przez działania chroniące młodzież przed zagrożeniami. Jednym ze sposobów skutecznej profilaktyki wśród uczniów jest ich aktywizacja, rozbudzanie aktywności w kierunku zaspakajania potrzeb i zainteresowań.
Szkolenie ma wspierać inicjatywy uczniów na rzecz szkoły i społeczności lokalnej, w której żyją. Uczestnikom przedstawimy przykłady młodzieżowych inicjatyw, pomysły na przedsięwzięcia o różnym zasięgu i wymagające różnych sojuszników. Przygotowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek, instrukcji dla młodzieżowych liderów oraz ich opiekunów, od scenariuszy po konkretne rady dotyczące realizacji projektów. Wierzymy, że pomogą one zaktywizować społeczność szkolną i lokalną oraz pozwolą nawiązać aktywną i systematyczną współpracę między szkołami, gdyż profilaktyka przez aktywizację chroni przed destrukcyjnymi zachowaniami.
Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń. Uczestnikom zapewniamy nieodpłatne wyżywienie oraz noclegi.
TERMINY SZKOLEŃ:
Grupa I - gimnazjaliści - 25 osób (20 uczniów + 5 nauczycieli),
6 dni szkoleniowych:
26-27 września, 3-4 października, 10-11 października.
Grupa II - licealiści - 25 osób (20 uczniów + 5 nauczycieli),
6 dni szkoleniowych:
17-18 października, 24-25 października, 7-8 listopada.
Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania uczestników drogą elektroniczną:
Pomóż w rozwoju naszego portalu