Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto muzyki

W dzień św. Cecylii, patronki muzyki, już po raz czwarty został zorganizowany w Częstochowie cykl koncertów pod wspólną nazwą "Święto Muzyki". W tym roku połączone z jubileuszem 55-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Bolesława Ociasa - kompozytora i dyrygenta związanego z częstochowskim środowiskiem muzycznym. 21 listopada w Auli Wyższego Seminarium Duchownego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa" z "Koncertem Nadziei" - darem dla podopiecznych domów dziecka oraz mieszkańców przytulisk. Tego samego dnia częstochowskie chóry śpiewały w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. 22 listopada w Filharmonii Częstochowskiej odbył się Jubileuszowy Koncert Bolesława Ociasa. Zaprezentowane zostało monumentalne dzieło skomponowane przez Jubilata Missa Brevis. Wykonawcami byli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz chóry: "Collegium Cantorum" - Chór Akademicki Politechniki Częstochowskiej, Chór Kameralny Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie, Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia", "Schola Cantorum" Parafii NMP Królowej Polski, Schola Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Zespół Wokalny "La Musica Corale". Dyrygował sam Kompozytor. W drugiej części koncertu orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza, studenta Akademii Muzycznej w Warszawie, wykonała uwerturę do musicalu Zawisza Czarny Bolesława Ociasa. Jubilat dyrygował kolejnymi, zaaranżowanymi przez siebie utworami. Jako soliści wystąpili studenci Akademii Muzycznych: Anna Banaszkiewicz i Zygmunt Nitkiewicz. Podczas koncertu jubileuszowego nie zabrakło kwiatów i życzeń dla Jubilata od wychowanków i współpracowników. W imieniu władz miasta z podziękowaniami wystąpił prezydent Tadeusz Wrona.
23 listopada w Auli Wyższego Seminarium Muzycznego Bolesław Ocias w rozmowie z Andrzejem Grądmanem dzielił się wspomnieniami i refleksjami. Publiczność miała okazję usłyszeć wiele utworów Kompozytora. Wykonawcami byli: Orkiestra Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Krzysztofa Pośpiecha, przygotowane przez Mariolę Jeziorowską chóry: Dziecięcy Szkoły Muzycznej I stopnia i Chłopięcy OPK "Gaude Mater", Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" pod dyrekcją Jolanty Pinderak-Bielickiej oraz uczniowie szkół muzycznych.

Tekst i fot.: Anna Wyszyńska

List do redakcji

Lokatorzy budynku przy ul. Focha 20 w Częstochowie dziękują za wsparcie, kiedy w 1997 r. ówczesny Zarząd Cementowni "Rudniki" należący do NFI "HETMAN" - właściciel budynku odmówił nam prawa do wykupu naszych mieszkań i postanowił sprzedać budynek wraz z lokatorami, ogłaszając nawet dwukrotnie przetarg. Opublikowanie na łamach Tygodnika Niedziela naszego apelu Nie kupujcie naszego domu!, jak też działania w ramach Unii Obrony Praw Lokatorów nagłośniły naszą walkę o wykup mieszkań i poruszyły sumienie zainteresowanych kupnem budynku do tego stopnia, że nikt nie odważył się wziąć udziału w przetargu.
Opatrzność Boża czuwała nad nami w dalszych staraniach, które w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Obecny zagraniczny właściciel Cementowni "Rudniki" Readymix AG uznał za stosowne sprzedać nam mieszkania po przystępnej cenie, z czego skorzystali wszyscy lokatorzy wymienionego budynku.
Za udostępnienie łamów Tygodnika Katolickiego Niedziela, a tym samym udziału w niedopuszczeniu do sprzedania budynku z jego mieszkańcami jesteśmy niezmiernie wdzięczni i serdecznie dziękujemy całej Redakcji, a za Waszym pośrednictwem wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nam pomogli. Bóg zapłać.

Lokatorzy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kosowo/ Szefowa MSZ: Rosja przeprowadziła atak hybrydowy na nasz kraj

2024-05-08 07:20

Adobe Stock

Więcej ...

Św. Stanisław

Kraków

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

8 maja 2019 r. – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Więcej ...

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...