Sulików leży przy południowo-zachodniej granicy Polski w woj. dolnośląskim, przy granicy z Czechami i w odległości ok. 10 km od granicy z Niemcami. Gmina w powiecie zgorzeleckim sąsiaduje z miastem Zawidów i gminami Platerówka, Siekierczyn i Zgorzelec, a od południa z Czechami (powiat Frydlant). Najbliższe drogowe przejścia graniczne są usytuowane w Zawidowie, w Zgorzelcu, w Radomierzycach i w nieodległej gminie Bogatynia.
Jak co roku Biskup legnicki wystosował też okolicznościowe zaproszenie na te uroczystości, które zostało odczytane w parafiach naszej diecezji. Przypomniał w nim, że to właśnie rolnicy, podtrzymując tradycję przodków, wprowadzają nas w okres dziękczynienia Bogu za dary nieba.
„Nasze uroczystości Dziękczynienia - pisze Biskup Stefan Cichy w zaproszeniu - w tym roku będziemy przeżywać w dniu Dożynek Jasnogórskich, to jest w niedzielę - 6 września. Dożynki diecezjalne będą miały rangę Dożynek Dolnośląskich, z udziałem Władz Wojewódzkich i Samorządowych z Dolnego Śląska. Hasłem Dożynek są słowa: „Do Matki Życia - Żywiciele Narodu”. Ich miejscem będzie Sulików koło Zgorzelca, na pięknej łużyckiej ziemi. Zaś same uroczystości rozpoczniemy Mszą św. i błogosławieństwem wieńców o godz. 11.00 w tamtejszym kościele parafialnym.
Zapraszam Was, Drodzy Rolnicy, Pszczelarze, Ogrodnicy i Działkowicze, a także Pracownicy Obsługi Rolnictwa łącznie z władzami KRUS-u. Niechaj nasza szczera modlitwa zostanie przyjęta, jako dziękczynienie wobec Stwórcy i będzie wyrazem wdzięczności, jaką winniśmy tym, co „żywią i bronią” za codzienny chleb na naszych stołach”.
Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. W dawnej Polsce zwano je również Wieńcowem (od najważniejszego ich symbolu wieńca ze zbóż i kwiatów) lub Okrężnem (od starodawnego obyczaju jesiennego obchodzenia, lub objeżdżania, czyli okrążania pól po sprzęcie zboża).
Zwyczaj przygotowywania wieńców dożynkowych towarzyszy tym uroczystościom do dzisiaj. Nieraz są to swoiste dzieła sztuki, choć do ich wykonania używa się tak jak kiedyś pędów zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe mają zwykle kształt wielkiej korony lub koła, ale pomysłowość ludzka jest wielka i dziś podczas każdej uroczystości, możemy podziwiać efekt zrealizowanych niezwykłych pomysłów.
Zapraszamy więc do wzięcia udziału w tym święcie, i zarazem dziękczynieniu składanemu Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu