Reklama

Kurs Trzeźwościowy dla alumnów w Zakroczymiu

Niedziela podlaska 38/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 24-28 sierpnia br. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu k. Warszawy odbył się już po raz kolejny Kurs Trzeźwościowy I stopnia dla braci zakonnych i alumnów Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski. Szczególnym zadaniem ośrodka jest walka z alkoholizmem, nikotynizmem, narkomanią, zwłaszcza w ujęciu profilaktycznym. Ośrodek nie jest punktem lecznictwa odwykowego, natomiast prowadzi szeroko pojętą działalność rekolekcyjną i szkoleniową. W Zakroczmiu odbywają się dni skupienia i rekolekcje dla Anonimowych Alkoholików i ich współuzależnionych rodzin (Al.-Anon, Dzieci Alkoholików i Dorosłe Dzieci Alkoholików), a także szkolenia, których uczestnicy mogą podjąć decyzję o abstynencji, jak również zaangażować się w apostolstwo trzeźwości.
W kursie trzeźwościowym uczestniczyło dwóch alumnów z naszej diecezji: al. Mateusz Gołębiewski i al. Krzysztof Olszewski z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 uczestników w różnym wieku. Tuż po zakwaterowaniu w Ośrodku odbyła się Msza św. w kaplicy, poprzedzająca program zajęć, po której nastąpiło spotkanie organizacyjno-zapoznawcze z przełożonymi i klerykami. Podczas zajęć mieliśmy zaszczyt spotkać się z bp. Tadeuszem Bronakowskim - przewodniczącym Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Komisji Episkopatu Polski, który odprawił Mszę św. i wygłosił słowo Boże.
Wykłady z zakresu trzeźwości prowadzone były przez profesjonalną kadrę i poruszały następującą tematykę: „Pomoc psychologiczna osobom z problemem alkoholowym i ich rodzinom” - dr Piotr Szczukiwicz - wykładowca z Uniwersytetu M. C. Skłodowskiej, „Psychologiczne skutki uzależnienia od alkoholu” - dr Danuta Ługowska, „Metody interwencji w chorobie alkoholowej. Program 12 Kroków” - mgr Zygmunt Filipp, „Środki i cele duszpasterstwa trzeźwości” - ks. mgr lic. Zbigniew Kaniecki, „Wpływ uzależnień od alkoholu na rodzinę. Współuzależnienie” - mgr Agata Czaja-Michaud.
Głównym tematem, a zarazem problemem poruszanym podczas wykładów była rodzina żyjąca z osobą uzależnioną od alkoholu lub innych substancji chemicznych oraz problem współuzależniena najbliższych.
Za rodzinę z problemem alkoholowym uważa się rodzinę, w której jedna osoba pije w sposób przynoszący szkody (psychiczne, materialne, społeczne). Jedna osoba pijąca w sposób destrukcyjny dostarcza wszystkim członkom rodziny problemów życiowych, finansowych i uczuciowych, co sprawia, że cała rodzina boryka się z szeroko rozumianym problemem alkoholowym. Ze względu na funkcjonowanie systemu rodzinnego wszystko w rodzinie zaczyna się coraz bardziej koncentrować na zachowaniu problemowym tj. funkcjonowaniu alkoholika, więc potrzeby żony i dzieci stawiane są na drugim planie. Osoby bliskie alkoholikowi przystosowują się do problemu alkoholowego w sposób skrajny, dysfunkcjonalny. Konsekwencją życia z osobą nadużywającą alkoholu może być współuzależnienie. Osoba współuzależniona: przejawia silną koncentrację myśli, uczuć i zachowań na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej; szuka usprawiedliwień sytuacji picia, zaprzeczania problemowi; ukrywa problem picia przed innymi; przejmuje kontrolę nad piciem osoby bliskiej (ogranicza sytuacje alkoholowe, wylewa alkohol, odmierza ilości, kupuje alkohol, aby pijący nie wychodził z domu itp.; przejmuje odpowiedzialność za zachowania pijącego partnera, łagodzi konsekwencje picia: kłamie, płaci długi, dba o higienę pijącego, o jego wizerunek itp.; przejmuje za osobę pijącą obowiązki domowe, które ona zaniedbuje.
Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej i brak skuteczności własnych działań nakierowanych na rozwiązanie problemu picia powodują poważne konsekwencje psychologiczne - zaburzenia psychosomatyczne: nerwice; zaburzenia życia emocjonalnego (chaos emocjonalny, huśtawka nastrojów, stany lękowe i depresyjne, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego; zakłócenia czynności poznawczych (zagubienie, chaos poznawczy, brak poczucia sensu i celu, zakłócenie wzorców normy i zdrowia, nierealistyczne oczekiwania); pustkę duchową i brak nadziei; samotność; poczucie niemożności rozstania się; czasami nadużywanie substancji psychoaktywnych (zwłaszcza leków nasennych i uspokajających); wyraźnie odczuwane obniżenie jakości życia. Współuzależnienie w efekcie podtrzymuje picie i nie sprzyja trzeźwieniu. Dlatego osoby współuzależnione wymagają pomocy i mogą uzyskać poprawę stanu zdrowia psychosomatycznego, jeśli skorzystają z pomocy oferowanej im w placówkach terapii uzależnień, gdzie mają prawo korzystać z bezpłatnej pomocy terapeutycznej i medycznej.
Taki kurs jest bogatą i bardzo przydatną dawką wiedzy na wyżej wymienione tematy w dzisiejszej dobie konsumpcjonizmu, szczególnie, gdy w domu jedna osoba jest alkoholikiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedra św. Piotra

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

2025-02-13 14:00

mk

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Zakończył się IX Kongres Europa Christi. "Europa jest spragniona Jezusa i jego nadziei"

2025-02-22 16:23
Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda podczas IX Kongresu Europa Christi,

JasnaGoraNews

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda podczas IX Kongresu Europa Christi,

Europa jest spragniona Jezusa Chrystusa i jego nadziei, nawet jeśli nie potrafi tego do końca wyrazić - mówił w sobotę na Jasnej Górze, na zakończenie IX Kongresu Europa Christi, przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Franciszek

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wiara

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Kościół

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?