Reklama

Ujmuje wdziękiem i pięknością

Niedziela przemyska 38/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 7 i 8 września - jak co roku - mieszkańcy parafii w Hyżnem i czciciele Matki Bożej Hyżneńskiej uczestniczyli w uroczystościach religijnych połączonych z odpustem parafialnym. Uroczystościom 7 września przewodniczył abp Józef Michalik, odprawiono także Apel Jasnogórski i Pasterkę Maryjną.
Hyżneński kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny położony jest wśród uroczych pagórków Pogórza Dynowskiego. Naszym przewodnikiem po Sanktuarium jest proboszcz i kustosz ks. Marek Gajda. Z zainteresowaniem słuchamy ciekawej historii tutejszego kościoła i Cudownego Obrazu.
Hyżne zamieszkiwane było początkowo przez Rusinów, a nazwa miejscowości po staropolsku oznaczała leśne, nędzne chałupy. W XVI wieku wieś należała do dynowskich dóbr kasztelana Stanisława Wapowskiego. Kiedy Wapowscy przenieśli okoliczną ludność do Bachórza, postanowiono wybudować drewniany kościół. Zbudowano go u podnóża dzisiejszej świątyni, na pewno przed 1590 r.
W 1592 r. wybudowano kolejny drewniany kościół, któremu Katarzyna Wapowska, żona Stanisława, ofiarowała obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Kościół konsekrował w 1594 r. biskup przemyskiego Wawrzyniec Goślicki, nadając mu wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obraz, namalowany techniką olejną na desce lipowej, cieszył się wielką estymą jeszcze w domu Wapowskich. Nie znamy dokładnej daty powstania Wizerunku, ani jego autora. Madonna na tle chmur stoi na złoconym sierpie księżyca, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, w prawej dzierży berło. Suknia Madonny ma kolor wiśniowy, niebieski płaszcz jest obramowany złotem. Dzieciątko Jezus prawą dłonią błogosławi świat.
Ksiądz Proboszcz wspomina ciekawe wydarzenie z 1624 r. Wtedy to dzikie hordy tatarskie najechały tereny ziemi przemyskiej. Nie ominęły także i Hyżnego. Stała się jednak rzecz przedziwna. Kiedy mordując, grabiąc i biorąc w jasyr okolicznych mieszkańców tatarscy wojownicy na czele ze swoim dowódcą weszli do kościoła, Madonna z cudownego obrazu poruszyła się i podobno pogroziła berłem dowódcy. Ten od razy padł nieżywy. W październiku 1672 r. Tatarzy, przechodząc przez wieś, zrabowali plebanię, a tutejszy proboszcz ks. Łukasz Jurkiewicz ledwo uszedł z życiem. Do kościoła nie odważyli się jednak wejść. Podczas wizytacji biskupiej Jerzego Albrecht Denhoffa, biskupa przemyskiego, w 1699 r. stwierdzono, iż „obraz ten ujmuje każdego, kto nań patrzy, wdziękiem i pięknością”. W 1745 r. podczas wizytacji biskupa przemyskiego Hieronima Sierakowskiego przedstawiono biskupowi księgę zawierającą opis ponad trzystu doznanych łask i niezwykłych wydarzeń. Stąd też 25 sierpnia 1747 r. bp Wacław Sierakowski nazwał obraz „Imago gratiosa”, czyli łaskami słynący. Wreszcie Stolica Apostolska wydała dekret koronacyjny i po 340 latach obecności na hyżneńskim wzgórzu, biskup przemyski Anatol Nowak w asyście dwóch innych biskupów koronował 8 września 1932 r. obraz Pani Hyżneńskiej. W uroczystościach koronacyjnych brało udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych z diecezji przemyskiej i nie tylko.
Pora obejrzeć także i kościół. Ksiądz Kustosz pokazuje nam ołtarz główny, w którym właśnie umieszczono Cudowny Obraz. Jego zasłoną jest piękne malowidło przedstawiające św. Antoniego. Powyżej znajduje się malowidło ukazujące Trójcę Przenajświętszą. Po bokach figury Świętych Piotra i Pawła oraz główki aniołków. Prawdziwą ozdobą świątyni jest kamienna chrzcielnica pochodząca z drugiego, drewnianego kościoła, z wyrytą na niej datą: 1592. Kościół, który zwiedzamy jest trzecią hyżneńską świątynią. Został wzniesiony staraniem księdza proboszcza Piotra Nawrotowskiego w latach 1718-46. Co ciekawe, pierwotnie była to świątynia jednonawowa, nawy boczne dobudowano dopiero w latach 1913-14. W zamknięciu naw znajdują się ołtarze: po prawej stronie Serca Jezusowego, nad nim obraz „Stanisław Kostka” (pędzla Kazimierza Szmyta z Poznania), a po lewej ołtarz z równie starym obrazem przedstawiającym Niepokalanie Poczętą w pozłacanych i posrebrzanych sukienkach. Bardzo ciekawy jest również chór z malowanymi wizerunkami dwunastu Apostołów. W prawej nawie bocznej znajdujemy także przepiękny, zapewne barokowy, krucyfiks z XVIII stulecia.
Kiedy wychodzimy z kościoła Ksiądz Proboszcz pokazuje nam jeszcze dzwonnicę, na której zawieszono trzy dzwony: „Antoni”, „Jan” oraz „Stanisław”. Najstarszy z nich, Jan, pochodzi z 1649 r. Na zboczach wzniesienia znajdują się ponadto kapliczki z Dróżkami Siedmiu Boleści Matki Bożej. Pochodzą one z lat trzydziestych dwudziestego stulecia. Kończymy jesienną wizytę w hyżneńskim Sanktuarium, które od wieków przyciągało rzesze pielgrzymów. Nie zmieniło się to do dzisiaj, co jest zapewne przejawem nadprzyrodzonej mocy Hyżneńskiej Pani...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz też jest zagrożony uzależnieniem od sieci

2025-02-22 14:07
Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Adobe Stock

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Także duchowni mogą być uzależnieni od internetu. Dyskutowali o tym uczestnicy Formacji Stałej Księży, które odbyło się w dniach 21-22 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wykład do księży skierowała dr hab. Monika Przybysz, medioznawczyni z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to, co mówią lekarze

2025-02-22 22:11

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, jeden z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników papieża Franciszka, powiedział, że o jego stanie dowiaduje się od lekarzy i nie wie nic więcej. W sobotę Watykan poinformował o pogorszeniu się stanu zdrowia papieża; o kryzysie oddechowym, podaniu tlenu i transfuzji krwi.

Więcej ...

USA/ Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą

2025-02-22 22:17

PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w sobotę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i potwierdził bliski sojusz obu krajów - poinformował Biały Dom w serwisie X. Trump pochwalił też Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Franciszek

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wiara

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Kościół

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?