Reklama

II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Studencka przestrzeń wartości

Przegląd poezji studenckiej

Janusz Jędrzejczyk

Przegląd poezji studenckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie potrzebują światła nadziei to hasło, pod jakim odbywał się w dniach 25 listopada - 1 grudnia w Częstochowie II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowany przez Katolicki Związek Akademicki "Emaus" w ramach Jesieni Studentów.
25 listopada w Klubie Politechnik można było obejrzeć spektakl pt. Słowo nadziei w wykonaniu Międzynarodowej Szkoły Ewangelizacji (ICPE) z Masłońskich z udziałem Krzysztofa Kolbergera, który recytował fragmenty Ewangelii wg św. Łukasza. Występowi aktora towarzyszyły piosenki i pantomima w wykonaniu członków wspólnoty ICPE. Oprócz studentów, na spektakl przybyła przede wszystkim duża liczba uczniów szkół średnich.
Szczególnym gościem Tygodnia Kultury był abp Józef Życiński, metropolita lubelski, który wygłosił wykład na temat: Chrześcijańskie świadectwo nadziei w kulturze postmodernizmu. Ksiądz Arcybiskup wezwał nas do bycia ludźmi epok, tzn. unikania katastroficznych wizji rzeczywistości. Potrzeba nam konsekwentnego życia nadzieją, tą nadzieją, którą głosi Ojciec Święty.
28 listopada odbyła się dyskusja panelowa z udziałem Konrada Głębockiego, który zasiada w Radzie Miasta nowej kadencji. Zastanawialiśmy się, czy w polityce, biznesie można żyć Ewangelią. Ks. Andrzej Przybylski we wstępie do dyskusji podkreślił, jak ważna jest rola chrześcijan w życiu społecznym i politycznym, że nie wystarczy tylko i wyłącznie modlić się, że za modlitwą powinny iść konkretne czyny. Nasz gość dał świadectwo, jak on sam stara się "ożenić" Boga z polityką. Okazuje się, że jest to możliwe, i nie chodzi wcale o egzaltowane obnoszenie się z brewiarzem czy Pismem Świętym, ale o uczciwość i prawdę.
"Miejcie nadzieję, nie tę lichą, marną..."- to motto czwartego już przeglądu poezji studenckiej, który odbył się w piątkowy wieczór w auli akademickiej. Swoje wiersze prezentowali m.in. Magda Kanior, Przemek Borowik, dk. Rafał Kowalski, Piotr Tarnowski, Agnieszka Mazur i Dorota Szmuryło. Muzyczne opracowania tekstów cudzych i własnych przedstawili m.in. Mariusz i Mateusz, Agnieszka Otrębska i zespół "Kwiaty w armacie". Nie zabrakło również kabaretowych tekstów Adama Worwąga. Liczna widownia studencka świadczyła o tym, że nie maleje zainteresowanie pisaniem i słuchaniem poezji.
30 listopada otwarty został Akademicki Punkt Informacji o Nowych Ruchach Religijnych. Przedstawiona została problematyka związana z funkcjonowaniem sekt, metody werbunku, zagrożenia, jakie niosą ze sobą sekty i nowe ruchy religijne w środowisku studenckim i w naszym mieście. Punkt jest w stałym kontakcie z Dominikańskim Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Krakowie oraz pedagogami, psychologami, którzy udzielają konkretnej, specjalistycznej pomocy.
W sobotni wieczór tradycyjnie już udaliśmy się do Olsztyna, gdzie najpierw odbyła się zabawa andrzejkowa, a po północy 1 grudnia w jaskini w Sokolich Górach uroczyście powitaliśmy Adwent Mszą św. roratnią.
Okazuje się, że takie spotkania są bardzo potrzebne i że katolickie środowisko też może stać się przestrzenią rozmowy o kulturze, która czyni człowieka otwartym na wartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku