Reklama

W kuźni młodych serc i dusz

Rok 2009 to dla Zespołu Szkół Ekonomicznych z sosnowieckiej dzielnicy Rudna czas złotego jubileuszu, nad którym honorowy patronat objęli: prof. Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Kazimierz Górski - prezydent Sosnowca.
Nad całością roczystości rocznicowych czuwa powołany w tym celu Komitet Organizacyjny oraz Komitet Honorowy Obchodów Jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Obchody rocznicowe rozpoczęły się 25 maja Rajdem Pokoleń. 1 września odsłonięto tablicę pamiątkową. Uczniowie i grono pedagogiczne sosnowieckiego ZSE w sposób szczególny związani są z kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie rozpoczynają i kończą rok szkolny, przeżywają swoje rekolekcje oraz uroczystości związane z życiem szkoły. W przeżywaniu jubileuszowego czasu radości nie mogło zabraknąć modlitwy w świątyni poświęconej Jezusowej Matce. W środę, 2 września, szkolna społeczność podczas uroczystej Eucharystii wkroczyła w nowy rok z Panem Bogiem. Mszę św. w intencji wszystkich uczniów i pracowników szkoły odprawił i słowo Boże wygłosił proboszcz sosnowieckiej wspólnoty ks. kan. Józef Ośródka. Podczas Liturgii poświęcił też sztandar ZSE, który następnie rodzice i nauczyciele przekazali uczniom tejże placówki. Podczas uroczystości odbyła się ceremonia ślubowania na sztandar, który, jak podkreślił Kaznodzieja: „dla szkolnej społeczności jest symbolem Polski, narodu, ziemi, symbolem małej ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Sztandar szkolny to także, w pewnym sensie, znak bojowy. Towarzyszy nam w boju o wiedzę, o piękne kształtowanie własnego charakteru. Otrzymacie go w sposób uroczysty i od tej pory towarzyszyć wam będzie w chwilach podniosłych, radosnych i trudnych dla całej szkoły. Dziś, u progu nowego roku szkolnego, gromadzimy się pod tym znakiem z poczuciem dumy i radości, która winna wam towarzyszyć na dalsze lata nauki, na dalsze wspaniałe jubileusze”.

Początki sosnowieckiego „ekonomika”

Historia placówki rodziła się w bólach. Jej początki na pierwszych stronach kroniki szkolnej opisuje późniejszy dyrektor mgr Kazimierz Cesar: „Bogate tradycje szkolnictwa handlowego na terenie Sosnowca (…) zostały zniweczone likwidacją szkół tego typu w 1953 r. Jako nauczyciel komercjalista i obywatel miasta Sosnowca powziąłem myśl założenia szkoły”. Realizacja tego pomysłu nastręczała sporo trudności ze względu na kłopoty lokalowe. Dopiero w drugiej połowie sierpnia 1958 r. Kuratorium wydało polecenie zorganizowania szkoły. Po egzaminach, które odbyły się 6 i 7 września, utworzono trzy klasy Zasadniczej Szkoły Handlowej, która rozpoczęła swoją działalność w formie wydziału przy Zasadniczej Szkole Zawodowej przy ul. Kilińskiego 25. Zastępcą dyrektora ds. ZSH został mgr Kazimierz Cesarz. Tak powstał zalążek obecnego „ekonomika”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwój szkoły

Reklama

Rozwój nastąpił w momencie, gdy szkoła znalazła nowe lokum w budynku internatu Technikum Hutniczo-Mechanicznego przy ul. K. Świerczewskiego 66. Stało się to 1 września 1959 r. Wówczas utworzono Technikum Ekonomiczne, a liczba klas wzrosła do jedenastu. Szkoła pracowała na dwie zmiany, gdyż mogła korzystać tylko z kilku sal na parterze. Cały budynek przeszedł w posiadanie szkoły dopiero 1 września 1965 r. 15 września 1961 r. miało miejsce otwarcie obiektu sportowego usytuowanego między Technikum Ekonomicznym a Technikum Hutniczo-Mechanicznym. Rok później szkoła została zradiofonizowana, powstały też nowe pracownie. Jedną z najnowocześniejszych była pracownia przysposobienia obronnego. Od 1 września 1967 r. nazwa Technikum Ekonomiczne została zmieniona na Liceum Ekonomiczne. Rok później otwarta została 2-letnia Państwowa Szkoła Ekonomiczna o specjalności stenotypia i biurowość, która została przekształcona w Pomaturalne Studium Ekonomiczne, a następnie w Policealne Studium Ekonomiczne. Przy powstających nowych typach szkół zasadnym było połączyć je w jeden organizm szkolny. I tak też się stało. Zarządzeniem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego z dnia 2 sierpnia 1971 r. powołano zbiorczy zakład szkolny pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych, któremu dwa lata później ustalono numer porządkowy „1”. W następnych latach, dzięki inicjatywie kolejnych dyrektorów - mgr Jana Podsiadłego i mgr Teresy Herman powstały: Liceum Administracji Państwowej, Policealne Studium Administracji Państwowej, Liceum Handlowo-Kupieckie (przemianowane w 1992 r. na Liceum Handlowe), Liceum Handlowe dla Dorosłych, Liceum Księgarskie. We wrześniu 1991 r. w Liceum Ekonomicznym powstał kierunek bankowość, cieszący się bardzo dużym powodzeniem. Obecną nazwę - Zespół Szkół Ekonomicznych - wprowadzono 1 września 1974 r. 25 kwietnia 1978 r. szkoła otrzymała sztandar.

„Złota era” osiągnięć

Wielką niedogodnością w szkole był brak sali gimnastycznej. Początkowo zajęcia odbywały się w pomieszczeniach do tego zaadaptowanych (obecne lokum biblioteki szkolnej), z chwilą otwarcia boiska nastąpiła pewna poprawa, ale zimą, w późniejszych latach nauczyciele i młodzież korzystali z uprzejmości innych placówek szkolnych. Mimo tych trudności uczniowie odnosili liczne sukcesy w zawodach miejskich i wojewódzkich. W połowie lat 80. pojawiła się możliwość rozpoczęcia budowy nowej hali sportowej, ale prace były prowadzone bardzo powoli, głównie z powodu braku funduszy. W latach 90. nastąpiły intensywne prace zwieńczone otwarciem nowoczesnego, sportowego obiektu. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele władz miasta, a bp Adam Śmigielski SDB dokonał poświęcenia sali. Tak zakończyła się długoletnia tułaczka młodzieży. Od tego momentu nastała „złota era” osiągnięć sportowych tutejszych uczniów, które stanowią jej dumę.
Mówiąc o szkole-jubilatce nie sposób pominąć szkolnej biblioteki, która stanowi skarbiec wiedzy, jest szkolnym oknem na świat, centrum multimedialnym. Dysponuje bogatym księgozbiorem, w pełni skomputeryzowaną bazą, dużą czytelnią. Jak określili to uczniowie „jest centrum życia szkolnego, towarzyskiego i nie tylko...”. Uczniowie sosnowieckiego „ekonomika” uczestnicząc w olimpiadach, turniejach, konkursach odnieśli wiele znaczących sukcesów, promując szkołę swymi osiągnięciami. Ci zaś, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, korzystają ze stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz ze stypendium starostwa będzińskiego.

Udany start w dorosłość

W ciągu 50 lat istnienia szkoły jej mury opuściło 14.996 absolwentów. Wysiłek wielu pedagogów zapewnił tutejszym uczniom udany start w dorosłe życie. Obecnie nad wychowaniem i kształceniem młodzieży czuwa 45-osobowa wykwalifikowana kadra nauczycielska. Wartość szkoły to jednak nie tylko statystyka. Składają się na nią także: zaangażowana postawa, udział w życiu społeczności, czy wysokie morale wychowanków. Zespół Szkół Ekonomicznych w Sosnowcu, o którym mowa, wrósł w tutejsze środowisko, posiada bogate tradycje, wypracowane metody. Na nich jednak nie poprzestaje - wciąż poszukuje nowych, by dać społeczeństwu coraz doskonalszych pracowników i świadomych obywateli. Mottem szkoły stały się słowa ks. M. Grochowiaka: „Szkoła polska to przybytek kultury i oświaty, to matka, siła duszy polskiej. Ona jest kuźnią młodych serc i dusz”. Tymczasem przed uczniami i nauczycielami ZSE ostatni etap jubileuszowych uroczystości, które odbędą się 9 października w Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedra św. Piotra darem Chrystusa dla Kościoła

22 lutego zapalane są wszystkie świece w ołtarzu Katedry

Nadesłane

22 lutego zapalane są wszystkie świece w ołtarzu Katedry

Więcej ...

Mamy istotny przełom w kampanii wyborczej!

2025-02-21 18:01
Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Analiza sondaży wykonywanych w miesiącu lutym pozwala na sformułowanie tezy, iż osiągnęliśmy istotny przełom w kampanii wyborczej. Jak postaram się to pokazać, jesteśmy bliscy remisu w II turze, co oznacza, że Karol Nawrocki po trzech miesiącach dogonił Rafała Trzaskowskiego.

Więcej ...

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

2025-02-22 16:53
Abp Wacław Depo podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

JasnaGoraNews

Abp Wacław Depo podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

O Roku Jubileuszowym 2025 jako wyzwaniu dla Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II jest mowa podczas IX edycji Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Przyszłość Europy”, która odbyła się na Jasnej Górze. Hasłem sesji były słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, które papież Polak wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Franciszek

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wiara

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Kościół

Przewodniczący KEP ujawnia: Episkopat wysłał list do...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?