Reklama

Młodzi chcą autorytetów

Niedziela wrocławska 38/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od kilku lat młodzież archidiecezji wrocławskiej spotyka się w różnych parafiach diecezji, by wspólnie rozpocząć kolejny rok pracy duszpasterskiej. Spotkania te są inspirowane osobą św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego święto obchodzimy 18 września. Temat tegorocznego czuwania - „Z nadzieją w życie” nawiązuje do drogi, którą św. Stanisław, jako młody człowiek podjął wyruszając z Wiednia do Rzymu. Szedł w nieznaną przyszłość pełen ufności złożonej w Bogu. Czynił to w sposób przerastający dojrzałość jego rówieśników. Był pełen troski nie tylko o sprawy doczesne, ale i o życie duchowe. Mimo młodego wieku charakteryzowała go zdolność patrzenia z nadzieją w przyszłość, określania tego co ważne i wartościowe oraz budowania na Chrystusie. Jest to zadanie, do którego każdy młody chrześcijanin jest powołany. Patron młodzieży nie poddawał się przeciwnościom życia i osób lecz ufnie realizował odkryte powołanie zakonne. Trzeba postawić pytanie: dlaczego to czynił?
Odpowiedź znajdziemy w dwóch faktach charakteryzujących młodego świętego. W wielkiej bliskości Chrystusa i spraw Bożych oraz w zapatrzeniu w osoby wielkich świętych, między innymi św. Ignacego Loyoli, założyciela Zgromadzenia Jezuitów. Mimo trudności życia codziennego (początkowo słabe wyniki w szkole i brak zgody rodziny na drogę powołania zakonnego) św. Stanisław jest człowiekiem pełnym nadziei złożonej w Bogu.
Oprócz troski o bliskość Chrystusa potrzeba dziś, szczególnie młodemu człowiekowi, konkretnych wzorców osobowych, by kształtować swoje życie na przykładach, a nie tylko na ideach. Można słuchać o wielkich sprawach, ale naśladuje się konkretnych ludzi. Są wśród nich takie postacie jak Jan Paweł II czy Matka Teresa z Kalkuty, są żyjący idole młodzieży głoszący swoje poglądy i dzielący się swoim stylem życia. Każdy z nich znajduje rzeszę wiernych naśladowców.
Trzeba więc stawiać sobie pytanie: jakie wzorce osobowe są ważne dla mnie? Wirtualnie to pytanie możemy postawić także Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Znajdujemy taką jego wypowiedź dotyczącą właśnie św. Stanisława: „«Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele». Wszyscy znamy te słowa, które stanowią syntezę życia naszego Świętego, postaci doprawdy niezwykłej: w tak niedługim czasie zdołał osiągnąć ogromną dojrzałość powołania chrześcijańskiego i zakonnego. Ten święty patron młodzieży polskiej towarzyszył mi od dawna, w czasach młodości i potem, stale (...). Jego krótka droga życiowa z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętość (...). Tak, św. Stanisław miał trudną młodość, mimo że był z bardzo bogatego rodu, arystokratycznego, prawie królewskiego, miał trudną młodość. Młodzi dzisiaj mają w Polsce trudną młodość, czasem wydaje mi się, że nie potrafią sprostać wyzwaniom, czasem szukają wyjścia poza Ojczyzną. Dla wszystkich: i tych, co odchodzą z Ojczyzny, i tych, co zostają, niech św. Stanisław Kostka będzie patronem - patronem trudnych dróg życia polskiego, życia chrześcijańskiego. Szukajmy u niego stale wspomożenia dla całej młodzieży polskiej, dla całej młodej Polski” (Jan Paweł II, Rzym, Kwirynał 8 listopada 1988 r.).
Spotkanie młodzieży w Żórawinie, podobnie jak w ubiegłych latach, ma być chwilą zatrzymania, by szukać w życiu Chrystusa i szukać wzorów osobowych do pięknego przeżywania młodości. Nie zabraknie w nim dobrego i mądrego słowa, nie zabraknie czasu modlitwy i wielu pięknych spowiedzi, nie zabraknie dobrej, radosnej atmosfery spotkania młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...