Reklama

Radio dla Ciebie i Twojej Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 lat. Dla jednych to niewiele, dla drugich wręcz przeciwnie; dla jednych ten czas to poznawanie świata, dla innych konkretne w świecie zaistnienie. Do tych drugich z pewnością należy Radio Rodzina -

Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej

Kiedy na mocy dekretu kard. Henryka Gulbinowicza powstała Rozgłośnia, zapewne niewielu spodziewało się, że z Ostrowa Tumskiego po 16 latach nadal będzie rozbrzmiewać „rodzinne granie” i to ze zwielokrotnioną mocą. Po raz pierwszy głos Radia Rodzina można było usłyszeć 16 października 1993 r., w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi i w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odległości nie mają znaczenia

Sześć lat od powstania Radia grono słuchaczy powiększyło się dzięki nowemu nadajnikowi na wieży kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Od tej pory, aż do dziś, Radio Rodzina gra dla coraz większej liczby słuchaczy w metropolii wrocławskiej. Kiedy w 2003 r. kard. Gulbinowicz uroczyście uruchomił stronę internetową Radia Rodzina, jasnym stało się, że granice i odległości nie będą miały znaczenia. Dowodem na to są niezwykle cenne dla całej Redakcji pozdrowienia, które dostajemy od stałych słuchaczy na przykład zza oceanu.
Przeszkodą dla działalności Radia nie stały się także nowe granice diecezji i wyodrębnienie terenu diecezji świdnickiej. Przeciwnie - pojawiła się chęć posługiwania oraz szerzenia wartości chrześcijańskich i prawd Ewangelii poza granicami Wrocławia, co udało się zrealizować w roku 2007. Nadajnik w Świdnicy, na wieży katedry pw. Świętych Stanisława i Wacława, stał się swego rodzaju uwieńczeniem starań o rozszerzenie zakresu słuchalności, ale jednocześnie wyzwaniem. Dzięki owocnej współpracy i zaangażowaniu władz Świdnicy oraz bp. Ignacego Deca i duchowieństwa diecezji udaje się każdego dnia przekazywać informacje ważne dla mieszkańców diecezji świdnickiej.

„Dorosłe” Radio

O historii i przełomowych momentach dla funkcjonowania Radia Rodzina można mówić wiele. Jednak we wszystkich mediach niezwykle istotne jest to, co dzieje się „tu i teraz”. Spójrzmy więc na to, jak jest dziś. Radio Rodzina postrzegane jest przez słuchaczy jako stacja profesjonalna i rzetelna. Jak to realizuje? Wydaje się, że Rozgłośnia ma na to co najmniej kilka sposobów. Wśród nich są codzienne, poranne rozmowy z gośćmi o sprawach aktualnych i istotnych oraz serwisy lokalne, które stają się coraz bogatsze w informację wraz z rozszerzaniem się granic zasięgu Radia Rodzina. W ciągu tygodnia nasi dziennikarze przeglądają na antenie prasę i zbierają komentarze; spotykają się z ciekawymi ludźmi i uczestniczą w konferencjach prasowych dotyczących miasta i regionu; dobierają dobrą muzykę i modlą się wspólnie z słuchaczami. To wszystko odbywa się w atmosferze służby bliźniemu i rzetelnego wywiązywania się z obowiązków dziennikarskich, które dla wielu z nas stały się prawdziwą pasją i nieodłącznym elementem dnia.

Reklama

Ramówka z pasją

Czym różni się Radio Rodzina od innych mediów, których dziś przecież tak wiele i co czyni rozgłośnię wyjątkową? Z pewnością nie dający się zapomnieć charakter, muzyka i atmosfera anteny radiowej. Wielu z nas marzy w ciągu dnia o chwili oddechu, o odpoczynku w ciągłym zabieganiu. Nie mamy ochoty słuchać kłótni polityków. Potrzebujemy rzetelnego, głębokiego przedstawienia informacji, mądrych komentarzy i muzyki, która pomoże się uspokoić, wyciszyć i na moment zatrzymać. To wszystko znajdziemy właśnie w Radiu Rodzina, w którym czas antenowy nie jest mierzony miarą dochodów, jakie przyniesie, jaką jest służba drugiemu człowiekowi.

Budzenie bez krzyku

Na usta czytelników cisną się teraz zapewne słowa: Tak, ale czy radio nie powinno być dynamiczne i budzić słuchaczy do życia? Powinno. I choć to opinia być może subiektywna, to poparta jest wieloma przykładami. Najważniejszym z nich jest przykład słuchaczy, którzy z zaangażowaniem włączają się do dyskusji na istotne dla nich tematy, poruszane w rozmowach z Porannymi Gośćmi Radia Rodzina. Często po rozmowie odbieramy telefony, w których dzielą się Państwo z nami swoją opinią i doświadczeniem. Dynamiczne pasmo poranne naprawdę potrafi obudzić - dbają o to szczególnie realizatorzy. O ileż przyjemniej wstaje się do pracy, słysząc wydobywający się z głośników gorący rytm piosenki „Podaruj mi trochę słońca...”!
I wreszcie ukochane przez wszystkich, niezapomniane przeboje sprzed lat. To one sprawiają, że sobotnie, domowe obowiązki upływają szybciej i sprawniej. Podobnie rzecz ma się z piosenkami, które słuchacze sami proponują, bądź dedykują swoim krewnym i znajomym. Także w innych elementach radiowej ramówki każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Poruszamy z zaangażowaniem tematy prorodzinne i prozdrowotne, kulturalne, podróżnicze, techniczne, religijne i społeczne, stanowią bogactwo wiedzy o sprawach, z którymi spotykamy się na co dzień oraz o tych, z którymi przyjdzie nam się być może zmierzyć w przyszłości.

Reklama

Radio, z którym się modlisz

Muzyka, choć łagodzi obyczaje, nie jest najważniejsza; informacje, choćby najbardziej rzeczowe, nie wystarczą - w takich momentach przychodzi czas na modlitwę - ważny element, odróżniający Radio Rodzina od innych stacji radiowych. Cieszy nas fakt, że coraz więcej ludzi modli się z nami Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP, południową modlitwą Anioł Pański, Koronką do Miłosierdzia Bożego i Apelem Jasnogórskim oraz uczestniczy za pośrednictwem Radia w codziennej Mszy św. Dzięki uruchomionej możliwości składania telefonicznie intencji oraz za pośrednictwem strony internetowej (www.radiorodzina.pl) i intencjom internetowym każdy może przyłączyć się do tej modlitewnej wspólnoty, dzieląc się tym, co obecnie przeżywa.

Nie ma reklam

Na stronie internetowej przeczytamy, że Radio to „rozgłośnia niekomercyjna, której głównym zadaniem jest ewangelizacja i przekazywanie Dobrej Nowiny w sposób nowoczesny i przystępny dla wszystkich”. Aby to sprawdzić wystarczy posłuchać Radia. Trudno jest to ocenić z perspektywy kogoś, kto w Radiu pracuje, jednak potwierdzają to opinie samych Słuchaczy. Wielokrotnie miałam do czynienia z ludźmi, którzy opowiadali, że na przykład jadąc samochodem szukali dobrej muzyki i znajdywali ją. Dopiero po chwili okazywało się, że trafili na Radio Rodzina - Rozgłośnię, której wcześniej nie znali, bądź poznać nie chcieli.

Zdobywać teren

Jednak każdy wie, że dalszy rozwój w tak młodym wieku jest kwestią kluczową. Wiedzą to także dyrektorzy Radia ks. Cezary Chwilczyński i jego zastępca Janusz Telejko oraz pracownicy rozgłośni, dlatego sięgają po wiele nowych pomysłów i rozwiązań. Wśród nich można wymienić liczne pielgrzymki, koncerty i wydarzenia kulturalne organizowane przez radio. Najnowszą inicjatywą są, m.in. organizowane z inspiracji abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego „Noce Kościołów”, które w tym roku odwiedziło 35 tys. osób. 2009 rok to również czas, kiedy postawione zostały kolejne nadajniki: w Kotlinie Kłodzkiej (107.2 UKF) oraz w Strzelinie (94.8 UKF). To właśnie tam można już z nowych stacji nadawczych można słuchać Radia Rodzina. Jednak przed pracownikami rozgłośni stoi teraz zadanie: stawać się coraz bardziej lokalną rozgłośnią, wychodzącą naprzeciw coraz to większej i bardziej różnorodnej liczbie słuchaczy.
Czy uda się spełnić te wszystkie wyzwania i oczekiwania? Twórcy radia i wierni słuchacze wiedzą, że Radio Rodzina to radio dla Ciebie i Twojej Rodziny i każdego dnia gra coraz lepiej.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37
Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...