Reklama

Konsekracja kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Łochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 listopada 2002 r., w 100-lecie budowy kościoła i 400-setną rocznicę kanonizacji jego patrona - św. Kazimierza, abp Henryk Muszyński dokonał konsekracji parafialnej świątyni w Łochowie.
Łochowski kościół długo czekał na ten uroczysty i doniosły dzień poświęcenia dla wyłącznego kultu Bożego. Wybudowany w 1902 r. przez braci ewangelików służył im do końca II wojny światowej. Przejęty po wojnie przez katolików uniknął profanacji. Przez kolejne lata remontowany i wyposażany wysiłkiem kolejnych jego duszpasterzy i całej wspólnoty parafialnej stał się wreszcie gotowy, aby przyjąć doniosły akt konsekracji.
Przygotowując świątynię do tego wielkiego wydarzenia, pamiętano, że Kościół to tworzący go ludzie. Cała wspólnota parafialna przygotowywała się duchowo do przyjęcia wielkiej łaski, jaką jest konsekracja świątyni. Wzorem dla tych przygotowań był przeżywany w 2000 r. Wielki Jubileusz Odkupienia. Od początku roku na łamach parafialnej gazetki Dlaczego ja drukowano artykuły omawiające jubileusz w znaczeniu chrześcijańskim, przypominające historię kościoła i parafii, wyjaśniające różnice i podobieństwa między katolikami i budowniczymi kościoła - ewangelikami, wskazujące na potrzebę i znaczenie kościoła jako budowli sakralnej. Jeden z drukowanych cykli artykułów zachęcał do kontemplacji Oblicza Jezusa, inny zaś do indywidualnego czytania Pisma Świętego. W ciągu całego roku w parafii słowo Boże głosili księża, będący duszpasterzami różnych środowisk i grup obecnych w Kościele. Spotkania te miały na celu bliższe poznanie, zainteresowanie się i zaangażowanie w działalność tych grup. Aby ożywić wiarę, nadzieję, miłość i życie sakramentalne parafian, niedzielne spotkania eucharystyczne muzyką i śpiewem ubogacały zespoły muzyczne. Na placu przy kościele odbywały się imprezy rekreacyjno-kulturalne integrujące codzienne życie społeczności z życiem Kościoła. Udział parafian w tych wszystkich spotkaniach, liczniejszy udział w niedzielnej Mszy św., ożywienie życia sakramentalnego, liczne przyjmowanie Eucharystii świadczą o tym, że zebrani 17 listopada w świątyni wierni byli świadomi wielkości wydarzenia, w którym uczestniczyli.
Słowa powitania i prośby o dokonanie konsekracji kościoła skierował do Księdza Arcybiskupa Tomasz Michalik, a proboszcz parafii - ks. Janusz Sawicki zapewnił, że prośba o ten doniosły akt jest głęboko uzasadniona, i cała wspólnota parafialna jest do niego duchowo przygotowana.
W wygłoszonej homilii Arcypasterz przypomniał, w jak wielkim dla kościoła wydarzeniu uczestniczą parafianie. Wyraził uznanie dla przygotowania świątyni do aktu konsekracji. Wspominając jej budowniczych-ewangelików, zwrócił uwagę i wyraził zadowolenie, że równie okazała jak ołtarz jest nowa ambona - ołtarz słowa. Ustawione w jednej linii stawiają na równi znaczenie sakramentalnego - eucharystycznego życia Kościoła, wsłuchiwanie się i rozważanie Słowa Bożego - Ewangelii.
Gdy Ksiądz Dziekan odczytał dekret stwierdzający akt konsekracji, nikt z zebranych w kościele wiernych nie miał żadnych wątpliwości, że uczestniczy w wydarzeniu historycznym.
Należy zauważyć i wyrazić głęboką wdzięczność tym spośród parafian, którzy w sposób szczególny przyczynili się do przygotowania kościoła przez materialne wsparcie podjętych przedsięwzięć. Bóg zapłać za dary odnowionego prezbiterium. Ołtarz i część posadzki - dar państwa Pawlaków. Ambona i pozostała część posadzki - dar państwa Wieluńskich. Tron miejsca przewodniczenia i sedilia dla ministrantów - dar państwa Gładykowskich. Granitowa obudowa tabernakulum - dar państwa Szmytków. Ornaty - dary Róż Różańcowych i klubu Seniora. Ampułki - dar państwa Harczenko i chodnik wokół kościoła - dar całej parafii.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup zauważył milczące, zabytkowe organy w kościele i wyraził nadzieję, że przy kolejnej wizycie będzie mógł usłyszeć ich piękne brzmienie. Przed parafią więc kolejne zadanie do realizacji. Pozostaje też wykonanie posadzki w całym kościele, wymiana ławek i wiele innych przedsięwzięć, a wszystko po to, by konsekrowana świątynia mogła służyć wielu jeszcze pokoleniom jako miejsce modlitwy i oddawania czci Jedynemu Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...