Reklama

Caritas na szkoleniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako pierwsi, 11 września rano, do Paradyża przyjechali pracownicy centrali Caritas z Zielonej Góry i oddziału w Gorzowie Wlkp. Wzięli udział w kilkugodzinnym szkoleniu zatytułowanym: „Jak radzić sobie z różnicami?”. To szkolenie miało na celu wzmocnienie współpracy między poszczególnymi działami Caritas oraz pracownikami. Poprowadziła je Agnieszka Szelągowska - trenerka umiejętności społecznych ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów z Warszawy.
W piątkowy wieczór dotarli na spotkanie pozostali uczestnicy. Tego dnia również przyjechał bp Stefan Regmunt, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej spotkanie. W homilii Ksiądz Biskup podziękował za zaangażowanie członkom Parafialnych Zespołów Caritas, pracownikom i zarządowi Caritas. Podkreślał, że pomoc Caritas adresowana jest do wszystkich i mamy obowiązek pomagać osobom niewierzącym, innego wyznania czy różnych przekonań politycznych. Powiedział również, że ważny jest rozwój PZC już istniejących i powstawanie grup w kolejnych parafiach.
Podczas spotkania w auli św. Józefa z udziałem Księdza Biskupa, uczestników i trenerów prowadzących szkolenia zaprezentowany został plan spotkania. - To nasze paradyskie spotkanie skoncentrowane będzie tym razem na szkoleniu, a nie na formacji duchowej, choć tej też nie zabraknie - mówił ks. Marek Kidoń, dyrektor Caritas Diecezjalnej. - Taka formuła spotkania jest odpowiedzią na głosy płynące z PZC, które chciały szkolić się z konkretnych umiejętności.
12 września po porannej Mszy św. rozpoczęły się bloki szkoleniowe, w których brali udział uczestnicy zainteresowani danym tematem. A mogli wybierać spośród kilku zaproponowanych dziedzin. Szkolenie zatytułowane: „Jak angażować innych do współpracy?” było odpowiedzią na często zgłaszane przez PZC problemy związane z brakiem osób chętnych do zaangażowania się we współpracę z PZC w charakterze wolontariusza, członka PZC lub sympatyka. Dużo czasu poświęcono tu na podkreślanie, że PZC mają wiele do zaoferowania swoim wolontariuszom, m.in.: poczucie bycia potrzebnym, satysfakcję czy realizację swoich pasji życiowych i powołania.
Kolejne szkolenie - „Jak mówić o działalności PZC?” - miało na celu nauczenie umiejętności właściwego prezentowania działalności PZC tak, aby prezentacja była zrozumiała dla innych, ze szczególnym uwzględnieniem sponsorów i mediów. Prowadząca spotkanie Małgorzata Borowska ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów zwracała uwagę na to, by w relacjach z mediami i sponsorami PZC starały się być partnerami. PZC w swojej pracy często spotykają się z sytuacją, w której muszą zaprezentować część swojej działalności sponsorowi lub dziennikarzowi. Od tego niejednokrotnie zależy, czy sponsor udzieli wsparcia oraz w jaki sposób dziennikarz przedstawi działalność PZC.
O przygotowaniach wniosków i rozliczaniu wniosków o dotacje mówiła Agata Obszańska - koordynator ds. funduszy dotacyjnych w Caritas diecezjalnej, która na co dzień zajmuje się weryfikowaniem wniosków PZC, pisaniem wniosków oraz udzielaniem porad dotyczących wnioskowania o dotacje.
PZC mogą składać wnioski o dotacje, ale muszą one najpierw przejść weryfikację koordynatora ds. funduszy dotacyjnych pracującego w Caritas diecezjalnej. Procedura ta jest chwalona przez tych, którzy już z niej skorzystali, ponieważ pomaga wychwycić błędy i zwiększa szanse na otrzymanie dotacji. Od czasu wprowadzenia tej procedury dostrzeżone zostały powtarzające się błędy popełniane podczas pisania wniosków o dotacje. Również część PZC sygnalizowała, że nie składa wniosków o dotacje, ponieważ nie wie, jak to zrobić. Szkolenie pozwoliło poznać zasady pisania i rozliczania wniosków o dotacje składanych przez PZC. Omówione zostały również najczęściej popełniane błędy oraz przybliżona została procedura weryfikowania wniosków PZC przez Caritas diecezjalną.
„Jak radzić sobie z trudnym podopiecznym?” próbował podpowiedzieć Marek Kwaśniak z Caritas diecezjalnej, mający kilkuletnie doświadczenie w zakresie bezpośredniego kontaktu z osobami zgłaszającymi się do Caritas po pomoc. Nieodzownym elementem pracy PZC jest kontakt z osobami potrzebującymi pomocy. Nie zawsze są to miłe spotkania, ponieważ wśród takich osób zdarzają się ludzie nieuprzejmi, roszczeniowi, agresywni. Szkolenie miało zwrócić uwagę uczestników na przyczyny takiego zachowania podopiecznych i dać odpowiedź na pytanie, co można zrobić, by pomoc ze strony PZC także dla takich osób była możliwa i skuteczna.
Agnieszka Szelągowska ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów podjęła temat: „Jak współpracować z proboszczem?”. Jednym z trudniejszych aspektów działalności PZC jest współpraca między świeckim zarządem PZC a jego przewodniczącym, którym najczęściej jest ksiądz proboszcz. Zachowanie odpowiedniej równowagi oraz wzajemne zrozumienie i ścisła współpraca są nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania PZC. Problemy w zachowaniu tej równowagi są najczęściej sygnalizowanym przez wiele PZC problemem hamującym ich działalność i rozwój. W ramach szkolenia omówione zostały najważniejsze czynniki dobrej współpracy oraz zaproponowane zostały przykładowe rozwiązania, które będą pomocne w nawiązywaniu dobrej współpracy między zarządem PZC a księdzem proboszczem.
Spotkanie koordynatorów klubów seniora poprowadziły Beata Sobczak - koordynator projektu i Marzanna Farnicka.
Zaplanowany został również czas na konsultacje indywidualne. Dyżury pełnili pracownicy Caritas i trenerzy prowadzący szkolenia.
W niedzielę na zakończenie spotkania przedstawiciele poszczególnych grup szkoleniowych w auli św. Józefa podsumowali swoje szkolenia. Uczestnicy podkreślali, że bardzo potrzebowali takich szkoleń oraz że zobaczyli, które rzeczy robią dobrze, a nad którymi muszą jeszcze popracować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

– Zaczęło się od tego, że otworzyłam Biblię i trafiłam na Mądrość Syraha, dokładnie na fragment, który otwiera całą sztukę – wspomina proces tworzenia autorka scenariusza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj