Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa w Szumsku

Zabytkom na odsiecz

Już po raz siedemnasty odbywały się w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku zbiegły się z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy tegorocznych Dni spotykali się pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Szumsku, w dekanacie świętokrzyskim, dzięki życzliwości ks. kan. Mieczysława Surusa i zapalonego miłośnika historii rembowskiego zamku Zbigniewa Feldmana, sołtysa wsi Rembów, 20 września odbyła się sesja popularnonaukowa, w czasie której dr Dariusz Kalina - przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków zaprezentował historię rembowskiego zamku oraz zapomnianego już dworu należącego do Jana Sieneńskiego herbu Dębno.
Południowe spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną przez ks. Mieczysława Surusa i ks. Tomasza Tomczyka, wikariusza z Szumska, w czasie której modlono się za fundatora zabytkowego kościoła parafialnego ks. Rokickiego, prepozyta krzelowskiego, kanonika łowickiego, urodzonego w Szumsku, uczestnika wojen z Turkami i Rosją, człowieka Polsce wielce zasłużonego. Gdy powrócił do Polski z dalekich w służbie narodu podróży, przyjął święcenia kapłańskie, sam ten kościół wzniósł dysponując nieznacznym majątkiem. Zmarł w 1640 r. i został pochowany w podziemiach kościoła, o czym przypomina wszystkim tablica na ścianie szumskiej świątyni, z zapisaną prośbą: „Prośmy Boga, aby w dniu sądu usłyszał: pójdźcie błogosławieni”.
Po Mszy św., która zgromadziła wielu parafian z Szumska, przedstawicieli rycerstwa ze Staszowa z Pawłem Ciepielą, odbyła się wspomniana sesja, a po niej miał miejsce pokaz walk rycerskich i strzały z armaty.
Pierwsza wzmianka o zamku w Rembowie pochodzi z opisu uposażenia kościoła parafialnego w Kurozwękach Jana Długosza. Z ustaleń źródłowych J. Wiśniewskiego wynika, że zamek powstał na terenie wsi Szumsko vel Sumsko, gdzie funkcjonuje kościół parafialny. Świątynia ta ma bardzo starą metrykę, nosi wezwanie św. Stanisława, którego kanonizację przeprowadził w 1254 r. biskup krakowski Prandota z domu Odrowąż, a jego istnienie potwierdzone zostało przez aktach kurii papieskiej w 1326 r. Jak się przypuszcza, fundatorem kościoła był właściciel Szumska pochodzący z rodu Odrowążów. Otóż właścicielem wsi w latach 1329-31 wymieniony Jakub piszący się z Szumska, kasztelan żarnowski, poległy w bitwie pod Płowcami w 1331 r. (spokrewniony z Kurozwęckimi), oraz Krzesław z Szumska występujący w dokumentach w latach 1341-57. Miał on dwie córki, z których pierwsza wydana została za Dobiesława z Kurozwęk, druga zaś weszła w dom Okszyców. Po śmierci Krzesłowa z Kurozwęk zaszłej w 1357 r. istniejący już zamek oraz prawo patronatu na kościołem w Szumsku należało do obu rodów - Poraitów i Okszyców. Około roku 1384 doszło do rozdziału majętności szumskiej na dwie części - po jednej dla każdego z rodów. W tym też czasie zamek został opuszczony, częściowo rozebrany, a następnie rozpoczęto budowę podobnego zamku, zachowanego do dzisiaj w murach pałacu w Kurowękach. Następnie na opuszczonych gruntach „dworskich” powstała karczma nadana przez dziedziców najpierw plebanowi w Szumsku, a następnie przekazana wspomnianemu klasztorowi, a w pobliżu powstała wieś Podgrodzie.
Zamek w Rembowie to jedna z najnowocześniejszych realizacji budowli obronnych na tym terenie. Został on zbudowany na wyniosłości, otoczonej wodami rzeczki Rząchty. Dzisiaj pozostałe ruiny zamku są świadectwem części dziejów naszej Ojczyzny i źródłem troski dla tych, którzy wiedzą doskonale, że historia jest nauczycielką życia.

Oprac. Andrzej Zych

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj