Wierni przyjadą ze wszystkich krajów związkowych autobusami i prywatnymi samochodami. Wraz z ukraińskimi katolikami będzie się modlić arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn i kilku innych biskupów austriackich. Liturgii będzie przewodniczył ks. Kolasa, a kardynał wygłosi kazanie. W koncelebrze będzie wielu księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pracujących w Austrii.
"Na pielgrzymkę ponownie rzuca się cieniem wojna w Ukrainie" - podkreślił ks. Kolasa. „Chcemy się wspólnie modlić o sprawiedliwy pokój i zakończenie tej brutalnej i absurdalnej wojny. Będziemy się także modlić o szczególną opiekę Matki Bożej dla wszystkich dzieci na Ukrainie”, powiedział wikariusz generalny. Z ubolewaniem przypomniał, że dwa lata zniszczeń, śmierci i wysiedleń, utrata członków rodziny, przerwa w nauce i coraz trudniejsza w utrzymaniu opieka zdrowotna zrujnowały życie dzieci na Ukrainie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Za cel ataków Rosja obrała obszary i infrastrukturę cywilną, w tym szkoły i szpitale, a masowe użycie broni, takiej jak rakiety balistyczne i bomby kasetowe, doprowadziło do masowych zniszczeń. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało kilkadziesiąt placówek służby zdrowia i setki placówek oświatowych, w tym przedszkola i żłobki. "W Ukrainie całe pokolenie w wieku szkolnym - 5,7 miliona uczniów w wieku od 3 do 17 lat - odczuwa skutki zamykania szkół i placówek oświatowych w całym kraju", powiedział ks. Kolasa i dodał: „Kilka dni temu nasz biskup z Charkowa powiedział mi, że miejscowe dzieci uczestniczą w improwizowanych lekcjach na stacjach metra.”
Liczba zgłoszonych ofiar wśród ukraińskiej ludności cywilnej, w tym ponad 600 zabitych dzieci i 1420 rannych, nadal rośnie. Poza tym faktyczne liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe od oficjalnych.
Matka Łaskawa w Bazylice Mariazell od wieków jest dla katolickich Słowian „Mater gentium Slavorum” (Matką ludów słowiańskich). Również Ukraiński Kościół Katolicki może już wskazywać na pewną tradycję Mariazell. Pielgrzymki wiernych Ukraińców w Austrii miały miejsce przez krótki czas po drugiej wojnie światowej. Do tej tradycji powrócono w ubiegłym roku.