Po wakacyjnej przerwie ruszyły prace w Komisji Głównej I Synodu Diecezji Legnickiej. Przedstawiciele wszystkich 10 komisji zajmują się nie tylko kościelnymi, ale również i społecznymi problemami. Podejmują tematy dotyczące np. małżeństw niesakramentralnych, rodzin wielodzietnych, bierzmowania młodzieży, czy wreszcie frekwencji na niedzielnych Mszach świętych.
Podczas pierwszego po wakacjach spotkania z udziałem biskupa legnickiego Stefana Cichego, Komisja Główna Synodu podjęła decyzję, że ruszają już prace nad przygotowaniem tzw. synodaliów, czyli dokumentów końcowych synodu. - Zostanie uchwalone nasze lokalne prawo diecezjalne, gdzie księża i osoby świeckie znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich dzisiaj pytań, np. jak w parafii powinno przebiegać przygotowanie do sakramentu chrztu świętego zarówno jeśli chodzi o rodziców, jak i o chrzestnych - podkreśla ks. Mariusz Majewski - sekretarz pomocniczy synodu - będzie to prawo diecezjalne, które wierni powinni przestrzegać. Planujemy również podczas prac synodalnych przejrzeć to co już jest i odświeżyć, tak aby sprawy te odpowiadały potrzebom współczesnego człowieka żyjącego w XXI wieku - podkreśla ks. Majewski.
- Nad przygotowaniem nowego prawa diecezjalnego pracować będą specjalnie do tego powołane komisje, w których zasiadać będą zarówno osoby duchowne jak i świeckie. Specjaliści m.in. z zakresu prawa, psychologii i katechizacji przygotują tzw. instrukcje i statuty - dodaje ks. Bogusław Wolański.
- Powstanie m.in. instrukcja dotycząca przygotowania do sakramentu małżeństwa, do I komunii świętej dzieci, a także dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, I komunii św. i bierzmowania. Instrukcje te mają być instruktarzem, jak w danej sytuacji postępować, jakimi posługiwać się podręcznikami, na jaki elementy podczas przygotowania zwrócić uwagę.
- Będzie też przygotowana instrukcja o prowadzeniu kancelarii parafialnej, o budownictwie sakralnym, jak budować kościoły, jak je remontować, jak dbać o to, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami prawa państwowego - dodaje ks. Mariusz Majewski. Instrukcje i statuty mają być drogowskazem zarówno dla duchownych, jak i świeckich. Jedna z takich instrukcji synodalnych już została przygotowana przez zespół specjalistów kierowany przez biskupa Marka Mendyka. 7-osobowa grupa przez 3 miesiące pracowała nad instrukcją dotyczącą przygotowania do sakramentu bierzmowania. 24 października podczas V Sesji Plenarnej w Legnicy na temat tego dokumentu wypowiedzą się członkowie synodu. - To jest potrzebne, byśmy w ramach Synodu, który jest wspólną drogą, wypracowali pewne wspólne dobro, które będzie dotyczyło nas wszystkich - dodaje ks. Bogusław Wolański. Chcemy, by w diecezji legnickiej to przygotowanie szło jednym torem. Do tej pory zauważaliśmy, że w jednej parafii przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwało rok, w innej dwa lata, a w kolejnej trzy. Instrukcja porządkuje te sprawy. Jeśli zostanie podpisana przez księdza biskupa, bo na razie mówimy o projekcie instrukcji, to przygotowanie do sakramentu bierzmowania będzie 3-letnie. Zmieni się też czas przyjęcia sakramentu. Przyjmą go nie uczniowie klas III gimnazjum, lecz młodzież I klasy szkoły średniej. Ten czas będzie spożytkowany na to, by zaangażować młodzież w życie parafialne i diecezjalne. Na razie w diecezji legnickiej obowiązują wskazania, jakie zapadły w 1991 r. podczas Synodu Wrocławskiego. Synodu Diecezji Legnickiej potrwa do 2012.
Pomóż w rozwoju naszego portalu