Reklama

Temat tygodnia

Nasza kultura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodziliśmy się i żyjemy w kulturze, która jest chrześcijańska: oparta na nauczaniu Pana Jezusa, na przypowieści ewangelicznej. Ten rys naszej kultury widać w największych dziełach sztuki, w architekturze, malarstwie, poezji, w pamiętnikach i innych zapisach. Wszędzie tam obecny jest Chrystus. I nie można byłoby dzisiaj mówić o polskiej kulturze, gdyby wyrzuciło się z niej Chrystusa lub usunęło Jego krzyż, gdyby pozbawiło się ją pierwiastka ewangelicznego. Pozostałaby wielka pustka.
Jest to zresztą rzecz dotycząca nie tylko Polski. Gdy spojrzymy na Europę, zauważymy, że gdyby zostały zburzone stare wspaniałe katedry francuskie czy niemieckie, gdyby wyrzuciło się dawną poezję i muzykę, po kulturze tych narodów zostałyby tylko zgliszcza. Nawet bolszewicy, niszcząc wszystko, co religijne, chrześcijańskie, właściwie zniszczyli swoją rosyjską kulturę.
Trzeba to wiedzieć, jak również widzieć, że kultura musi być wciąż odżywiana, ciągle po nowemu wypracowywana i kształtowana. Istnieje zjawisko tożsamości kultury. Na tę tożsamość zwracają uwagę zwłaszcza niektóre środowiska - należą do nich m.in. redakcje katolickie, niejako powołane do tego, żeby budować naszą kulturę i uczyć jej ludzi. Bo przez to, co człowiek tworzy, buduje się określoną kulturę. Trzeba zatem zwracać baczną uwagę, by to, co tworzymy, było godne miana kultury i było wartościowym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń.
Tak więc i nasza „Niedziela” uczestniczy w budowaniu kultury. Z jednej strony przypomina polską kulturę chrześcijańską - wracając do zapisów historii, do przypominania postaci ważnych dla szeroko pojętej kultury naszego narodu i podkreślania dobrych przykładów w kulturze współczesnej, a z drugiej strony tę kulturę tworzy - poprzez udzielanie swoich łamów mądrym ludziom pióra, poprzez czuwanie, by w naszym życiu społecznym nie przekraczano granic określonych wartości, nie fałszowano historii, nie wiedziono - zwłaszcza młodych - na manowce itp. W tym wszystkim wciąż musi być obecna pamięć. Jan Paweł II powiedział, że „narody, które tracą pamięć, giną”. Dlatego tak łatwo zmanierować młode pokolenia, które nie mając pamięci przeszłości, łatwo się gubią, ulegają nowym niebezpiecznym trendom społecznym czy wpadają w różnego typu pułapki. Jeśli więc słyszy się od czasu do czasu wskazówki typu: przestańmy mówić o przeszłości, myślmy o przyszłości - a tak mówili zwłaszcza przedstawiciele opcji komunistycznej w Polsce - to wiedzmy, że to zła droga. Trzeba szukać pewnej równowagi, która będzie nas prowadziła w przyszłość, nie wykorzeniając jednocześnie z kultury, w której wyrośliśmy.
Dla podkreślenia korzeni naszej kultury organizowane są tzw. Dni Kultury Chrześcijańskiej. W Częstochowie odbędą się one już po raz 7., w tym roku w dniach 16-25 października, i jak zawsze będą obfitować w wydarzenia artystyczne, projekcje filmowe, prelekcje i wystawy - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poprzez uczestnictwo w tej imprezie kulturalnej wyrażamy nasze poparcie dla kultury chrześcijańskiej i wartości, które ze sobą niesie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura uderza w kibiców Legii. Ściga za transparenty o Trzaskowskim i dr Jagielskiej

2025-05-01 19:12

Karol Porwich/Niedziela

Prokuratura ściga kibiców Legii Warszawa za transparenty, wywieszone na warszawskim stadionie w kwietniu, które krytykowały Rafała Trzaskowskiego i Gizelę Jagielską, która doprowadziła do uśmiercenia dziecka w 36. tygodniu ciąży. Zdaniem śledczych mogło dojść do pomówienia i znieważenia wiceszefa PO i kontrowersyjnej lekarki - informuje portal niezalezna.pl.

Więcej ...

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

Magdalena Pijewska/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Więcej ...

Kard. Müller: papież nie może ulegać wpływom ideologii antychrześcijańskich

2025-05-02 11:27
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

O zagadnieniach, które powinien podjąć nowy papież, cechach jakie powinien posiadać, a także stojących przed Kościołem wyzwaniach powiedział w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznego portalu infovaticana.com emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Rozmawiał z nim w Rzymie Javier Arias.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...