Reklama

Rozprzańska Matka Życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Najświętszej Maryi Panny z Rozprzy będzie czczony pod tytułem Rozprzańskiej Matki Życia. Taką decyzję 4 września podjął abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który 14 listopada o godz. 11 dokona koronacji Obrazu Matki Bożej w sanktuarium w Rozprzy - poinformował ks. dr Teofil Siudy, przewodniczący Komitetu Przygotowującego Uroczystości Koronacyjne Obrazu Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej podczas spotkania członków Komitetu w Rozprzy 30 września. - Taki tytuł Obrazu Najświętszej Maryi Panny wpisuje się w przeżywany obecnie w Kościele Rok troski o życie. Obraz przedstawia Matkę Bożą czuwającą, zatroskaną o życie Jezusa i o każde życie ludzkie - podkreślił ks. dr Teofil Siudy.
Obecny na spotkaniu ks. prof. Władysław Wlaźlak z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił dzieje Rozprzy i parafii oraz historię obrazu. Zaznaczył, że w związku z koronacją diecezjalną Obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej przygotowana została przez niego specjalna publikacja nt. „Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki życia w Rozprzy”, której prezentacja i promocja odbędzie się 25 października w sanktuarium w Rozprzy. Ks. Władysław Wlaźlak mówiąc o rozwoju kultu maryjnego w Rozprzy podkreślił, że „o istniejącym silnym kulcie Obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej świadczą liczne wota udokumentowane dosyć precyzyjnie do końca XVIII stulecia”.
Komitet Przygotowujący Uroczystości Koronacyjne Obrazu Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej poinformowany został również m.in. o tym, że na uroczystości koronacyjne została przygotowana nowa pieśń ku czci Matki Bożej Rozprzańskiej pt. „Rozprzańska Matko Życia”, do której tekst i melodię przygotowała Dorota Środa.
Przed koronacją Obrazu Rozprzańskiej Matki Życia, w której weźmie udział również abp Józef Życiński metropolita lubelski, rodak z Rozprzy, 18 października o godz. 18 odbędzie się uroczyste poświęcenie ołtarza w sanktuarium rozprzańskim i zostaną przekazane kopie obrazu do parafii i rodzin dekanatu rozprzańskiego.
Rozprza już od XI wieku była ośrodkiem kasztelanii. Po raz pierwszy wzmiankuje ją falsyfikat mogileński pochodzący jakoby z 1065 r. Rozprzę jako miejscowość wymienia również „Bulla gnieźnieńska” z 1136 r. Najcenniejsze jednak przekazy źródłowe o Rozprzy pochodzą z XIV wieku. Najstarsza wzmianka o kościele drewnianym w Rozprzy pochodzi z 1406 r. Jednak już w aktach parafialnych, gdzie znajduje się odpis wizytacji generalnej archidiakona łęczyckiego ks. Zygmunta Oraczewskiego z 1754 r. można znaleźć informację, że w 1402 r. kościół w Rozprzy został fundowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Bartłomieja i św. Wojciecha, męczenników. Następnie w latach 1763-67 Szymon Zaremba, kasztelan sieradzki wybudował tu kościół murowany, konsekrowany 19 października 1777 r. przez sufragana gnieźnieńskiego Ignacego Kozierowskiego Kościół przetrwał do I wojny światowej, kiedy to staraniem ks. Stanisława Szabelskiego, według projektu Feliksa Nowickiego został wybudowany obecny kościół. Konsekracji kościoła dokonał 2 sierpnia 1959 r. bp Zdzisław Goliński.
Obraz Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy został podarowany 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego z Puszkowa za Kłodawą. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem śpiącym na kolanach Maryi. Rozwój kultu Matki Bożej w Rozprzy przyczynił się do tego, że 14 czerwca 1713 r. m.in. miejscowy proboszcz ks. Wojciech Brzuchański podarował na Obraz Najświętszej Maryi Panny sukienkę. Również w 1769 r. członkowie Bractwa Różańcowego ufundowali ramy do obrazu Matki Bożej. O rozwoju kultu Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy świadczy również szesnaście udokumentowanych cudów z przełomu XVIII i XIX stulecia. Najstarszy z nich pochodzi z 1735 r. Spośród kapłanów pracujących w Rozprzy ogromne zasługi dla parafii i rozwoju kultu Obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej miał m.in. ks. Piotr Zdyrkiewicz posługujący na tej ziemi w XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady