Reklama

Kościół

Prof. Roszkowski: świętość to nie tylko publiczne bohaterstwo

Prof. Wojciech Roszkowski

Karol Porwich/Niedziela

Prof. Wojciech Roszkowski

Świętość to nie tylko publiczne bohaterstwo. Świętość to czasami uciążliwa drobna praca w jakimś środowisku - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski na poniedziałkowej konferencji w Warszawie pt. "Zło dobrem zwyciężaj. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji zorganizowanej w Belwederze odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Zauważył w nim, że mijająca 10 czerwca 45. rocznica zakończenia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny, podczas której padło wezwanie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi", jest okazją do pochylenia się nad słowami papieża.

Andrzej Duda stwierdził, że "słowo zasiane przez Ojca Świętego bez wątpienia wzeszło także odważnym i docierającym do licznych słuchaczy nauczaniem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że zbliżająca się 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki skłania "do przypomnienia spuścizny kapłana, który stał się jedną z najważniejszych postaci historii Polski dwudziestego wieku". Prezydent przypomniał, że ksiądz Popiełuszko wzywał ludzi "do opierania się złu w sposób pokojowy, bez przemocy".

Odnosząc się do cytatu z Listu św. Pawła do Rzymian: "Zło dobrem, zwyciężaj", który obecnie uznawany jest za motto ks. Popiełuszki, Andrzej Duda napisał, że w czasach działalności księdza można było interpretować go tak: "Zło, polegające na kłamstwie, zwyciężaj dobrem, w którym jest prawda".

Reklama

"To uniwersalne i ponadczasowe wskazanie na tych, którzy bezpośrednio i ofiarnie mierzą się z wszelkim złem, także w wymiarze społecznym" - dodał. "I choć właśnie obrona prawdy wymaga najwięcej odwagi, determinacji i poświęcenia, to życie, dzieło i pośmiertne zwycięstwo ks. Jerzego dowodzą, że prawda jest potężnym orężem i jednym z najcenniejszych dóbr, o które warto zabiegać" - zauważył prezydent.

Prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym i zaangażowanym w kultywowanie pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. W imieniu prezydenta Złote Krzyże Zasługi wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Minister przekazała także dwie flagi Rzeczpospolitej Polskiej - Stowarzyszeniu historycznemu Solidarność Huta Warszawa i Ośrodkowi Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w panelach przybliżających sylwetkę i naukę ks. Jerzego.

Podczas pierwszego z nich referat wygłosił m.in. prof. Wojciech Roszkowski. Przyznał, że bez względu na to, w jakich czasach żyjemy, mamy do czynienia zarówno z dobrem, jak i ze złem. Sami musimy wybrać, którą drogą pójdziemy. Jednak - jak mówił - czasy komunistyczne opierały się na kłamstwie i terrorze.

"W sytuacji, kiedy władza kieruje się kłamstwem i terrorem, posiada dostateczną siłę, aby być skuteczna, aby utrzymywać władzę, co zostaje szaremu człowiekowi?" - pytał profesor. Tłumaczył, że wiele zależy od wykonywanego zawodu. Osoby pracujące poza sektorem publicznym, propagandowym, mogą mieć łatwiej; zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dziennikarzy i duchownych. "Jak zareagować na zło?" - pytał.

Reklama

Profesor zauważył, że księża parafialni mieli w tej kwestii spore pole do działania. "Pytanie, czy ma się wystarczająco odwagi, by głosić to hasło, o którym jest mowa: +Zło dobrem zwyciężaj+" - zaznaczył, mówiąc o ks. Popiełuszce. W tym miejscu podkreślił, że odwaga błogosławionego była szczególnie potrzebna w sytuacji, gdy nawet w Kościele działali agenci, którzy tylko czekali na to, żeby "takiego rzecznika dobra, rzecznika prawdy, złapać na czymś, ewentualnie złapać go fizycznie".

Prof. Roszkowski w swoim referacie podkreślił, że świętość to nie tylko publiczne bohaterstwo. "Świętość to jest czasami uciążliwa drobna praca w jakimś środowisku" - dodał.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa. Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2024-06-11 07:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Azyl ks. Jerzego

2024-09-17 14:50

Niedziela Plus 38/2024, str. VII

Do Dębek ks. Jerzy Popiełuszko przyjeżdżał na wakacje

Archiwum IPN Gdańsk

Do Dębek ks. Jerzy Popiełuszko przyjeżdżał na wakacje

Po 40 latach od tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki warto przywołać i wyrazić jego zwyczajność właśnie w tym szczególnym dla niego miejscu – powiedział rzeźbiarz Tomasz Sobisz, autor pomnika kapłana.

Więcej ...

Panie, spraw, by świat był pełen Twoich proroków!

2024-09-26 14:08

pl.wikipedia.org

„Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je” – mówi Jezus w zakończeniu dzisiejszej Ewangelii. To słowa twarde, mocne, trudne do przyjęcia, wręcz niemożliwe do realizacji. Ale czy Jezus zaprasza rzeczywiście do takich czynów? Jak tłumaczyć Jego nakaz?

Więcej ...

O. Ceyssens: wizyta papieża w Belgii „doda energii” społeczności katolickiej

2024-09-27 16:22

PAP/CIRO FUSCO / POOL

Papież Franciszek przebywa w Belgii, która stanowi drugi etap jego europejskiej podróży. Ojciec Walter Ceyssens, jezuita pracujący z młodzieżą, dzieli się swoimi nadziejami i oczekiwaniami związanymi z wizytą Ojca Świętego w tym kraju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio