Reklama

I stała się bazyliką!

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest czwartą bazyliką mniejszą w Kościele częstochowskim i 121. w Polsce. To pierwsza zawierciańska świątynia i parafia, to także największy kościół parafialny - po archikatedrze - w naszej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawierciański kościół niewątpliwie zasłużył na ten tytuł nie tylko ze względu na piękno swej architektury, nie tylko dlatego, że stanowi zawierciańską perłę neogotyku, ale przede wszystkim ze względu na kult Najświętszej Eucharystii, pobożność wiernych przejawiającą się m.in. w istnieniu licznych wspólnot parafialnych, poprzez pielęgnowanie charyzmatu miłości i miłosierdzia, a także poprzez szczególne pielęgnowanie pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Zawierciański kościół stanowi także centrum życia kulturalnego dla miasta i okolicy.

Zasłużony tytuł

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu jest centrum kultu eucharystycznego. Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie trwa w ciągu dnia i nocy. Bogato prezentuje się Kościół duchowy tutejszej wspólnoty. Istnieje w nim ponad 25 grup i organizacji kościelnych. Rozwijają się wspólnoty istniejące od wielu lat, ale wciąż powstają nowe grupy parafialne. Przy parafii od wielu lat działa Kuchnia św. Antoniego oraz Świetlica „Betania”, które wychodzą naprzeciw najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta i okolicy. Czynnik kulturalny spełniany jest z kolei poprzez dobrą współpracę parafii z Urzędem Miasta, dzięki czemu zawiercianie mają okazję uczestniczyć w cyklicznych koncertach, spektaklach, spotkaniach ze znanymi ludźmi, które odbywają się w gościnnych progach świątyni.

Miasto zbudowane na źródle

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podczas uroczystości ogłoszenia bazyliki mniejszej w Zawierciu podkreślił, że ziemia zawierciańska to ziemia oryginalna i niezwykła. Nawiązał do najstarszej dzielnicy i jednocześnie parafii tej ziemi - św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie, gdzie przed wiekami stanęła kaplica, spod której wypływa jedno ze źródeł Warty. „Dążymy do źródła. Źródło daje wodę, źródło jest życiem rzeki. A naszym źródłem jest Jezus Chrystus. Zawiercie zbudowane jest na Chrystusie, tak było przez wieki i niech tak będzie zawsze - zaznaczył Arcypasterz. - A nadanie kościołowi w Zawierciu tytułu bazyliki niech będzie zobowiązaniem dla ludu tej ziemi do jeszcze gorliwszej i głębszej wędrówki do Chrystusa, który jest źródłem” - dodał.

Szczęśliwy finał

Przyznanie godności bazyliki zawierciańskiej świątyni to z pewnością zasługa posługujących tutaj w ponad 100-letniej historii proboszczów, którzy piszą chlubne dzieje zawierciańskiej ziemi. W szeregu wielkich i zacnych duszpasterzy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu stoją: ks. Franciszek Zientara, ks. Bolesław Wajzler, ks. Wacław Bogucki, ks. prał. Piotr Miklasiński, który pierwszy w latach 90. rozpoczął starania o nadanie tytułu bazyliki mniejszej zawierciańskiej świątyni. Do szczęśliwego sfinalizowania dzieła doprowadził obecny proboszcz, ks. kan. Zenon Gajda. „Stało się to przy ogromnej życzliwości i wsparciu wielu osób, którzy podjęli się tego trudu. Na początku drogi do bazyliki stoi ojciec archidiecezji abp Stanisław Nowak, bez którego zgody nic byśmy nie zrobili. Niemała w tym zasługa kanclerza Kurii ks. inf. Mariana Mikołajczyka oraz kapłanów, którzy podjęli się tłumaczenia wszelkich dokumentów na języki obce. Wielką rolę w tym dziele odegrał rodak ziemi zawierciańskiej ks. prał. Ryszard Selejdak, pracujący w Watykanie, który zrobił wszystko, aby w jego małej ojczyźnie powstała bazylika. Na drodze do bazyliki stanęło też wiele osób prywatnych, a także przedstawicieli różnych instytucji, którzy włączyli się w przygotowania dokumentacji, a potem w organizację uroczystego dnia ogłoszenia bazyliki mniejszej - zaznacza proboszcz parafii, ks. kan. Zenon Gajda. „Mamy bazylikę, która jest nie tylko wielką radością i dumą, ale znakiem jedności ludzi, którym droga jest zawierciańska ziemia” - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...