Reklama

Kościół

Abp Wojda: ks. Popiełuszko przestrzegał, aby nie mylić wolności z przyzwoleniem na wszystko

Koneferncja Episkoptau Polski/Facebook

Ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Czy nie ulegamy dziś wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych? - pytał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek, w drugim dniu obrad 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi celebrowali mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W homilii abp Wojda przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy był kapłanem wolnym - wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie" - ocenił. Dodał, że ks. Jerzy "żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą".

"Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską 19 października 1984 r." - mówił.

Reklama

Abp Wojda przypomniał, że choć zmasakrowane ciało kapłana zostało dla zatarcia śladów wrzucone do rzeki, to na przekór ludzkim staraniom "prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać". "Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku - prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego" - zaznaczył.

Według przewodniczącego KEP ks. Popiełuszko był "gigantem wiary, nadziei i miłości". Przypomniał, że "rys jego żywej wiary" dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk.

"Odważnie stawał w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwalał sobie zdjąć różańca ani medalika - za to spotykały go szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku. Komunistyczna propaganda robiła wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ks. Jerzy modlił się za swoich prześladowców, inspirował i zachęcał innych seminarzystów do wspólnej modlitwy" - zaznaczył.

Według abp. Wojdy trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartowały jeszcze bardziej wiarę ks. Popiełuszki i utwierdzały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Podkreślił, że jako kapłan ks. Jerzy wspierał duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, omawiając m.in. sprawę świętości każdego poczętego życia. "Przypominał, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia" - dodał arcybiskup.

Zaznaczył, że kiedy strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy poprosili o odprawienie mszy św., ks. Jerzy podjął się tego zadania. "Był to początek jego drogi męczeństwa" - mówił.

Reklama

Zdaniem abp. Wojdy, choć ks. Popiełuszko nie był nadzwyczajnym mówcą, w kazaniach w Hucie, a później w wygłaszanych podczas mszy św. za Ojczyznę, umiał dotknąć kwestii najbardziej aktualnych, takich jak wiara, miłość, godność, świętość, wolność i solidarność.

"Najbardziej akcentował kwestię prawdy (...). Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje - mówił - jest kłamstwem" - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Dlatego - jak podkreślił abp Wojda - walcząc o prawdę, ks. Popiełuszko "włączył się w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które odzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu".

"W swoich kazaniach (ks. Popiełuszko) często apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność - mówił - to być sobą w każdej sytuacji (...), to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu" - podkreślił abp Wojda.

Dodał, że ks. Jerzy angażował się w codzienne problemy bliźnich, m.in. poprzez pomoc rodzinom więzionych w stanie wojennym robotników oraz odprawianie mszy św. za Ojczyznę i za tych, którzy za nią cierpieli.

"Pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności" - mówił arcybiskup.

Zaznaczył, że u grobu ks. Popiełuszki można uczyć się, czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i skomplikowanych czasach.

Reklama

"Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? - zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko" - zastrzegł.

Abp Wojda przypomniał, że zasada głoszona przez ks. Popiełuszkę "zło dobrem zwyciężaj" jest "wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna".

"Uczmy się tej postawy jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu i uczmy się życia w wolności" - apelował. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ jann/ wus/

Podziel się:

Oceń:

2024-06-11 21:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Muzyka kościelna pomaga nam się modlić

Karol Porwich/Niedziela

Muzyka kościelna pomaga nam się modlić, pomaga wznieść nasze serce i naszą duszę ku Bogu - podkreślił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wręczając dziś w archikatedrze warszawskiej nagrodę „Srebrna Piszczałka”. Tegorocznym laureatem został Mieczysław Tuleja, krakowski organista i pedagog.

Więcej ...

Niedziela Palmowa w Jerozolimie: modlitwa o pokój, niepewny los chrześcijan

2025-04-13 18:47
Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Adobe Stock

Niedziela Palmowa w Jerozolimie

W Jerozolimie uroczystej eucharystii Niedzieli Palmowej w bazylice Bożego Grobu oraz tradycyjnej procesji palmowej z Betfage na Górze Oliwnej przewodniczył łaciński patriarcha kard. Pierbattista Pizzaballa.

Więcej ...

Katyń to nie tylko historia, ale i przestroga

2025-04-14 22:06
Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Druga część dolnośląskich i wrocławskich obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży