Reklama

Gdy klerycy szli do wojska …

Niedziela kielecka 43/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

50 lat temu, 13 października 1959 r. w kieleckim Seminarium nastąpił przymusowy pobór do wojska. Objął 43 przyszłych księży. Jeden z nich - wówczas student V kursu (a było ich wśród poborowych najwięcej, bo aż 20) udostępnił nam odpis prowadzonego przez siebie „Dziennika kleryka w wojsku”. Ks. Jan Wojcieszek, dzisiaj proboszcz parafii Małoszów, przebywał w wojsku w Braniewie 2 lata, 2 miesiące, 2 dni i - jak mówi „Niedzieli” - każdego dnia sporządzał choćby niewielką notatkę. Powstał ciekawy zapis unikatowej dzisiaj historii „poborowych z seminarium”, widziany oczami młodego mężczyzny tuż przed święceniami.
Po powrocie do Kielc rektor ks. Szafrański zlecił zredagowanie tych zapisków i umieszczenie ich w kronice Seminarium kieleckiego. Wśród ówczesnych klerków „piątego kursu”, przymusowo wcielonych do wojska, byli znani dzisiaj powszechnie w diecezji księża, m.in. ks. Wójtowicz, ks. Panek, ks. Śledzianowski, ks. Chycki, ks. Świąder, ks. Jasiczek…
To unikatowe w historii Kościoła w Polsce zdarzenie wspominał - z racji obchodzonego w tym roku jubileuszu - bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w parafii Królowej Jadwigi, gdy świętowano rocznicę peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego i gdy modlono się także w intencji uczestników tamtego poboru. Trzeba dodać, że nieco później (bo w 1960) jednym z poborowych z diecezji przemyskiej był kleryk Kazimierz Ryczan, obecny biskup kielecki...

Ks. Jan Wojcieszek: „Dzień kleryka w wojsku” (fragmenty)

Kielce, 13 października 1959. O godz. 18 odbyło się w katedrze kieleckiej uroczyste pożegnanie 42 alumnów Seminarium, którzy po raz pierwszy w dziejach Kościoła w Polsce zostali powołani do służby wojskowej. W katedrze pełno ludzi (...) To rodzice kleryków, krewni, koledzy, znajomi, wierni. Stalle kanonickie zapełnione. Przybyli księża profesorowie, wychowawcy i wielu księży diecezjalnych. Po odmówieniu różańca Mszę św. wotywną o Duchu Świętym celebrował ks. bp Czesław Kaczmarek w asyście rektora ks. A. L. Szafrańskiego i infułata ks. Z. Pilcha. Po Ewangelii przemówił do nas bp Kaczmarek podkreślając m.in. to, że stała się nam krzywda, że mamy zachować swoją postawę klerycką, że mamy być posłuszni nowej władzy krom tego, co miałoby się sprzeciwiać Bożym przykazaniom. I była też zachęta do dużego kontaktu z diecezją. Po kazaniu dostaliśmy na drogę krzyże. Późnym wieczorem żegnaliśmy się z poszczególnymi księżmi profesorami. Ksiądz Rektor przeczytał nam artykuł z francuskiego „La Croix”, z którego wynikało, że Zachód żywo przeżywa to, co się u nas dzieje.
Kielce, 14 października. Już przed południem zaczął się wyjazd do poszczególnych jednostek. Wszyscy koledzy co chwilę odprowadzają odjeżdżających, gdy nawet sam jeden ktoś odjeżdża. Gdy odjeżdżała pierwsza grupa, do odprowadzających przyłączyli się ludzie z miasta. Milicja chyba czegoś się bała, bo na peron przyszło czterech służbowych i obserwowali… Ja z grupą kolegów odjeżdżam jutro (...) Rano chcemy zwiedzić trochę Warszawę (…).
Braniewo, 16 października. Rano przyjechaliśmy na miejsce. Natychmiast podstrzyżono nas, dostaliśmy mundury. Po rozmowie z wojskowymi przydzielony zostałem do kancelarii wojskowej. Wieczorem kompania już wiedziała, że jestem księdzem.
20 października. Zobaczyłem pierwszy raz po przyjeździe kolegę kursowego Wójtowicza (ks. Stanisław Wójtowicz przebywa obecnie w Domu Księży Emerytów, przyp. red.), biegnącego w drużynie w czasie rannej zaprawy. On mnie nie spostrzegł (…).
24 października. Z podoficerem dyżurnym Święcickim i kolegą Kaczorem zredagowałem gazetkę ścienną „Echo żołnierza”. Zamieściłem artykuł „Poprawiajmy nasz język”, dowódca kampanii zaaprobował.
31 października. Najczęstsze pytania zadawane mi przez dowódców: Gdzie studiowaliście? Czy was wyrzucono? Co musicie dalej robić? Jak czujecie się w wojsku?
1 listopada. Wszystkich Świętych, niedziela (…). W czasie, kiedy w kościołach suma, u nas wyświetlają filmy. Dni postnych nie uznaje się.
3 listopada. Od dnia wczorajszego zaczęliśmy ćwiczenia. Najpierw obejrzenie broni (m.in. działo pancerne, działo przeciwlotnicze, moździerz, auto pancerne, czołg, ckm, radiostacje).
Agnieszka Lorek W kiosku zamówiłem „Tygodnik Powszechny” i „Zdrowie i Trzeźwość”.
Agnieszka Lorek Dwie książeczki do nabożeństwa widziałem u szeregowców. Jeden pokazał różaniec (nauczyciel Wojciech Kochalski), „nie rozstaję się z nim od czasu, gdy dostałem go od księdza prefekta”, powiedział.
Agnieszka Lorek Jakie przedmioty mamy w programie? Wyszkolenie polityczne, regulamin, musztra, wyszkolenie fizyczne, inżynieryjne, chemiczne, sanitarne, samochodowe, taktyczne, ogniowe, kwatermistrzowskie. (…).
Agnieszka Lorek Dowódca kompanii wyraził się: „dostaniecie belkę i zostaniecie pisarzem kompanijnym”.
Agnieszka Lorek Otrzymałem pierwszy list z Seminarium…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego