Reklama

„Wierność Chrystusa, wierność kapłana”

Niedziela kielecka 43/2009

W Roku Kapłańskim właśnie św. Jan Maria Vianney patronował inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, który 8 października uroczyście rozpoczęło 81 kleryków, w tym 17 na pierwszym roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księża profesorowie i studenci spotkali się najpierw na Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W homilii bp Ryczan stawiał pytania o współczesne kapłaństwo, podkreślał, że nie można na tej drodze zaufać tylko swoim siłom. Poszukiwanie Boga, wiary, nadrzędnych wartości dotyczy studentów tak duchownych, jak i świeckich. Nie jest łatwo zrozumieć Pana Boga, jeśli się Go ocenia według ludzkich kryteriów. Zachęcał do lektury Ewangelii, modlitwy, medytacji.
Sesja inauguracyjna odbywała się, jak co roku, w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD. Rektor ks. Władysław Sowa mówił m.in. o nowych formach współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w Lublinie. W ramach tej nowej formuły został powołany w Kielcach Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny KUL z muzykologią pierwszego stopnia. Na trzyletnich studiach stacjonarnych muzykologię studiują już osoby z różnych miejscowości diecezji i województwa świętokrzyskiego. W ramach ośrodka są też planowane inne kierunki. Owocnej współpracy w tej nowej formule życzył m.in. ks. prof. Marek Chmielewski, prodziekan Wydziału Teologii KUL.
W kieleckim Seminarium wykłady dla studentów prowadzi 41-osobowa kadra. Warto wspomnieć, iż ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk został członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie. W ubiegłym roku akademickim dwaj pracownicy dydaktyczni uczelni obronili doktoraty (ks. Paweł Tambor i ks. Stefan Radziszewski), zaś 14 alumnów - prace magisterskie. Wspominano także niedawno zmarłego śp. ks. prof. Mariana Pastuszkę, wybitnego kanonistę, któremu środowisko dedykowało ósmy numer Studiów Teologicznych. Owacjami - i utworem chóralnym - żegnano ks. prof. Julisława Łukomskiego, który z uczelnią był związany przez 42 lata.
Ks. Adam Perz, wicerektor, podsumowując ubiegły rok przypomniał m.in., że w Seminarium pośród kilkunastu kół zainteresowań zostało reaktywowane kleryckie koło honorowych dawców krwi.
W tym roku studia w WSD rozpoczyna na I roku 17 osób. Najwięcej powołań jest z parafii: Krasocin - 4; Miłosierdzia Bożego w Kielcach - 3; bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach - 3. W ubiegłym roku studia w Seminarium kieleckim rozpoczynało 19 kleryków, ale łącznie studiowało ich 77, zaś w roku 2009/2010 - 81. Można przyjąć, że powołania w diecezji kieleckiej utrzymują się na stałym poziomie, a seminarium kieleckie sytuuje się na 9 miejscu w kraju (podobnie jak przemyskie).
„Lepiej nie wi (e) dzieć, czyli Miasto bez Imienia. Uwagi o literaturze współczesnej” - ten temat w wykładzie inauguracyjnym podjął ks. dr Stefan Radziszewski. Apokaliptyczną wizję ludzkości przeciwstawił światłości Jezusa, mówił także o zagrożeniach kultury współczesnej. Przestrzegał przed „ślepotą” - na Boga i na drugiego człowieka.
Swoistą rolę Seminarium - w Kielcach i regionie - jako środowiska, które broni wartości i rodziny podsumował prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Prezydent zachęcał, aby studenci „walczyli o swoje tutaj” - tzn. o „piękne wnętrza ludzi”, które ostatecznie zadecydują o wartości tego regionu.
Inaugurację uświetnił występ połączonych chórów: Wyższego Seminarium Duchownego i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Uroczystość odbyła się z udziałem rektorów siedmiu uczelni z regionu świętokrzyskiego, przedstawicieli władz miejskich - z prezydentem Wojciechem Lubawskim i przewodniczącym rady miasta Krzysztofem Słoniem oraz wojewódzkich - z przewodniczącym sejmiku Józefem Kowalczykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst