Reklama

Inauguracja nowego roku akademickiego w WSD

Niedziela legnicka 43/2009

Od Mszy św. odprawionej w legnickiej katedrze rozpoczęto XVII już inaugurację nowego roku akademickiego w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym. Studia rozpoczyna w nim 15 alumnów pierwszego roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Wzięli w niej udział biskupi z Legnicy, oraz przybyły na zaproszenie biskupa legnickiego Stefana Cichego biskup Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. On też wygłosił homilię podczas Mszy św. i wykład inauguracyjny zatytułowany: „Proboszcz z Ars, św. Jan Vianney na tle epoki”. Nie zabrakło także delegacji i przedstawicieli z uczelni katolickich i seminariów z sąsiednich diecezji, wyższych uczelni z Legnicy, parlamentarzystów i samorządowców, a także rodziców nowo przyjętych kleryków. Gość uroczystości, bp Paweł Socha, ukazując postać św. Jana Vianneya, ogłoszonego przez Papieża Benedykta XVI patronem Roku Kapłańskiego, zachęcał alumnów do wytrwałości w podjętych studiach, a także do częstego zawierzania siebie Dobremu Pasterzowi - Jezusowi Chrystusowi szczególnie w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. O świętym proboszczu z Ars powszechnie wiadomo, że miał trudności w nauce. Ale kiedy został już prezbiterem, gorliwie starał się swoją wiedzę uzupełniać i dzielić się nią z wiernymi. Bp Socha m.in. przypomniał, iż po śmierci Świętego wśród jego książek natrafiono na zbiór pism Ojców Kościoła wydany w języku łacińskim. Języku, z którym Vianney miał olbrzymie kłopoty w seminarium. Na wielu stronicach tego wydania znajdowały się podkreślone i zaznaczone miejsca, które były przez Proboszcza z Ars tłumaczone na francuski i wykorzystywane w homiliach i katechezach. To świadczy o niezwykłej jego gorliwości i trosce o jak najlepszy przekaz słowa Bożego w dziele ewangelizacji i odrodzenia religijnego jego parafii. Jest też przykładem, że wytrwałą i gorliwą pracą można dojść do świętości.
Wyższe Seminarium Duchowne istnieje od 25 marca 1993 r., ustanowione dekretem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, w rok po ustanowieniu przez Ojca Świętego Jana Pawła II diecezji legnickiej. Do dziś, po przejściu formacji ascetycznej i intelektualnej, mury seminaryjne opuściło 221 wyświęconych prezbiterów, stanowiąc prawie połowę kapłanów pracujących w diecezji legnickiej (w roku 2008 było ich 425). Nowy rok akademicki rozpoczęło dziś łącznie 72 alumnów, w tym 14 diakonów. Przysięgę studencką złożyło dziś 15 kleryków pierwszego roku. W roku ubiegłym było ich 10. Klerykom w ich formacji służy grono 7 przełożonych seminaryjnych i 48 wykładowców. Do dyspozycji mają też m.in. bardzo dobrze zorganizowane zaplecze biblioteczne ze zbiorem ponad 125 tys. woluminów, z czego dotąd skatalogowanych i udostępnionych jest 70 410 woluminów i 450 tytułów czasopism. Dysponują też osobnym budynkiem dla kleryków roku pierwszego, w którym prowadzona jest formacja duchowa, a także domem rekolekcyjnym w Szklarskiej Porębie, który gości nie tylko kleryków, ale również inne grupy, które chcą przeżyć czas rekolekcji w takim miejscu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...