Reklama

Jubileuszowa radość w Kwaśniowie

W niedzielę, 11 października parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywała srebrny jubileusz swojego istnienia. Uroczystość rocznicową zaszczycił swoją obecnością bp Piotr Skucha, który w intencji parafian sprawował Najświętszą Liturgię oraz wygłosił słowo Boże. Podczas Mszy św. jubileuszowej Ksiądz Biskup udzielił także parafialnej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Pasterza naszej diecezji w progach domu Bożego serdecznie powitał gospodarz, proboszcz parafii, ks. Marek Plebanek oraz tutejsza młodzież

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwaśniów ma bogatą i długą historię. Z przekazów wiadomo, że jego nazwa pochodzi od przezwiska jednego z jej mieszkańców - Kwasień, zaś pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1388 r. Wynika z nich, że Kwaśniów był własnością szlachecką należącą do Jana i Dzierżka Kwaśniowskich oraz Wichny ze Sławkowa. Na przestrzeni wieków występował tylko jeden Kwaśniów z folwarkiem i przysiółkiem Hucisko. Pod koniec lat 30. XX w. ukształtowały się dwie odrębne wsie: Kwaśniów Dolny i Kwaśniów Górny z przysiółkami Hucisko Kwaśniowskie i Stoki Kwaśniowskie.

Z kart historii

Od 20 września 1984 r. Kwaśniów ma własną parafię. Starania o budowę kaplicy zaczęły się wcześniej. Już 19 września 1983 r. Komitet do Czynów Społecznych w Kwaśniowie Górnym zakupił działkę od Stanisławy i Stanisława Bednarzów z przeznaczeniem jej pod budowę kaplicy. Tutejsi mieszkańcy bardzo pragnęli własnego kościoła, toteż w latach 80. zryw do pracy przy wznoszeniu domu Bożego był ogromny. Budowę kościoła św. Józefa przy wielkim zaangażowaniu parafian rozpoczął w roku 1984 pierwszy proboszcz ks. Bonifacy Tłustochowicz. Kościół jest dwupoziomowy - w dolnym znajduje się kaplica św. Józefa, w której do czasu wybudowania kościoła górnego odbywały się wszystkie nabożeństwa i obrzędy religijne.
23 września 1990 r. tutejszą świątynię konsekrował ordynariusz kielecki, bp Stanisław Szymecki. Kościół powstał według projektu Marii i Andrzeja Głowackich z Kielc. Wybudowany został z miejscowego kamienia łamanego. Południowo-wschodni narożnik stanowi alkierz, w którym umieszczona jest zakrystia z klatką schodową. W Kwaśniowie nie brakuje kapliczek, figur i krzyży - znaków wiary przodków i współczesnych, które stanowią wyjątkowe piękno tutejszego krajobrazu. Parafia niemal od samego początku istnienia ma także własny cmentarz, kościół zaś - dzwonnicę. Przez zastosowanie nietypowych i niepowtarzalnych rozwiązań architektonicznych świątynia w Kwaśniowie stanowi efektowny i miły dla oka obiekt.
W jego wnętrzu uwagę zwraca prezbiterium, a w nim ołtarze: główny trzyczęściowy z umieszczonym w środkowej jego części obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz po prawej stronie boczny z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Nad ołtarzem głównym w miejscu okrągłego okna znajduje się mozaika Ostatniej Wieczerzy, otoczona imitacją promieni. Trzeci ołtarz umieszczony jest w nawie bocznej, a w nim figura św. Józefa.

Z Bożym drogowskazem

Dzisiejsza parafia liczy blisko 1400 mieszkańców - ludzi oddanych i wiernych Bogu, Kościołowi i swojej parafialnej rodzinie. Zgromadzonych na uroczystej Sumie jubileuszowej wiernych bp Piotr Skucha zachęcał do budowania swojego życia na Bożych przykazaniach: „Bóg przekazał człowiekowi pewien drogowskaz, przewodnik. Jeśli według niego żyć będziemy, osiągniemy życie wieczne. Bierzmy więc odpowiedzialność za własne życie, budujmy je na Ewangelii. (…) Dziś wielu ludzi ignoruje Boże prawa. Jesteśmy obserwatorami tego, co dzieje się z ludzkim życiem, tego, że niektórzy próbują zanegować początek i kres życia człowieka. Tymczasem dla Boga nie ma większej wartości niż człowiek. Bóg stworzył prawa, które w całości skierowane są na dobro człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci. Konsekwencją Bożego Prawa jest miłość i dobro człowieka” - podkreślał Kaznodzieja. W słowie Bożym zwrócił także uwagę, że w życiu ziemskim to tak naprawdę bardzo niewiele nam potrzeba, gdyż ziemia nie jest naszym celem. „Najważniejsze jest to co pochodzi od Boga - Dawcy wszystkiego” - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...