Reklama

Dawać świadectwo wiary

Niedziela świdnicka 43/2009

- Trzeba, żeby kapłani wyróżniali się w swoim życiu i działaniu mocnym ewangelicznym świadectwem - mówił Benedykt XVI, ogłaszając Rok Kapłański. - Ten rok pozwoli kapłanom i wiernym na nowo odkryć rolę kapłana we współczesnym świecie - uważa bp Adam Bałabuch, sufragan diecezji świdnickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Kapłański potrwa w naszym kościele do 11 czerwca 2010 r. Związany jest ze 150. rocznicą urodzin świętego proboszcza z Ars, Jana Marii Vianneya, który zostanie ogłoszony patronem wszystkich kapłanów (dotąd był patronem proboszczów). Rok ma dopomóc w umocnieniu dążenia kapłanów do duchowej doskonałości oraz dowartościowaniu kapłaństwa służebnego. Jego zakończeniem będzie planowane na 19 czerwca 2010 r. Światowe Spotkanie Kapłańskie na Placu św. Piotra w Rzymie.

Rok modlitwy

Reklama

- Powinien to być rok modlitwy księży, z księżmi oraz za księży, rok odnowy duchowości prezbiterium i poszczególnych kapłanów - podkreśla kard. Claudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej.
Tematem ogłoszonego przez Ojca Świętego 16 marca br. Roku Kapłańskiego jest „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Dla samych duchownych to szansa pogłębienia tożsamości kapłańskiej, a dla wiernych - zachęta do większej modlitwy za kapłanów.
- Nastąpiła ostatnio deprecjacja kapłana i jego posłannictwa w Kościele. Księża są nagminnie atakowani w mediach, są także często niesprawiedliwie oceniani i ośmieszani w prywatnych rozmowach - mówi bp Ignacy Dec. - Z pewnością ma to jakieś przełożenie na zmniejszającą się liczbę powołań kapłańskich i zakonnych, a także na jakość współpracy laikatu z kapłanami. Nie chcę tu wybielać i uniewinniać kapłanów, ale w Roku Kapłańskim trzeba przypomnieć słowa św. Pawła Apostoła o skarbie i o naczyniu. Apostoł podkreśla, że wartość skarbu nie zależy od naczynia, w którym jest, ale tkwi w nim samym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tożsamość kapłańska

Kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że Rok Kapłański nie powinien zacieśnić się do jakichś spektakularnych wydarzeń, ale chodzi o przeżycie go w głębszym wymiarze.
- Musimy sobie uświadomić, że pośród ludu Bożego istnieje pilne zapotrzebowanie na świętych i gorliwych kapłanów. Rok Kapłański trzeba przeżyć w odpowiedzi na słowa naszego Pana: „Wypłyń na głębię” - mówi kard. Stanisław Dziwisz. - W tym Roku powinniśmy przyjrzeć się głębiej naszej posłudze kapłańskiej, jej jakości, a także integralności. Misja kapłańska ma miejsce w trzech obszarach: posługa Słowa, posługa sakramentalna oraz dzieła miłosierdzia.

Rola kapłana

Reklama

W liście papieża Benedykta XVI na rozpoczęcie Roku Kapłańskiego możemy przeczytać o istotnej roli księży w wychowaniu i formacji młodych ludzi.
- Sam nadal noszę w sercu wspomnienie pierwszego proboszcza, u boku którego wypełniałem mą posługę jako młody ksiądz. Pozostawił mi przykład bezwzględnego poświęcenia swej posłudze kapłańskiej aż do śmierci, która zastała go w chwili, gdy niósł wiatyk do ciężko chorego - przypomina Papież. - Przypominam sobie wielu współbraci, których spotkałem i spotykam nadal, także podczas mych podróży duszpasterskich w różnych krajach, wielkodusznie zaangażowanych w codzienne wypełnianie swej posługi kapłańskiej.
Doniosłą rolę księży, proboszczów i wikariuszy służących w parafiach na „pierwszej linii frontu” potwierdzają też dwaj biskupi pomocniczy pochodzący z naszej diecezji: bp Adam Bałabuch ze Ścinawki Średniej i bp Marek Mendyk z Głuszycy.
- Kapłani w niedużych parafiach (a w takiej właśnie się wychowałem) stają się często mistrzami dla młodych ludzi, którzy szukają, którzy próbują rozeznać swoje powołanie - opowiada bp Adam Bałabuch. - Ci mistrzowie zmieniają się, wraz ze zmianami na stanowisku proboszcza czy wikariusza, jednak zawsze odciskają swój ślad.

Wspominają

- Urodziłem się w Głuszycy i tu dorastałem. Tu rodziło się moje powołanie do kapłaństwa i biskupiej posługi - wspomina bp Marek Mendyk, dziś sufragan diecezji legnickiej. - Z wdzięcznością wspominam osoby, które Pan Bóg postawił na mojej drodze życia. Jako młody chłopak znalazłem swojego mistrza - był nim ówczesny proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy ks. Józef Molenda, dziś ojciec duchowny dekanatu głuszyckiego. Jestem wdzięczny Księdzu Prałatowi za jego kapłaństwo, poprzez które Pan Bóg też podpowiadał kierunek mojego życiowego powołania. Pewnie nie byłoby biskupa z Głuszycy, gdyby Ksiądz Prałat nie zwrócił mojej uwagi na Kościół i na potrzebę służenia innym.

Zdaniem papieży

Reklama

O swoim mistrzu, kard. Bolesławie Kominku, ze wzruszeniem wypowiada się jego były kapelan, ks. inf. Józef Strugarek, proboszcz parafii w Szczawnie-Zdroju.
O wyjątkowej roli duchownych mówi również Ojciec Święty.
- Przywołajmy z sympatią i uznaniem ogromny dar, jaki stanowią kapłani nie tylko dla Kościoła, lecz także dla samej ludzkości - podkreśla papież Benedykt XVI. - Myślę o tych wszystkich księżach, którzy chrześcijanom i całemu światu przedstawiają pokorną i codzienną propozycję słów i gestów Chrystusa, starając się do Niego przylgnąć swymi myślami, wolą, uczuciami i stylem całego swego istnienia. Jakże nie podkreślić ich trudu apostolskiego, niestrudzonej i ukrytej służby, ich miłości pragnącej być uniwersalną? Cóż powiedzieć o odważnej wierności tak wielu kapłanów, którzy także pośród trudności i nieporozumień pozostają wierni swemu powołaniu: by być „przyjaciółmi Chrystusa”, szczególnie przez Niego powołanymi, wybranymi i posłanymi?

Wykorzystać szanse

Także biskup świdnicki Ignacy Dec podkreśla, jak ważne jest dobre przeżycie i dobre wykorzystanie Roku Kapłańskiego.
- Rok Kapłański stwarza nam sposobność, aby podjąć lepszą współpracę z kapłanami posługującymi w parafii - zaznacza Ksiądz Biskup. - Innym ważnym obowiązkiem na Rok Kapłański jest modlitwa z uczniami za kapłanów oraz serdeczna i częstsza modlitwa o nowe powołania. Nie mówmy, że to jest niemożliwe. Wystarczy dobra wola.
Rok Kapłański to czas na to, by przypomnieć sobie o godności kapłana, ale też o tym, że jest on takim samym człowiekiem jak każdy inny i też może mieć trudne chwile.
- To jest drugi aspekt przeżywania tego czasu. Z jednej strony jest to rok dla księży, by na nowo odkryli siłę swego powołania, z drugiej - dla wiernych, by przypomnieli sobie o wyjątkowej roli kapłana - podkreśla bp Adam Bałabuch. - Papież celowo zwraca uwagę świeckich na duchownych, którzy żyją wokół nich, na ich role we wspólnocie parafialnej. Zwraca też uwagę młodych na kapłaństwo, nakierowuje w stronę powołań. Duszpasterstwo powołaniowe jest bowiem niezwykle ważne, aby w przyszłości nie zabrakło księży. Stąd też potrzeba wspomnianych przeze mnie już wcześniej dobrych kapłańskich wzorców, kształtujących postawy młodych ludzi, a nierzadko pomagających rozeznać im własne powołanie, odnalezienie się w życiu Kościoła.

Zawierzyć Matce

Papież Benedykt XVI Rok Kapłański zawierzył Matce Bożej, prosząc Ją, by wzbudziła w duszy każdego kapłana wielkoduszne odnowienie owych ideałów całkowitego oddania się Chrystusowi i Kościołowi, które inspirowały myśl i działanie świętego Proboszcza z Ars.
- Swym żarliwym życiem modlitwy i gorącą miłością Jezusa Ukrzyżowanego Jan Maria Vianney posilał swe codzienne bezwarunkowe powierzenie się Bogu i Kościołowi. Oby jego przykład wzbudził w kapłanach owe tak bardzo dziś jak i zawsze potrzebne świadectwo jedności z biskupem, między sobą oraz z wiernymi świeckimi - apeluje Ojciec Święty.

Mieć odwagę

- Niezależnie od istniejącego w świecie zła zawsze rozbrzmiewa jakże aktualne słowo Chrystusa do swoich Apostołów w Wieczerniku: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”. Wiara w Boskiego Nauczyciela da nam siłę, byśmy z ufnością spoglądali w przyszłość. Drodzy Kapłani, Chrystus na Was liczy!

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prokuratury nie zajmą się wypowiedzią Nowackiej o "polskich nazistach"

2025-04-29 11:28
Barbara Nowacka

Gov.pl/commons.wikimedia.org/CANVA

Barbara Nowacka

Dwie krakowskie prokuratury badające zgłoszenia w sprawie wypowiedzi minister Barbary Nowackiej na styczniowej konferencji w Krakowie odmówiły wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa – poinformowała we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.

Więcej ...

Mistrz miłosierdzia

Św. Józef Benedykt
Cottolengo, prezbiter

wikipedia.org

Św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.

Więcej ...

Wspomnienia Franciszka o konklawe: kardynałowie są odcięci od świata

2025-04-30 07:17

Grzegorz Gałązka

Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...