Reklama

Kościół

Watykan ponownie wzywa do zakazu macierzyństwa zastępczego

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas spotkania w Genewie podsekretarz ds. bioetyki watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia po raz kolejny wezwała do wprowadzenia międzynarodowego zakazu macierzyństwa zastępczego. Gabriella Gambino przemawiała we wtorek w Pałacu Narodów w Genewie podczas spotkania poświęconego macierzyństwu zastępczemu zorganizowanego przez Stałą Misję Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie i fundację "Caritas in Veritate".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gambino podkreślił pilną potrzebę globalnej reakcji na zjawisko macierzyństwa zastępczego i skrytykowała związany z nim wyzysk i komercjalizację kobiet i dzieci. "Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak zwana `turystyka reprodukcyjna`, spowodowana różnymi krajowymi ramami prawnymi dotyczącymi macierzyństwa zastępczego, nadal umożliwia międzynarodowe wykorzystywanie kobiet i dzieci" - powiedziała Gambino. Chodzi o zapewnienie powszechnego poszanowania godności i podstawowych praw człowieka osób dotkniętych tym zjawiskiem.

W przemówieniu Gambino zacytowała deklarację Dykasterii Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej - Dignitas Infinita - i podkreśliła, że każde dziecko ma nienaruszalną godność od poczęcia i prawo "do urodzenia się w pełni ludzki sposób". Macierzyństwo zastępcze nie tylko zamienia narodziny w zdepersonalizowany proces, ale jest także formą komercjalizacji i wykorzystywania kobiet i dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gambino zaapelowała do społeczności międzynarodowej o pilne wprowadzenie całkowitego zakazu wszelkich form macierzyństwa zastępczego i wdrożenie go na całym świecie. Powołała się na papieża Franciszka, który wezwał do międzynarodowego zaangażowania na rzecz powszechnego zniesienia tej praktyki, a także na włoską premier Giorgię Meloni, która określiła macierzyństwo zastępcze jako "nieludzką procedurę" i zasugerowała, że powinno być ono ścigane jako przestępstwo na skalę światową. Gambino zasugerowała podjęcie konkretnych kroków na szczeblu ONZ w celu ochrony godności kobiet i dzieci oraz zniesienia macierzyństwa zastępczego raz na zawsze.

Na spotkaniu zatytułowanym "Za jaką cenę? W kierunku zniesienia macierzyństwa zastępczego" głos zabrały Eugenia Roccella, włoska minister ds. rodziny, która zaprezentowała włoskie przepisy dotyczące macierzyństwa zastępczego, oraz Olivia Maurel, która opowiedziała o swoich osobistych doświadczeniach jako dziecka matki zastępczej i podkreśliła potrzebę wprowadzenia międzynarodowego zakazu. Z kolei Eva Maria Bachinger, współzałożycielka inicjatywy "Stop macierzyństwu zastępczemu", zaprezentowała tę kwestię z perspektywy praw kobiet, podczas gdy Bettina Roska, specjalista ds. prawnych w wiedeńskiej organizacji praw człowieka ADF International, nakreśliła prawny wymiar macierzyństwa zastępczego i związane z nim wyzwania.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-06-19 11:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda przybył do Genewy. Weźmie udział w szczycie z okazji 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda przybył do Genewy. Weźmie udział w szczycie z okazji 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Więcej ...

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr: wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana

2024-11-14 07:12

MJ

„Wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana. Przestaje być po prostu wolnością” - mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej odbył się panel dyskusyjny „Chrześcijanin w czasach niszczenia Bożego porządku świata”.

Więcej ...

34. Forum Szkół Katolickich

2024-11-14 18:42
34. Forum Szkół Katolickich

BPJG

34. Forum Szkół Katolickich

Dwudniowe, 34. Forum Szkół Katolickich wraz z Konferencją Dyrektorów odbywa się na Jasnej Górze. Przebiega pod hasłem: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”. Wśród tematów między innymi: odkrywanie nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025 czy o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję. Wśród zaproszonych będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Spotkanie zakończy się jutro.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...