Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Abp Dzięga: trzeba stanąć przed światem i mówić o Chrystusie

Al. Mateusz Tschech

Święci Apostołowie Piotr i Paweł to postaci, które muszą być przez nas przywołane w tym czasie, bo świat aż się prosi, by stanąć przed światem i mówić o Jezusie Chrystusie, który jest Mesjaszem, który jest nadzieją świata, także wszystkich spraw świeckich, gospodarczych, publicznych i społecznych – mówił w Poznaniu abp Andrzej Dzięga. Uroczystościom patronalnym katedry i miasta Poznania przewodniczył kard. Zenon Grocholewski.

W homilii metropolita szczecińsko-kamieński mówił o chrześcijańskiej historii ziem polskich i polskiego narodu, która zaczęła się w Poznaniu wraz z chrztem Mieszka.

„Nie dziwi, że właśnie stąd szła na doświadczenia kolejnych pokoleń ta szczególna siła trwającej duchowej jedności narodu przy politycznym rozbiciu na księstwa. A przecież świadomość żeśmy jedną rodziną, ta świadomość zasiana przez Mieszka stąd w polskie dusze i serca, żyła we wszystkich dzielnicach i plemionach, we wszystkich rodzinach” – mówił abp Dzięga.

Kaznodzieja podkreślił „szczególną mądrość, która tutaj wyrosła, że chrześcijaństwo to jest nie tylko modlitwa, ale też ciężka i dobrze zorganizowana praca, co pod zaborem pruskim stało się wyzwaniem i inspiracją, zachętą i wielką pomocą dla całej Ojczyzny”. „Poznań umie dać Polsce, światu i Kościołowi ludzi i inspiracje, decyzje i pomysły, odwagę i nadzieję” – zauważył abp Dzięga.

Reklama

Rozważając posługę apostołów Piotra i Pawła metropolita szczecińsko-kamieński zwrócił uwagę, że św. Piotr miał szczególne doświadczenie w zderzeniu wiary jako tajemnicy duchowego życia ze strukturami świeckimi i państwowymi. „To on i inni apostołowie powtarzali: musimy bardziej słuchać Boga niż ludzi. Ile nas to dzisiaj może uczyć” – podkreślił abp Dzięga.

„Z zaskoczeniem stwierdzamy, że to nie prawnicy, ale lekarze, medycy, od profesorów po studentów stają w naszym czasie i mówią, że trzeba Boga słuchać bardziej niż ludzi. I mówią to z radosnym sercem, mówią to jako coś zwyczajnego, jako coś oczywistego. Krzyk histeryczny jest tylko potwierdzeniem, że to właśnie oni mają rację i że dotknęli struny najważniejszej, struny prawdziwej” – mówił metropolita szczecińsko-kamieński.

Abp Dzięga zauważył, że w ostatnich tygodniach właśnie z Poznania dał się usłyszeć głos nadziei. „To tutaj spektakl świętokradczy, obrazoburczy, poprzez mądre słowo i mądrą odpowiedź został wycofany, i to zostało przez Polskę przyjęte jako znak nadziei dla ludzi wiary, że nie tylko można, ale trzeba wskazywać granice nieprzekraczalne także dla świętokradców, także dla obrazoburców, także dla tych, co się chcą nazywać ludźmi kultury, chociaż w rzeczywistości są prowokatorami” – mówił abp Dzięga.

Reklama

Zdaniem metropolity szczecińsko-kamieńskiego organizowanie w dziesiątkach miejsc w Polsce projekcji i głośnego czytania spektaklu „Golgota picnic” pokazało, że nie chodzi o kulturę, ale o zademonstrowanie postawy bezbożnej, antykościelnej i antykatolickiej.

Uczestnicy liturgii modlili się o wierność Ewangelii. „Prośmy wspólnie Pana Boga, aby miasto Poznań, razem z jego władzami i mieszkańcami, dochowało wierności Ewangelii, za którą święci patronowie oddali swoje życie, by rozwijało się w pokoju, bezpieczeństwie i pomyślności” – mówił na rozpoczęcie liturgii abp Stanisław Gądecki.

Uroczystości ku czci Świętych Piotra i Pawła miały szczególnie podniosły charakter, ponieważ apostołowie są patronami katedry i miasta Poznania, a ich postaci znajdują się w herbie miasta. We Mszy św. wzięli m.in. udział bp Antoni Stankiewicz, były dziekan Roty Rzymskiej, rektorzy i profesorowie wyższych uczelni, parlamentarzyści oraz prezydent Poznania z przedstawicielami Rady Miejskiej.

2014-06-29 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziarno rzucone w serca

Z. P. Cywiński

Dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja dzięgi

W Szczecinie odbyły się obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Przyszły papież przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach.

Więcej ...

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...