Reklama

Uczy, budzi sumienia, wzrusza

Niedziela sandomierska 47/2009

Teatr Sakralno-Dramatyczny im. Jana Pawła II, działający od 28 lat w diecezji sandomierskiej, a od trzech lat w Sandomierzu, u progu nowego sezonu obchodził trzy jubileusze: 150. premiery, 1500. spektaklu, trzytysięcznej próby.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiast oklasków modlitwa

Reklama

W Domu Katolickim im. Św. Józefa w Sandomierzu i sandomierskich świątyniach zaprezentował już sto pięć przedstawień dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Nowy sezon sandomierski teatr rozpoczął premierą spektaklu „Anioł”. Równocześnie prezentuje w kościołach diecezji sandomierskiej, radomskiej i krakowskiej sztukę „Fatima”, zbliżając się do jej dwusetnego spektaklu. Entuzjastycznie przyjmowany jest spektakl „Pokutnik”, oparty na motywach oratorium „Pokutnik z Osjaku” Romana Brandstaettera. Mimo że reżyser wyeliminował z przedstawienia oklaski, rozpoczynając i kończąc spektakl modlitwą, to jednak zdarzało się powszechnie, m. in. w Skarżysku-Kamiennej, Sulisławicach i Warszawie, że widzowie przerywali go oklaskami - opowiada ks. Zygmunt Wnukowski. We wszystkie niedziele września i października kolejno były prezentowane spektakle w Potworowie, Stanach, Słupicy, Sulisławicach, Wierzbicy, Staszowie, Obrazowie i Krakowie, a w ciągu tygodnia przedstawienia w szkołach i przedszkolach. Równocześnie trwają prace adaptacyjne „Króla Edypa” Sofoklesa oraz intensywne próby do nowej premiery „Przed sklepem jubilerskim”, sztuki Karola Wojtyły. Jak zaznaczył sam Autor, to medytacja o sakramencie małżeństwa chwilami przechodząca w dramat. - Wielu księży proboszczów z diecezji sandomierskiej, jak i siostrzanej radomskiej, wyraziło radość i wolę zaproszenia nas z tym tytułem do swojej parafii. Na zamówienie szkół będziemy prezentować spektakl „Cierpiący. Sprawiedliwy”, osnuty na kanwie „Hioba” Karola Wojtyły. Ukazuje on drogę biblijnego Hioba i współczesnych polskich Hiobów, ze szczególnym uwzględnieniem męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i Grzegorza Przemyka, ofiar nieludzkiego systemu, także sztukę „Jeremiasz” tegoż autora - dodaje Ksiądz Dyrektor. Przesłanie roku duszpasterskiego przeciw aborcji niesie poruszająca inscenizacja, zatytułowana „Miłość… Otoczmy troską życie”. W Tarnowie, Częstochowie i Radomiu pokazany zostanie spektakl „Rodacy”, inspirowany encykliką Jana Pawła II „Laborem exercens”, a także wstrząsający monodram „Auschwitz”, doskonała lekcja patriotyzmu, oraz przedstawienie dla dzieci „Dwunastoletni Pan Jezus”.

Teatr w drodze

Jak zaznacza Ksiądz Dyrektor, sandomierski teatr jest teatrem w drodze, poszukującym, nowatorskim i eksperymentalnym, a jego rozwój twórczy pozostaje kartą zawsze otwartą. Zdaniem Księdza Dyrektora, główną osią teatru są widzowie oraz aktorzy. Chociaż dyrektor i reżyser jest w teatrze spiritus movens, to jednak sam z siebie w teatrze niewiele znaczy. Ksiądz Dyrektor podkreśla ogromną wagę i zasługi aktorów tworzących teatr, którzy poświęcają mu swój czas, zapał i talent. Praca w teatrze daje wiele satysfakcji całemu zespołowi. - Największą radością i zaszczytną satysfakcją dla mnie jako kapłana reżysera jest fakt, gdy po prezentacji „Fatimy” wrasta liczba wiernych na nabożeństwach różańcowych, o czym mówią sami duszpasterze, kiedy po „Pokutniku” ustawiają się kolejki do konfesjonałów. Po występach w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej zostaliśmy zaproszeni tu z kolejnym tytułem, a ja otrzymałem propozycję poprowadzenia tu rekolekcji. Poczytuję to sobie za pewne wyróżnienie, gdyż całą działalność teatralną podporządkowuję ewangelizacji. Będzie to 55. seria rekolekcji w moim kapłańskim życiu. Bardzo pocieszający jest fakt, że niemal wszystkie szkoły sandomierskie i z okolic wyraziły chęć współpracy z teatrem. Niektóre szkoły były już na spektaklach wiele razy. Do Domu Katolickiego na spektakle Teatru Sakralno-Demokratycznego im. Jana Pawła II docierają uczniowie z nauczycielami z Ostrowca Świętokrzyskiego, a nawet Kielc, Suchedniowa i Połańca. Ciekawym doświadczeniem dla obydwu stron - zarówno widowni, jak i odtwórców, była prezentacja przedstawień dla żołnierzy, w Domu Opieki Społecznej i wyższych seminariach duchownych - stwierdza ks. Zygmunt Wnukowski. Także aktorzy tego teatru podkreślają, jak wiele ich ten teatr nauczył, ukierunkował na całe życie i nadal uczy, jak ważne jest dla nich to, że mogą tą drogą głosić najważniejsze prawdy, orędzia, przekazywać wartości chrześcijańskie, ukazywać piękno polskiego języka, budzić wzruszenia, rozwijać swój talent, a dzięki wyjazdom teatralnym poznawać ciekawych ludzi, miejsca, zabytki i modlić się w świątyniach zarówno wielkich miast, jak i małych wiosek.

Z ojcowską opieką

- Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz dał mi carte blanche w prowadzeniu teatru, obiecał być na premierach. Bp Edward Frankowski żywo interesuje się naszym repertuarem, a nawet ofiarował biskupią piuskę odtwórcy roli św. biskupa Stanisława. Wspiera też aktorów modlitwą, dobrym słowem i pasterskim błogosławieństwem. Zespół jest niewymownie wdzięczny księżom biskupom za te ich wspaniałe gesty i ojcowską troskę - mówi ks. Zygmunt Wnukowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

2024-12-13 11:49

Adobe Stock

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, zdecydował o wytoczeniu procesu stacji TVN o ochronę dóbr osobistych. Sprawa dotyczy pseudo reportażu, który został wyemitowany na antenie TVN 24 pod tytułem „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”, a kilka lat później – już z cyfrą 32 na początku – pojawił się w internecie - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Arcydzieło moralności

Wikipedia

Dialog świętej z sędzią przed jej śmiercią męczeńską nazywany jest arcydziełem nauki moralnej.

Więcej ...

Przekonałam się do nowego biskupa Warszawy

2024-12-14 15:17
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Powiało świeżością, nowością, gdy arcybiskup Adrian Galbas w nietypowy sposób rozpoczął kazanie ingresowe, uśmiechając się serdecznie i zwracając się do wszystkich słowami: „Siostry i bracia”, oraz precyzując, że w ten sposób wita wszystkich, niezależnie od godności i sprawowanych funkcji („Wybaczcie, że nie będę używał innych tytułów związanych z waszymi urzędami, stanowiskami, funkcjami i dystynkcjami. Teraz bądźmy dla siebie po prostu siostrami i braćmi!”).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Jan od Krzyża

Kościół

Św. Jan od Krzyża

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej”  w życiu...

Wiara

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu...

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Kościół

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?