Reklama

Harcerze o swej historii

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada w Sali Dębowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze odbyła się sesja historyczna „Udział harcerstwa w walkach zbrojnych o niepodległość Polski w latach 1914-1920”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jestem pełen podziwu dla prelegentów. Ile oni pracy włożyli w swe gawędy! Przecież walka harcerzy o niepodległość Polski w latach 1914-1920 nie doczekała się, niestety, opracowania historycznego! - takie słowa uznania usłyszeli prelegenci i wszyscy obecni na sesji historycznej „Udział harcerstwa w walkach zbrojnych o niepodległość Polski w latach 1914-1920” z ust harcmistrza bp. Adama Dyczkowskiego.
Harcmistrz Marek Musielak omówił sytuację polskiej młodzieży w latach 1914-1919. Wykazał, że młodzież polska trzech zaborów już od lat 60. wieku XIX przygotowywała się do walki o niepodległą Ojczyznę w licznych organizacjach, takich jak: „Sokół”, „Związek Młodzieży Polskiej Z”, „Zarzewie”, „Eleusis”, „Drużyny Bartoszowe” i inne. Z tych organizacji wywodzili się zarówno założyciele harcerstwa w Polsce, żołnierze legionów Piłsudskiego, jak i powstańcy wielkopolscy.
O tych żołnierzach i powstańcach opowiadały następne gawędy. Harcmistrz Ryszard Krassowski zajął się czasami I wojny światowej i walki z bolszewikami. Wiadomo, że założyciele harcerstwa (którego 100-lecie przypada w roku 2010) Olga i Andrzej Małkowscy wielką wagę przywiązywali do odzyskania niepodległości i przygotowywali do tego harcerzy. Harcerze nie zawiedli. Do wojska zgłosiło się ochotniczo 9000 harcerzy. Już przy I Brygadzie powstał oddział skautów (nazwa „harcerze” przyjęła się później). Z harcerstwa wywodzili się generałowie Józef Haller, twórca Błękitnej Armii oraz bohaterzy II wojny Stanisław Sosabowski i Stefan Grot-Rowecki. Ks. Ignacy Skorupka pełnił w harcerstwie funkcję drużynowego. Razem z nim w walce z bolszewikami zginęła prawie cała jego drużyna! Większość Orląt broniących Lwowa to harcerze.
O roli harcerzy w Powstaniu Wielkopolskim napisał mgr inż. Stanisław Bała z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Nie mógł przybyć na sesję z powodu choroby. Jego gawędę odczytał Prezes Koła nr 5 TPPW Mieszko Kamiński. Harcerze zdobywali broń dla powstania, często z narażeniem życia. Krótko przed powstaniem Wincenty Wierzejewski, jeden z organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej w zaborze pruskim, utworzył Poznańską Kompanię Skautów. Ich zasługą jest zdobycie 16 armat dla powstania i lotniska na Ławicy. Ten ostatni wyczyn uniemożliwił bombardowanie Poznania przez niemieckich lotników.
Prelegenci w swych wystąpieniach nie zapomnieli o harcerkach. W tamtych czasach nie stawały do boju, ale służyły jako łączniczki, sanitariuszki, pielęgniarki w szpitalach, opiekunki osieroconych rodzin żołnierzy.
Na koniec sesji historycznej wystąpił chór z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z repertuarem piosenek patriotycznych z lat 1914-1918. Zgromadzona publiczność żywo reagowała śpiewając razem z chórem, a ostatnią piosenkę „Raduje się serce, raduje się dusza …” chór bisował.
Całą sesję prowadził sprawnie harcmistrz Leszek Kornosz, komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady