Reklama

Wiadomości

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elitarny korpus

Te blisko 120 tysięcy urzędników to korpus służby cywilnej. Na mocy konstytucji działa on w urzędach administracji rządowej „w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa”. Choć korpus stanowi mniejszość w grupie wszystkich polskich urzędników (najwięcej, bo ok. 250 tysięcy osób zatrudniają samorządy), ale jest to mniejszość o niezwykle doniosłym znaczeniu dla bieżącego działania państwa i dla jego przyszłości.

Służba cywilna to ludzie zatrudnieni w Kancelarii Premiera i we wszystkich ministerstwach. To także urzędnicy pracujący w urzędach centralnych (takich jak Urząd Regulacji Energetyki albo Główny Inspektorat Farmaceutyczny) i w urzędach wojewódzkich. Służba cywilna to też pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, placówek zagranicznych na całym świcie oraz wojewódzkiej i powiatowej administracji terenowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadania państwa, czyli co dokładnie?

Reklama

Rządowi urzędnicy zapewniają merytoryczne i organizacyjne wsparcie każdemu demokratycznie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kolejny premier i jego ministrowie bazują na wiedzy i doświadczeniu członków korpusu służby cywilnej. Urzędnicy tworzą projekty ustaw i rozporządzeń, które zazwyczaj, po przejściu żmudnego procesu legislacyjnego, stają się później obowiązującym prawem. Ci sami urzędnicy uczestniczą w pracach grup roboczych Unii Europejskiej, wpływając na kształt prawa wspólnotowego. Pracownicy urzędów centralnych koordynują specjalistyczne kwestie związane z funkcjonowaniem polskiego transportu, ochrony środowiska, sieci sanepidów itd. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają z kolei za pobór podatków, z których później finansowane są działania m.in. polskiej policji, szkół publicznych i uczelni wyższych oraz całego wymiaru sprawiedliwości.

Etyka urzędnika

Wszystkie te działa członkowie korpusu wykonują respektując określony, a być może nieoczywisty dla osób spoza tego środowiska zestaw zasad etycznych. Są nimi przykładowo lojalność i neutralność polityczna, których przestrzega się, aby prywatne poglądy urzędnika nie miały wpływu na jakość realizowanych przez niego zadań. Niezależnie od tego czy rządzi prawica, czy lewica nasze państwo musi działać, a jego urzędnicy muszą sumiennie wykonywać powierzone im obowiązki. Paradoksalnie więc służba cywilna jest jednym z filarów demokracji, gdyż z jednej strony jest ona „narzędziem” polityków do przekuwania słów (obietnic) w czyny (reformy), a z drugiej – gdy działa sprawnie – wytrąca z ich rąk wygodny argument, że złożonych obietnic nie dało się zrealizować, bo „procedury”, bo „imposybilizm”, bo „resortowość” itd.

Korpus służby cywilnej realizuje kluczowe zadania państwa polskiego. Warto więc zadbać o to, aby jego członkowie zostali zauważeni, docenieni i aby zapewniano im właściwe warunki pracy.

Wojciech Kaczor, Prezes Fundacji Sprawne Państwo (www.sprawnepanstwo.org)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-06-22 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z pogorszeniem jego stanu zdrowia

2025-02-19 06:36
Papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Włoska prasa obszernie informuje w środę o tym, że pogorszył się stan przebywającego w szpitalu papieża Franciszka, u którego stwierdzono obustronne zapalenie płuc. Największe gazety piszą o niepokoju, jaki zapanował w związku z jego poważną chorobą.

Więcej ...

W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II do kin wejdzie film „21.37”

2025-02-18 12:53

Rafael Film

Dokładnie od 2 kwietnia w polskich kinach będzie można zobaczyć film 21.37, który powstał specjalnie z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Film opowiada o niepowtarzalnym momencie w historii naszego kraju – czasie wielkiego zatrzymania, w którym ustały kłótnie, spadła przestępczość, a Polacy odnaleźli w sobie wzajemne zrozumienie i dobro.

Więcej ...

Trump ostro krytykuje Zełenskiego. Nazwał go "dyktatorem bez wyborów"

2025-02-19 19:48
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent USA Donald Trump w środę nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "dyktatorem bez wyborów" i powiedział, żeby "działał szybko, bo inaczej nie będzie miał kraju". Zarzucił mu, że wykonał "okropną robotę" jako szef państwa i namówił USA na udział w "wojnie, której nie mógł wygrać".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Franciszek

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Wiara

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Franciszek

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia