Reklama

Niedziela Wrocławska

Z krzyżem na krańce świata

2024-06-23 19:22
Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Troje wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej. Dominika Szwabowicz uda się na misję do Nigerii, Ela Kaczkowska do Etiopii a Kuba Zawada do Sierra Leone.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii, podczas której nastąpiło rozesłanie, przewodniczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Homilię wygłosił ks. Jerzy Babiak, prezes SWM we Wrocławiu.

Zobacz zdjęcia: Rozesłanie misyjne wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Nawiązując do czytania, w którym św. Paweł zwraca uwagę, aby nie żyć dla siebie, tylko dla Jezusa, który umarł i Zmartwychwstał, ks. Babiak zauważył, że to trudne zadanie. – To trudne zadanie, aby w obecnym świecie być osobą wiary, u której zawsze w centrum jest Chrystus. Tak często bezduszna nowa kultura, polityka, cywilizacja stawiają Boga na marginesie. A współczesny człowiek coraz częściej żyje tak, jakby Bóg w ogóle nie był mu potrzebny – mówił kapłan i zachęcał: – Musimy z całych sił strzec tej zasady, aby nie żyć dla siebie. Aby Jezus był zawsze moim Panem i Zbawicielem, aby Jego prawda i nauka w nas żyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że Matka Teresa z Kalkuty zwraca uwagę, by nie pozwolić, aby cokolwiek tak bardzo napełniało nas smutkiem, byśmy zapomnieli o radości Zmartwychwstania. Przywołał postać św. Jana Bosko, który również wiele cierpiał, ale zawsze zachowywał radość, która stawała się proporcjonalnie większa wraz ze wzrostem przeciwności. Zawsze pamiętał, że przy nim jest Zmartwychwstały Jezus.

Nawiązując do Ewangelii o uciszeniu burzy na morzu, ks. Babiak zaznaczył: – Sytuacja z dzisiejszej Ewangelii jest dla nas odpowiedzią, abyśmy nie zapominali, że wtedy, kiedy wokół nas – w życiu osobistym, ale i społecznym, państwowym, czy też we wspólnocie Kościoła – rozpęta się wielka burza, która wydaje nam się nie do opanowania, to zawsze z nami jest On, Jezus Chrystus.

Podkreślił, że wiara, którą przeżywamy wyłącznie dla siebie, umiera. – Tylko żywa relacja z Jezusem powoduje, że nie chcemy wiary i jej wyjątkowości zachowywać jedynie dla siebie. To jest piękne, bo tak chciał Chrystus, aby iść i głosić całemu światu Dobrą Nowinę o Nim, o Jego miłości, o nadziei, która daje życie wieczne. Jesteśmy dzisiaj świadkami rozesłania misyjnego trójki młodych ludzi. Już za chwilę Ela, Dominika i Kuba otrzymają krzyże misyjne. Po okresie przygotowań we wspólnocie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu wyruszą do Etiopii, Nigerii i Sierra Leone. Dwójka z nich po raz kolejny. Wyruszą, aby zanieść potrzebującym doświadczenie swojej relacji z Chrystusem, aby poprzez miłość przywrócić im tak bardzo potrzebną nadzieję życia – podkreślał salezjanin.

Reklama

Podziękował młodym ludziom za ich świadectwo wiary: – Za to, że jesteście wyjątkowym i mocnym znakiem miłości Boga do człowieka; za to, że w tych czasach pokazujecie, że nasza wspólnota, Kościół, posiada młodych, cichych bohaterów, misjonarzy Chrystusa; tych, którzy z krzyżem chcą wyruszać na cały świat. Z serca dziękujemy Wam za to świadectwo.

– Jadę do Nigerii, To będzie moja druga misja w tym samym miejscu i w tej samej placówce. Poprzednio byłam trzy miesiące i zdecydowałam, że pragnę pojechać tam na dłużej. Wyjeżdżam teraz na rok. Pracowałam tam z dziećmi ulicy i one bardzo mocno zostały w moim sercu. Bardzo mocno wpłynęły na mnie spotkania z nimi, ich historie. Zobaczyłam tam bardzo duże zapotrzebowanie na pracę wolontariuszy. Zobaczyłam też, jak ta nasza praca i obecność wśród dzieci ulicy zmienia je i wpływa na ich życie. I pragnę dać im więcej od siebie, pragnę być obecna w ich życiu i dalej im pomagać – mówi Dominika.

– Jadę do Etiopii i jadę tam pierwszy raz. Wcześniej byłam trzy razy w Gambii. A jadę, bo chcę pomagać innym, choć niewiele wiem o tym kraju. Była tam wojna i przez pięć lat nikt tam nie pojechał, więc wydaje mi się, że ta placówka jest bardzo potrzebująca. A patrząc na dzieci w Gambii, które mają i tak dużo lepszą sytuację niż te z Etiopii, i na to, jak one potrzebują miłości, wsparcia, tego, że ktoś do nich przyjeżdża i pokazuje, że chce z nimi być, to chciałabym też pomóc w ten sposób dzieciom z Etiopii – mówi Ela.

Kuba został posłany do Sierra Leone, gdzie będzie pracował w stolicy tego państwa - Freetown. Na początku swojej misji będzie pomagał podczas przygotowania obozu wakacyjnego, ale jego zadania będą również związane m.in. z pracą z chłopcami ulicy.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Kongres Eucharystyczny w USA

2024-07-19 16:29

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Kard. Parolin w Odessie: dzielę wasz ból i modlę o sprawiedliwy pokój

2024-07-20 18:08

Grzegorz Gałązka

W drugim dniu swej wizyty na Ukrainie kard. Pietro Parolin odwiedził Odessę, leżącą nad Morzem Czarnym. Watykański sekretarz stanu spotkał się ze wspólnotą rzymskokatolicką, prawosławną i greckokatolicką. Odwiedził także port, o który trwały zaciekłe walki. „Dzielę wasz ból i waszą nadzieję; modlę się o sprawiedliwy pokój” - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna