Reklama

Wstęp do II wydania książki o weteranach Powstania Styczniowego 1863 r.

Krzyż niepodległości (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z dosyć oczywistych powodów cenzura PRL nie pozwalała przypominać Krzyża Niepodległości. Skandalem jest jednak fakt, że odznaczenie to obecnie nie zostało reaktywowane, nadal jest przemilczane i nie wróciło nawet na swoje miejsce na Krzyżu Traugutta. Bez odpowiedzi pozostały moje interwencje w tej sprawie kierowane do Janusza Onyszkiewicza, Bronisława Komorowskiego i Romualda Szeremietiewa jako ministrów obrony narodowej. Nie mam złudzeń, że sprawę tę zechce załatwić prezydent lub szef MON z koalicji SLD-UP i PSL. Wierzę jednak, że Krzyżem Niepodległości skutecznie mogą się zająć działające obecnie organizacje kombatanckie, takie jak: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związek Młodocianych Więźniów Politycznych "Jaworzniacy", a także inne organizacje, dla których wspaniałe tradycje ofiarności powstańców 0styczniowych nie straciły blasku chwały.
Książka, którą opublikowałem w roku 1998, opierała się głównie na tym, co "na gorąco" zebrał i przedstawił major Władysław Dunin-Wąsowicz. Od 1928 r. był on prezesem Towarzystwa Przyjaciół Weteranów 1863 r. i miał wielkie zasługi nie tylko w organizowaniu pomocy weteranom, ale także w upowszechnianiu wiedzy o powstaniu styczniowym.
Jego w pośpiechu wydana książka Ostatni z 1863 r. wymagała i nadal wymaga poprawek i uzupełnień. W wydaniu z roku 1998 dokonałem tego w ograniczonym zakresie. Zakładałem, że publikacja będzie mobilizująca do dalszych poszukiwań nie tylko dla mnie, ale również dla tych, którzy odnajdą wśród weteranów swoich krewnych lub sąsiadów z miejscowości, z których weterani pochodzili.
Moje nadzieje na pomoc spełniły się w bardzo ograniczonym zakresie. Osobą, od której otrzymałem wiele istotnych informacji i zdjęć ilustrujących losy weteranów po roku 1933 jest Andrzej Kostrzewski z Krakowa - redaktor miesięcznika Orzeł Biały, wydawanego przez Stowarzyszenie "Wolność i Niezawisłość". Za tę pomoc serdecznie dziękuję.
Dla moich poszukiwań uzupełniających informacje o weteranach powstania styczniowego, w minimalnym tylko zakresie pomocne okazały się kolejne zeszyty Polskiego Słownika Biograficznego, przygotowywane i publikowane w żółwim tempie. Zaskakująca dla mnie okazała się informacja zawarta w piśmie Zakładu Polskiego Słownika Biograficznego przy Instytucie historii Polskiej Akademii Nauk z 26 sierpnia 2002 r.: "Obecnie przygotowujemy do druku życiorysy osób, których nazwiska zaczynają się na litery Sta-. Prace nad bardzo obszerną literą S przewidujemy na ok. 8-10 lat". Smutnym paradoksem jest to, że najbardziej żywym źródłem informacji o weteranach są te polskie cmentarze, które mają wyodrębnione kwatery powstańców styczniowych. Do najbardziej znanych i zadbanych należą: cmentarz Rakowicki w Krakowie ze słynnym grobowcem "Polonia 1863". Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, cmentarz na Rossie w Wilnie i cmentarz Powązkowski w Warszawie.
Z wymienionych nekropolii szczególnie monumentalna jest "Górka Powstańców 1863 r." we Lwowie, mająca 18 rzędów grobów z owalnymi tabliczkami, na których widnieją imiona i nazwiska oraz daty życia ponad 220 powstańców. W 1906 r. został tam wzniesiony piękny pomnik Szymona Wizunasa-Szydłowskiego autorstwa Aleksandra Zagórskiego. Wszystkie groby zostały opisane przez Stanisława S. Nicieja w książce Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
Również w II wydaniu Weteranów Powstania Styczniowego 1863 odznaczonych Krzyżem Niepodległości moje poprawki i uzupełnienia nie są pełne i stanowią jedynie kolejny krok w stronę rozszerzania naszej wiedzy i pamięci o weteranach i bohaterach. Bez takiej pamięci narody giną.
Do II wydania tej książki dodałem wiele zdjęć. Mam nadzieję, że będzie to miało znaczenie dla współczesnych i następnych pokoleń. Odległość czasowa do polskich zmagań niepodległościowych w II wojnie światowej jest coraz bardziej zbliżona do tej, która w dwudziestoleciu międzywojennym oddzielała Polaków od powstania styczniowego.
Czy współcześnie istnieje analogia w traktowaniu żyjących jeszcze bohaterów Armii Krajowej, powstania warszawskiego, zesłańców i więźniów politycznych mordowanych w komunistycznych kazamatach w czasie II wojny światowej i po jej niefortunnym dla nas zakończeniu - z tym uznaniem, który mieli w II RP weterani powstania styczniowego?
Za zbiorowy obowiązek Polaków uważam dążenie do tego, aby odpowiedź na powyższe pytanie stała się twierdząca, aby na Krzyżu Traugutta w Warszawie przywrócony został Krzyż Niepodległości i aby nie był on odznaczeniem zapomnianym oraz przemilczanym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej