Reklama

Kandydatury i poświęcenie kaplicy Słowa Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy odpowiadając na powołanie Boże, chcesz tak się przygotować, abyś mógł we właściwym czasie godnie przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu i spełniać w Kościele te posługi?” - na to pytanie 8 listopada odpowiedziało dziesięciu alumnów słowem „tak”, wyrażając przez to publiczną wolę przyjęcia sakramentu święceń oraz kształtowania i formacji życia duchowego, aby służyć Chrystusowi i Kościołowi.
Kandydaci swoje kandydatury złożyli podczas Mszy św. celebrowanej w kościele seminaryjnym przez abp. Andrzeja Dzięgę. Na rozpoczęcie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poczynił refleksję o powołaniu: „Czy można dać całe swoje życie Bogu?”. W homilii Metropolita podkreślił, że w oddaniu całego siebie Chrystusowi ważna jest bezgraniczna miłość, bo miłości nie da się poszatkować i po kawałku rozdawać. Miłość albo jest, albo jej nie ma. Na zakończenie Mszy św. Arcypasterz poświęcił krzyż, ewangeliarz, świecę do nowej kaplicy i zgromadzonym udzielił błogosławieństwa, po którym w procesji modlitewnej udano się do odremontowanej kaplicy Jezusa Miłosiernego - Ksiądz Arcybiskup przywrócił ją do sprawowania liturgii - a następnie do nowo utworzonej kaplicy Słowa Bożego. Na wstępie Ksiądz Arcybiskup powiedział: „Uczczenie Pisma Świętego w tej kaplicy niech będzie dla nas wszystkim znakiem na całe nasze życie, że każda księga Bożego Słowa jest księgą świętą i powinna być tak traktowana w każdej chwili, a od nas, kapłanów Chrystusowych, diakonów, alumnów, niech uczą się tego inni”. Metropolita szczególny patronat nad kaplicą powierzył ks. dr. Cezaremu Korcowi. W krótkiej egzorcie przypomniał, że Ludowi Bożemu w historii zawsze towarzyszyło miejsce przechowywania i rozważania Słowa Bożego: „Był to Namiot Spotkania, który Mojżesz rozbił na pustyni i miał on swoją przestrzeń. Później te miejsca przeniosły się w historii Ludu Bożego w różne przestrzenie. Taką przestrzenią była np. synagoga. Później wspólnoty chrześcijańskie zachowały tę przestrzeń, ale zawsze była to przestrzeń, gdzie spisane Słowo Boże było wyeksponowane, aby mogło być przedmiotem lektury nie tylko jednej osoby, ale całej wspólnoty, pod kierownictwem przewodnika tej wspólnoty. (…) To wyeksponowanie Słowa, tak by mogło ono być dostępne dla wszystkich, jest bardzo ważne, bo Pan Bóg pragnie mieć tutaj, na ziemi, wspólnotę, która Go słucha i realizuje Jego wolę. I nie dzieje się to tylko jakimś indywidualnym wysiłkiem, ale dzieje się to wówczas, gdy angażuje się w to cała wspólnota”. W kaplicy Słowa Bożego abp Andrzej Dzięga poprowadził pierwsze nabożeństwo Słowa Bożego.
W homilii zwrócił szczególną uwagę na moc Słowa Bożego: „Bardzo ważne jest, abyśmy się związali ze Słowem Boga, abyśmy się naprawdę otworzyli na Słowo Boga, i by to otwarcie nie było od czasu do czasu, od godziny do godziny, ale by było nieustanne. Niech i ta kaplica przez tygodnie, miesiące i lata seminaryjnej formacji uczy nas nieustannego wsłuchiwania się w Słowo Boga, abyśmy potem, gdy wyjdziemy z tych ścian, umieli przede wszystkim słuchać Boga”.
Po homilii Ksiądz Arcybiskup poświęcił kaplicę oraz sale wspólnoty, które zostały utworzone przy mieszkaniach kleryków. Szczególne podziękowania Ksiądz Arcybiskup złożył na ręce ks. prał. dr. Zygmunta Wichrowskiego, rektora seminarium, oraz ks. Krzysztofa Krawca, dyrektora administracyjnego, za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie nowych miejsc w domu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
W oczekiwaniu na wybór Papieża

Agata Kowalska

W oczekiwaniu na wybór Papieża

O 16.30 po przerwie na obiad w Domu Świętej Marty kardynałowie wrócą do kaplicy z freskami Michała Anioła na dwa następne głosowania.

Więcej ...

Jak rząd Tuska manipuluje w sprawie migracji

2025-05-08 14:53

Archiwum

Skrajnie szkodliwy dla Polski Pakt Migracyjny wejdzie życie już 1 lipca 2026 r. W tej kluczowej dla bezpieczeństwa Polski sprawie Donald Tusk i jego ekipa zwodzi, kluczy i manipuluje licząc, że do wyborów prezydenckich uda się odwlec brutalną prawdę - że nie zrobiono w praktyce nic, żeby go zablokować.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...