Reklama

Laur PWT dla kard. Grocholewskiego

„Studiowanie teologii przy biurku musi znaleźć swoje dopełnienie na kolanach” - tymi słowami kard. Zenon Grocholewski zwracał się do zebranych w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, uświetnione wizytą Prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, było jednym z elementów obchodów Święta Nauki Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Listopad to dla wrocławskich uczelni wyższych wyjątkowy czas. Choć rok akademicki dopiero co się rozpoczął, a do sesji daleko, rozpoczyna się świętowanie. Święto Nauki Wrocławskiej to przede wszystkim wyraz pamięci: o pierwszych wykładach w języku polskim, wygłoszonych na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim w 1945 r. oraz o wszystkich tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozszerzenia granic ludzkiego umysłu.
Kard. Zenon Grocholewski, tegoroczny gość Święta Nauki, został uhonorowany Złotym Laurem Papieskiego Wydziału Teologicznego. Przed przyjazdem Prefekta Kongregacji media dolnośląskie opisywały najistotniejsze fakty z życiorysu Kardynała - wybitnego znawcy prawa kanonicznego, łaciny i innych języków, Watykańskiego Ministra Edukacji... Tymczasem Kardynał skupił na sobie uwagę zebranych przede wszystkim swoją otwartością, życzliwością i mądrością. W homilii wezwał do zatrzymania Słowa Bożego na ziemi, bowiem to Ono rodzi nową mentalność, nowy styl życia człowieka. Uprzedzając pytanie, sam odpowiedział jak to uczynić - drogą modlitwy.
Późniejszy wykład pt. „Życie duchowe w centrum formacji kapłańskiej” skierowany był przede wszystkim do kleryków oraz osób kierujących ich formacją. Padły w nim m. in. słowa dotyczące funkcji kapłana we współczesnym świecie - często niesprzyjającym modlitwie i skupieniu. Kard. Grocholewski nie pozostawił tu żadnych wątpliwości: to w seminarium młody człowiek powinien rozkochać się w obcowaniu z Chrystusem, by potem móc owocnie Go głosić. To w czasie studiów ma rozpoznać w Eucharystii najważniejszy moment całego dnia i na nowo odkryć piękno sakramentu pokuty. W przeciwnym razie formacja ustąpi miejsca swemu największemu zagrożeniu - miernocie, która, zdaniem Prefekta Kongregacji, najbardziej niszczy Kościół.
Temat formacji kapłańskiej wydaje się szczególnie potrzebny i ważny w przeżywanym przez nas Roku Kapłańskim. Alumnom ukazuje konkretny kierunek formacji; moderatorom - przypomina najważniejsze cele kapłaństwa; samym kapłanom - wskazuje priorytetowe zadania posługi Słowu Bożemu; wszystkim wiernym zaś ukazuje potrzebę modlitwy w intencji kapłanów i ich owocnego wzrastania w duchowości.
Kard. Grocholewski wielokrotnie powracał w swoim wykładzie do istotnych dokumentów, np. „Pastores dabo vobis”, „Novo millenio ineunte”. W oparciu o ich treść połączoną z zawsze aktualnymi wezwaniami Pisma Świętego życzył, by klerycy byli prawdziwie „ewangelicznym zaczynem, solą ziemi i światłem świata”. Wśród władz i wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego podkreślił też ważną prawdę na temat teologii, która zawsze ma być duchowością, duchowość zaś - teologią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...