Reklama

„Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korytnica Węgrowska

13 listopada mieszkańcy gminy Korytnica obchodzili 590. rocznicę powstania Korytnicy. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca Męczennika Mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Uroczystość ta zgromadziła w świątyni przedstawicieli: władz kościelnych, powiatowych, gminnych, oświatowych, młodzież i dzieci oraz starszych mieszkańców Korytnicy. Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał o tym, że krzyż jest znakiem i świadectwem naszej wiary, wyrazem naszej tożsamości i przytoczył słowa Cypriana Kamila Norwida, iż „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”, chcąc ukazać prawdę, że przeszłość nie jest czymś nieokreślonym. Jest to zaplecze, do którego my, współcześni, możemy się odwoływać. Mówił: „Ta przeszłość to są ludzie, dlatego dochowaliśmy się dobrych ludzi. Ta przeszłość to konkretne miejscowości, to właśnie Korytnica. Ta przeszłość to ci wszyscy, którzy na przestrzeni wieków wnosili swój wkład, którzy myśleli o powstaniu parafii, troszczyli się o budowanie świątyni”. Ksiądz Biskup przypomniał, że od tego jak my dziś myślimy, jakie podejmujemy decyzje, jak żyjemy, zależy nasza przyszłość, ale także przyszłość naszej Ojczyzny. Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się złożyć kwiaty i oddać cześć pod pomnik Pamięci Poległych i Pomordowanych w Walkach o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Gminy Korytnica w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy.
Podczas sesji nadano godność Honorowego Obywatela Gminy Korytnica: bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi, ks. prał. Czesławowi Mazurkowi, wieloletniemu proboszczowi parafii w Korytnicy, prof. Arkadiuszowi Kołodziejczykowi, Irenie Stankiewicz, Michałowi Strąkowi i Adamowi Wielądkowi. Następnie młodzież gimnazjalna zaprezentowała część artystyczną, po której rozpoczęła się sesja popularnonaukowa pt. „590 lat Korytnicy”. Podczas sesji wygłoszono następujące referaty: „ Wybitni korytniczanie na przestrzeni wieków” - prof. Arkadiusz Kołodziejczyk, „Wielcy ludzie ziemi korytnickiej. Jakub Górski - obrońca wiary, humanista i rektor Uniwersytetu Krakowskiego” - Andrzej Kruszewski, „Parafia korytnicka w XVIII wieku” - ks. Zenon Czumaj, „Szlachta korytnicka w XVII wieku” - dr Mirosław Roguski, „Osadnictwo rycerskie w parafii korytnickiej w średniowieczu” - dr Andrzej Nowik i „Korytniczanie w parlamencie, rządzie, samorządzie i administracji państwowej po przełomie politycznym 1989 r.” - Małgorzata Piórkowska. W przerwach pomiędzy kolejnymi punktami uroczystości można było obejrzeć ciekawe ekspozycje prac artystów plastyków pochodzących z Korytnicy, m.in.: Szymona Wysokińskiego i jego córki Edyty Wysokińskiej-Kulik, Ireny Stankiewicz, Zygmunta Russyana i Piotra Gajewskiego. Zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja dokumentów archiwalnych. Zebrani mogli zapoznać się z historią parafii w Korytnicy i jej duszpasterzy, a także poznać życie codzienne korytniczan zachowane na fotografiach pochodzących z archiwów prywatnych. Do zadumy nad pięknem współczesnej Korytnicy zachęcała wystawa zatytułowana „Ziemia korytnicka w obiektywie Leszka Kulika”. W imieniu organizatorów Wójta Gminy Korytnica i Prezesa TPZK wypada na koniec podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tejże uroczystości, w sposób szczególny ks. Jarosławowi Redoszowi - proboszczowi w Korytnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli