W dniu 5 listopada w dankowickiej parafii odbyło się nabożeństwo wieńczące obecność relikwii bł. Karoliny w ramach peregrynacji w parafialnych oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Centralnym wydarzeniem peregrynacji była przeżywana u boku błogosławionej Karoliny Adoracja Najświętszego Sakramentu. Relikwiarz Męczennicy ustawiono na środku kościoła obok klęcznika, na którym uklęknąć mógł każdy młody człowiek, który za przyczyną Męczennicy chciał modlić się przed Eucharystycznym Chrystusem. - Przez takie ustawienie relikwiarza chcieliśmy podkreślić prawdę o świętych obcowaniu. Przecież właśnie święci, jako jedni z nas prowadzą nas do Chrystusa. Po drugie, na co zwracała uwagę sama młodzież, pozwoliło to odkryć, że Karolina jest jedną z nas, jest bardzo współczesną, choć prawie sto lat minęło już od czasu jej męczeńskiej śmierci - tłumaczy asystent parafialnego oddziału KSM w Dankowicach. Młodzieżową adorację poprzedziła modlitwa różańcowa prowadzona przez członków Akcji Katolickiej.
Relikwie bł. Karoliny Kózkówny przebywały w dankowickiej wspólnocie przez tydzień. Peregrynację otworzyły niedzielne kazania przybliżające życiorys, męczeńską śmierć i kult 16-letniej Męczennicy z Wał Rudy koło Tarnowa. Później przez cały tydzień każdy mógł przyjść do świątyni i pomodlić się przed jej relikwiami. - W naszym kościele przedsionek oddzielony jest od nawy głównej żelazną kratą, za którą umieściliśmy relikwiarz i obraz Błogosławionej. W przedsionku natomiast znajdował się klęcznik oraz życiorys, litania do bł. Karoliny, modlitwa o jej kanonizację - tłumaczy ks. Wojciech Pal.
Kapłan przyznaje, że do tej pory większość młodych nie wiedziała, że istnieje taka błogosławiona. Ale wraz z obecnością relikwii wielu uderzyła aktualność tej postaci. Błogosławiona Karolina dla wielu może być wzorem nie tylko w sprawie walki o czystość, ale także w innych dziedzinach życia. Młodzi zwracali także uwagę na fakt, że bł. Karolina pomogła im na nowo przemyśleć swoją relację z rodzicami, pozwoliła inaczej spojrzeć na pracę, którą podejmują często przy okazji studiów - wyjaśnia asystent KSM w Dankowicach.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał Ruda nad Dunajcem, 23 km od Tarnowa, w przysiółku o nazwie Śmietana. Była czwartym spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii z Borzęckich. 18 listopada 1914 r. wyprowadzona z domu przez sowieckiego żołnierza została zamordowana, broniąc swej godności. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózka błogosławioną. Peregrynacja relikwii w parafialnych oddziałach KSM naszej diecezji rozpoczęła się oficjalnie w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po zakończeniu peregrynacji w parafiach, gdzie istnieją struktury tego stowarzyszenia, relikwiarz w kształcie lilii będzie mógł także trafić do innych wspólnot na Podbeskidziu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu