Reklama

Uroczystości ku czci św. Jozefata

Bóg wielu narodów

Niedziela lubelska 50/2002

Czymże jest ikona? Oknem na świat duchowej rzeczywistości, gdzie króluje Chrystus, Matka Boża, zastępy świętych. Dzięki ikonom grekokatolik w cerkwi czuje się bliżej Nieba. Na nich to składa pełen bojaźni Bożej - czytaj miłości i szacunku - pocałunek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy współczesny wierny mógłby podobnie potraktować święte oblicza umieszczone na chorągwiach - ikonach Jadwigi Styrny-Nawrockiej? Bo czy można nadal mówić o ikonie tam, gdzie zarzucono przypisaną jej przez tradycję technikę tempery i deski? Podczas uroczystości ku czci św. Jozefata, obchodzonych 23 listopada br. w parafii greckokatolickiej na lubelskim Sławinku, takie pytanie nasuwało się samo przez się. A w odpowiedzi na nie pomagały przykłady dwóch niezwykłych osób, które kierując się sercem poważyły się złamać tradycję. Miały odwagę przełamać stereotypy. Wzorem odwagi w łamaniu zbyt sztywnych ram był właśnie Święty żyjący na przełomie XVI i XVII w., który przed kilkoma stuleciami pomógł zbliżyć kościoły chrześcijańskie Wschodu i Zachodu. Natomiast Maria Przybylska, polska aktorka, która kierując się pragnieniem serca wybiera stałe uczestnictwo w Mszach św. w obrządku greckokatolickim.

Jozefat Kuncewicz

Reklama

Urodzony ok. 1580 r. w mieszczańskiej rodzinie w Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie. Był mnichem. Cenił liturgię wschodnią. - Złote kopuły cerkwi - dobrze to rozumiał - to nie był blichtr, lecz wyraz uwielbienia Boga, któremu cześć należy wyrażać w najlepszy sposób. Jeśli modlitwą - to szczerego serca, jeśli wznosząc świątynie - to z najlepszego - po ludzku rzecz biorąc - materiału. Jozefat doprowadził do zachowania wschodniej liturgii w ramach Kościoła katolickiego. Teologicznie od zachodniej nic jej nie różni. Natomiast niezwykle mistyczna oprawa sprzyja zbliżeniu się do niebiańskiej rzeczywistości. W uroczystość ku czci Jozefata tj. 23 listopada przed ośmioma laty zmarł autor poświęconej mu książki Tadeusz Żychiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maria Przybylska

Oświetlona światłem świec rozjaśniających wizerunek Boga i szeregu świętych w ikonostasie lubelskiej cerkiewki, Maria Przybylska cytowała słowa książki Żychiewicza, prywatnie jej wieloletniego przyjaciela. Na co dzień aktorka Teatru Starego w Krakowie, od lat uczestniczy z własnego wyboru w życiu parafii greckokatolickiej. W Lublinie jej występ zgromadził dziesiątki młodych ludzi. W ramach uroczystości religijnych przeżyli oni więc mały spektakl teatralny. Swoją obecnością zaszczycił go także dyrektor Teatru Lalki i Aktora im. J. Ch. Andersena, Waldemar Ferenczuk.

Słowiańska msza Św.

Natomiast w niedzielny ranek na dwugodzinnej Mszy św. cerkiew gościła metropolitę przemysko-warszawskiego abp. Jana Martyniaka. Obecny był także prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski. Odprawiano ją w wielu językach słowiańskich oraz w grece. Brali w niej udział Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie i Litwini. - "Oby nawiązał się między nimi dialog. By narody słowiańskie mogły współpracować" - zaznaczył abp Jan Martyniak.

Haftowana ikona

Uroczystościom przypatrywała się Matka Boża. Spoglądała nie tylko z typowej cerkiewnej ikony. Także z chorągwi wykonanych przez krakowską artystkę Jadwigę Styrny-Nawrocką. Wszystkie przypominały ikony. Bo ikona, nawet jeśli nie jest wykonana temperą na desce, to przede wszystkim wymodlona, wypływająca prosto z serca próba uchwycenia i wyrażenia czegoś, co należy do świata sacrum.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

2025-05-06 15:02

Vatican Media

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...