Reklama

Klerycy ubrali sutanny

Niedziela legnicka 52/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny klerycy III roku studiów legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmują sutanny. Stroje duchowne dla 9 alumnów poświęcił biskup legnicki Stefan Cichy.
Uroczystość miała miejsce w legnickiej katedrze, 8 grudnia, podczas Mszy św. odprawianej pod przewodnictwem Biskupa legnickiego, z udziałem biskupa Marka Medyka, przełożonych i profesorów seminaryjnych oraz proboszczów i pozostałych prezbiterów z parafii, z których klerycy pochodzą. Nie zabrakło także rodzin i przyjaciół, którzy po raz pierwszy zobaczyli jak ich bliscy wyglądają jako przyszli księża.
W homilii bp Stefan Cichy, nawiązując do obchodzonego święta Matki Bożej, zachęcał, aby od Niej uczyć się miłości, wierności i świętości.
„Sutanna ma być jednym ze znaków miłości do Pana Boga, wierności i świętości - mówił do kleryków przyjmujących sutannę. - Różne słyszymy opinie na temat księdza w sutannie. Niektórzy mówią, że czasem łatwiej zobaczyć księdza w sutannie w serialu telewizyjnym niż na ulicy… Tymczasem sutanna, to znak przynależności do Chrystusa Pana. Kodeks Prawa Kanonicznego określa, że duchowni powinni nosić odpowiedni strój kościelny”. Przytoczył też apel ludzi świeckich z jednej z publikacji, w którym napisano: „Drodzy kapłani, nie ulegajcie złudzeniu. My, świeccy wierni, wcale nie uważamy, że bez sutanny jesteście nam bliżsi. Przeciwnie. Potrzebujemy was widzieć w tym „staromodnym” stroju. Potrzebujemy tego publicznego świadectwa waszej i naszej wiary, szczególnie w czasach, gdy znów tak ważne są symbole. Potrzebujemy tego, byście odważnie pośrodku naszych miast pokazywali całymi sobą, że wiara nie jest kwestią prywatną, którą powinno się uprawiać we własnych czterech ścianach, ale jest aktem publicznym. Przecież sami mówicie nam o tym z ambon. Bądźcie tego żywym dowodem. Jeśli dziś, w imię wygody lub poprawności, zdejmiecie sutanny, sami pozwolicie się zepchnąć na margines” - apelował kaznodzieja.
„Oby sutanna była zawsze przez was ceniona. Oby wasi bliscy pomagali wam w zrozumieniu tego. Oby wasi proboszczowie, wikarzy, zachęcali do tego, abyście przez noszenie stroju duchownego byli wiernymi świadkami Chrystusa. By ta sutanna była dla was znakiem miłości, świętości i wierności” - życzył klerykom bp Stefan Cichy.
Podczas tej uroczystości sutanny otrzymali alumni III roku: Jakub Bochyński z Piechowic, Przemysław Brenndotter z Legnicy, Tomasz Bunikowski z Wlenia, Marcin Konieczny ze Ścięgien, Piotr Kruczyk z Zaręby, Paweł Lityński z Wykrot, Łukasz Maroszek z Bolesławca, Łukasz Myrta z Henrykowa Lubańskiego i Kamil Szymczak z Wlenia.
Zwyczaj przyjęcia sutanny związany z grudniowym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jaki panuje w naszym Wyższym Seminarium Duchownym, przejęty został z metropolii wrocławskiej. Przyjęcie stroju duchownego podczas III roku studiów - zwane obłóczynami, to także jedna z ważniejszych decyzji która zapada na drodze do kapłaństwa. Odtąd kleryk jest już postrzegany przez ludzi jako ksiądz, a tym samym niesie to ze sobą nowe zobowiązania i odpowiedzialność za noszenie stroju duchownego.
Ten dzień dla Seminarium jest zwyczajowo dniem „otwartych drzwi”. Przyjeżdżający na tę uroczystość rodzice, krewni i znajomi mają okazję wejść w mury seminaryjne i odwiedzić miejsca. w których modlą się, mieszkają i uczą klerycy.
Aktualnie na VI rocznikach w legnickim seminarium przygotowuje się do kapłaństwa 74 alumnów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania