Reklama

Ołtarz ku czci Świętej Rodziny

Ołtarz to miejsce sprawowania pamiątki Wieczerzy Pańskiej, a więc zaraz po tabernakulum najważniejsze miejsce w świątyni. Na nim Jezus przemienia chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po uroczystej konsekracji nowej granitowej mensy w niedzielę Świętej Rodziny 28 grudnia 2008 r. przez bp. Ireneusza Pękalskiego przed wspólnotą parafii w Rokicinach stanęło zadanie udekorowania ściany ołtarzowej.
Tuż po Wielkanocy, 22 kwietnia 2009 r. rozpoczęły się prace w kościele. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był proboszcz ks. kan. Marek Stępniak, który przez niedługi okres pracy w parafii włożył wiele wysiłku w liczne remonty budynku kościoła oraz cmentarza parafialnego. O zaprojektowanie ołtarza poproszono artystów Annę i Tomasza Ostaszewskich, których propozycja została bardzo entuzjastycznie przyjęta. Wielu z parafian zaoferowało swoją pomoc. W pracach uczestniczyli: Jerzy Włodarczyk, Wiesław Włodarczyk, Roman Szewczyk, Zenon Szulc i Ryszard Szewczyk.
Już 6 czerwca 2009 r. parafianie mogli podziwiać nową dekorację ściany ołtarzowej w całej okazałości. Ich oczom ukazała się nowoczesna, dostosowana do architektury świątyni, wzorowana na równoramiennym krzyżu greckim konstrukcja z ciemnego drewna. W jej centrum znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowany parafii przez śp. ks. inf. Wiktora Dudzińskiego, wprowadzony uroczyście do nowego kościoła przez śp. bp. Józefa Rozwadowskiego w uroczystość odpustową w sierpniu 1989 r. Obraz ten jest zasłaniany obrazem Świętej Rodziny z 1928 r., ofiarowanym przez Franciszkę i Ludwika Wosiaków z Jankówka. Obrazy zostały gruntownie odnowione, a ramy pozłocone i posrebrzone. Urządzenia zastosowane w konstrukcji dały możliwość nawiązania do dawnej tradycji zasłaniania obrazu, którą po wielu latach przywrócono. Stało się to powodem radości, a nawet wzruszenia wielu parafian, zwłaszcza tych, którzy pamiętają czasy, gdy jeszcze istniał drewniany kościół parafialny.
Na bocznych ramionach krzyża znajdują się nowe obrazy: na lewym skrzydle ołtarza - przedstawiające Narodzenie Jezusa w Betlejem (dar parafian-pielgrzymów do Ziemi Świętej) i Ofiarowanie w świątyni, na prawym zaś - przedstawiające życie codzienne Świętej Rodziny w Nazarecie oraz śmierć św. Józefa. Ten ostatni, wzorowany na obrazie z kościoła św. Józefa z Nazaretu, posiada szczególne znaczenie, bowiem scena śmierci Oblubieńca Maryi i Opiekuna Jezusa jest nieczęsto przedstawiana w dawnym i współczesnym malarstwie. Obraz jest darem Apostolstwa Dobrej Śmierci i Bractwa Żywego Różańca działających w parafii. Autorami obrazów oraz symboli czterech Ewangelistów są projektanci ołtarza. Górne ramię zdobi odnowiony i pozłocony stalowy, kuty krzyż, który wieńczył wieżę dawnej świątyni parafialnej, natomiast dolne monogram maryjny, wzorowany na mozaice znajdującej się nad jedną z bram klasztoru jasnogórskiego.
Podczas uroczystej odpustowej Mszy św. kończącej rok jubileuszu 80-lecia parafii dnia 30 sierpnia nowy ołtarz został poświęcony przez abp. Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego. Ten monumentalny, lecz jakże piękny w swej prostocie ołtarz główny jest wyrazem oddania się parafian pod opiekę i wstawiennictwo Świętej Rodziny. Niegdyś ścianę ołtarzową zdobił jedynie krzyż, obecnie zaś patrząc na ołtarz wciąż pamiętamy o patronach naszej parafii, widzimy, jak żyli i chcemy ich naśladować, a za ich przykładem odnaleźć w sobie tyle siły i wiary, by całkowicie powierzyć się Bogu. „Bóg jest dla nas zawsze, tylko my nie zawsze jesteśmy dla Boga”. Budując ten ołtarz, z pewnością byliśmy dla Pana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Bronię arcybiskupa Wojdy

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 24-25

Abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Skoro media znają ostateczną prawdę, to w takim razie mogą także ferować wyroki, zanim jeszcze zrobi to sąd.

Więcej ...

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez zamachowca-komunistę uznany za męczennika

2024-05-23 11:16

Monika Książek

W polskim Kościele katolickim będzie nowy błogosławiony - to ksiądz Stanisław Kostka Streich (1902-1938), zamordowany przez zamachowca-komunistę w kościele, gdy odprawiał Mszę. Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie kapłana - poinformował w czwartek Watykan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...