Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

2024-07-04 19:42
Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

- Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała Olszewskiego jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła – powiedział biskup świdnicki, podczas maryjnych uroczystości w sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Marek Mendyk we wtorek 2 lipca przewodniczył uroczystej liturgii w 58. rocznicę koronacji cudownej figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Był to także dzień pierwszej pielgrzymki rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej oraz Apostolatu Margaretka. - Przychodzimy tutaj jak przychodzi się do Matki ze swoimi sprawami, ze swoją codziennością, z tym, co nas dotyka i co nas boli. Powierzamy Jej nasze radości, te zwykłe, proste, codzienne radości, które są ważną częścią naszego codziennego doświadczenia wiary – powiedział bp Mendyk, pozdrawiając obecnych przy ołtarzu ojców redemptorystów, strażników maryjnego sanktuarium.

Maryja wzorem miłości i służby

Biskup świdnicki rozpoczął homilię od refleksji na temat roli Maryi w życiu wiernych. Wskazał na jej postawę pełną miłości i gotowości do służby, nawiązując do ewangelicznego opisu jej wizyty u św. Elżbiety. - Maryja idzie, aby służyć... Maryja pokazuje, że miłość nie może być tylko werbalna, wyrażana w formie haseł, ale taka miłość musi przechodzić do czynów, do konkretów – przekonywał hierarcha, podkreślając, że Maryja uczy nas, jak być dla innych błogosławieństwem, okazując serce i pokorę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nadzieja dla Kościoła

W drugiej części bp Mendyk odniósł się do znaczenia powołań kapłańskich. W kontekście pielgrzymki rodzin księży i osób konsekrowanych, wyraził wdzięczność za wsparcie modlitewne i duchowe, które rodziny udzielają swoim powołanym członkom. - Chcę bardzo serdecznie podziękować rodzicom, krewnym osób powołanych, którzy tu w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary powierzają w swoich modlitwach Kościołowi modlitwę za kapłanów i siostry zakonne – podkreślił biskup. Dodał, że klimat powołaniowy w naszych wspólnotach jest niezbędny, aby młodzi ludzie odważnie podejmowali decyzję o służbie Bogu i Kościołowi.

Współczesne prześladowania

Najbardziej poruszającym wątkiem homilii był temat prześladowania Kościoła, zilustrowany historią sercanina ks. Michała Olszewskiego. Biskup świdnicki opisał dramatyczne warunki, w jakich przebywał niesłusznie oskarżony kapłan. - W pierwszych dniach po aresztowaniu nic nie jadł, wystawiono go na publiczne ośmieszenie, a w nocy w areszcie co godzinę budzono go zapalaniem światła – relacjonował. Bp Mendyk podkreślił, że te metody przypominają czasy PRL-u i są dowodem na to, że w wolnej Polsce wciąż istnieją praktyki rodem z ubeckich katowni.

Reklama

- Zadziwiające jest, że w wolnej Polsce wciąż istnieją metody rodem z ubeckich katowni. Wówczas stosowano je wobec osób duchownych i konsekrowanych, a dzisiaj dzieje się dokładnie tak samo – przypominał. Dlaczego o tym mówię? Bo musimy się obudzić, musimy ocknąć się z tego marazmu. Katolicy budzą nienawiść urzędników wysługujących się niemoralnym systemom o totalitarnych zapędach. Ten przykład pokazuje nam, że żyjemy w systemie, który nie różni się od tego, co znamy z przeszłości – akcentował, stwierdzając, że z Zachodu od Europy idzie neokomunizm.

Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę: "Uderz w Pasterza, a rozproszą się owce". Mówię to świadomie, bo sam tego doświadczyłem. Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła. Chodzi o to, by sprawić, że ludzie stracą zaufanie do Kościoła. Katolicy są coraz bardziej eliminowani, wyciszani, a nawet zastraszani – podkreślił bp Mendyk.

Podziel się cytatem

- My nie możemy udawać, że tego nie widzimy. Kapłan, którego pierwszą i podstawową misją jest głoszenie Ewangelii, stał się obiektem szykan. Przyczyną tego jest wyłącznie chęć walki z Kościołem i z Panem Bogiem. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę: "Uderz w Pasterza, a rozproszą się owce". Mówię to świadomie, bo sam tego doświadczyłem. Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła. Chodzi o to, by sprawić, że ludzie stracą zaufanie do Kościoła. Katolicy są coraz bardziej eliminowani, wyciszani, a nawet zastraszani – podkreślił bp Mendyk.

- Jeśli się nie obudzimy, będziemy świadkami prześladowań zapowiadanych przez Zbawiciela. Jezus nam przekazał, że będziemy prześladowani, ale przecież to my, chrześcijanie, zbudowaliśmy cywilizację, w której żyjemy. Nasza polska tożsamość wzniesiona jest na wierze i na krzyżu, z którym teraz walczy się na wszelkie sposoby. Siostry i Bracia, presja postkomunizmu spowodowała, że Polacy gremialnie wybrali amnezję. Przestają pamiętać, a skoro przestają pamiętać, będą zmuszeni ponownie przeżyć doświadczenia sprzed lat, może w formie o wiele bardziej drastycznej niż dotąd – przestrzegał hierarcha.

Reklama

Modlitwa i wsparcie

Pasterz Kościoła świdnickiego zwrócił się do wiernych z apelem o modlitwę i wsparcie dla kapłanów, zachęcając do adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej. - Jeżeli chcemy podążać drogą wyznaczoną nam przez Pana Boga, to jest to możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy się wpatrywać w Najświętszy Sakrament – podkreślił. Wskazał również na znaczenie wspólnot margaretkowych, które stale modlą się za kapłanów, wyrażając im wdzięczność za ich oddanie.

Zobacz zdjęcia: Bardo. Odpust 2024, u NMP Strażniczki Wiary Świętej

Po Mszy świętej wyruszyła procesja różańcowa z figurką Matki Bożej. Na dróżkach kaplic różańcowych rozważania poprowadził o. Zbigniew Bruzi. Na zakończenie procesji w bazylice odśpiewano Apel Maryjny.

Podziel się:

Oceń:

+28 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majówka w arboretum

Nabożeństwo majowe w ogrodzie

Ks. Przemysław Pojasek

Nabożeństwo majowe w ogrodzie

W znanym nie tylko w diecezji, ale także na całym Dolnym Śląsku ogrodzie dendrologicznym, 30 maja bp Marek Mendyk odprawił nabożeństwo majowe.

Więcej ...

Jan Paweł II – Papież kibic i miłośnik sportu

2024-07-23 07:45

Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Jan Paweł II był wielkim fanem piłki nożnej. Jako pierwszy Papież zasiadł na trybunie stadionu i kibicował zawodnikom. W 2004 roku utworzył w Watykanie departament sportu. Wyraził wówczas nadzieję, że nowa jednostka będzie pracowała na rzecz „promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa".

Więcej ...

Śląskie: Pobrano dodatkowe próbki DNA do ustalenia tożsamości zwłok z Dąbrowy Zielonej

2024-07-23 15:31

pixabay.com

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny z Dąbrowy Zielonej (pow. częstochowski). Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała we wtorek, że pobrany został dodatkowy materiał biologiczny do badań DNA, których celem jest ustalenie ich tożsamości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...