Koncerty gwiazd, konferencje znanych prelegentów, kilkadziesiąt różnych warsztatów, zabawa w Strefie Chilloutu czy ekstremalny bieg przełajowy, a przy tym codzienne Msze Święte, wieczór uwielbienia i adoracja 24/7… Od wczoraj Kokotek, leśna dzielnica Lublińca na Śląsku, zapełnia się uczestnikami Festiwalu Życia, który potrwa do niedzieli. Wielu młodych powtarza: to najlepszy tydzień w życiu, na który czekają przez cały rok.
mat. prasowy
„Sensacyjna frekwencja”. Co przyciąga młodych do Kokotka?
W ostatnich latach Festiwal Życia z wydarzenia o charakterze regionalnym stał się największym religijnym festiwalem w Polsce. Do Kokotka wybierają się młodzi ze wszystkich stron kraju, a nawet z Australii, Belgii, Kanady, Kazachstanu, Szwecji czy USA. Jak podają organizatorzy, przez cały tydzień w festiwalu uczestniczyć będzie ponad 1500 osób, a kolejne tysiące dołączą na poszczególne dni czy koncerty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
mat. prasowy
Reklama
Raz po raz w mediach pojawiają się sensacyjne nagłówki o zatrważającym spadku religijności wśród młodych Polaków. To fakt, dlatego tym bardziej sensacyjna jest tak ogromna frekwencja na katolickim wydarzeniu. Połączenie wakacyjnej rozrywki i nietypowej formy rekolekcji daje wierzącej młodzieży przestrzeń, jakiej często nie mają okazji na co dzień doświadczyć – gdzie przed nikim nie muszą niczego udawać. W porównaniu do poprzedniego roku liczba uczestników wzrośnie niemal o połowę, to niewyobrażalna zmiana – zauważa Szymon Zmarlicki, rzecznik medialny Festiwalu Życia.
Jak podkreśla o. Tomasz Maniura, główny organizator Festiwalu Życia, tak duża liczba uczestników to efekt zaangażowania różnych środowisk w Kościele. – Ogromnie cieszę się, że dla wielu duszpasterstw i wspólnot młodzieżowych Festiwal Życia jest stałą pozycją w ich całorocznym „rozkładzie jazdy” jako mocne zwieńczenie kolejnego roku formacji. Jednocześnie widzę, że tym, co najbardziej przyciąga ludzi do Kokotka, jest możliwość spotkania i budowania autentycznych relacji – wskazuje.
Festiwal Życia 2024. Co w programie?
Przed festiwalowiczami intensywny czas. Po południu Festiwal Życia rozpocznie się Mszą Świętą, którą odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Po niej uczestnicy przełamią pierwsze bariery na muzycznej imprezie integracyjnej.
mat. prasowy
W kolejnych dniach wieczorne koncerty zagrają niemaGOtu (wtorek), Siewcy Lednicy (środa) oraz Mesajah i C-Bool (sobota). Sporo osób czeka też na to, co usłyszą na porannych konferencjach, a wygłoszą je: Agata Rujner i s. Ludmiła Świerczyna (wtorek), o. Tomasz Nowak (środa), ks. Tomasz Trzaska (czwartek), s. Kamiliana Szymura i br. Kryspin Maćczak (piątek) oraz Edyta i Łukasz Golcowie (sobota).
Wizytówką Festiwalu Życia stał się widowiskowy Bieg Festiwalowicza – kilkukilometrowy wyścig przez wodę, błoto, piasek i las, który odbędzie się w czwartek po południu. Ponadto przez wielu najbardziej wyczekiwanym punktem programu jest muzyczny wieczór uwielbienia, który wspólnie poprowadzą ewangelizator Marcin Zieliński i festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce (piątek o 20:00 – wstęp wolny!).
Festiwal potrwa do niedzieli (14 lipca) i zakończy się świadectwami uczestników oraz uroczystą Eucharystią. Do wydarzenia wciąż można dołączyć. Karnety 7-dniowe i weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki wieczorne są do nabycia na terenie festiwalu oraz na stronie www.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z festiwalu można śledzić w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.