Reklama

Wiadomości

Karina Bosak: Ustawa dotycząca depenalizacji aborcji, to właściwie wprowadzenie aborcji na życzenie

2024-07-11 09:28

PAP/Marcin Obara

Ustawa dotycząca depenalizacji aborcji, to właściwie wprowadzenie aborcji na życzenie - powiedziała posłanka Konfederacji, Karina Bosak. Członkini Komisji Nadzwyczajnej podzieliła się swoją oceną projektu ustawy dotyczącej depenalizacji aborcji, podkreślając, że jest ona niezgodna z Konstytucją, podobnie jak pozostałe projekty zmierzające do zradykalizowania prawa aborcyjnego. Zaapelowała również o większe zaangażowanie posłów przeciwnych aborcji, mediów oraz środowisk pro-life w debatę dotyczącą ochrony życia, szczególnie w prace Komisji Nadzwyczajnej, której kolejne posiedzenie odbędzie się we wrześniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najbardziej radykalny projekt

W opinii Kariny Bosak ustawa dotycząca depenalizacji aborcji, nowelizująca Kodeks Karny, jest najbardziej radykalna ze wszystkich zaproponowanych projektów. - Właściwie powinna być procedowana jako ostatnia. Jeśli zostanie ona uchwalona, nie będzie różnicy, czy pozostałe ustawy zostaną wprowadzone. To Kodeks Karny zabezpiecza wykonywanie innych ustaw. On ma na celu czuwanie nad tym, by prawo było przestrzegane - zaakcentowała. Podkreśliła, że według poprawek, które zostały uchwalone na posiedzeniu Komisji, ustawa ta prowadzi do „bezkarności aborcji do 12 tygodnia, co jest właściwie wprowadzeniem aborcji na życzenie".

Przeczytaj także: Prof. Anna Łabno: ustawa dotycząca depenalizacji aborcji jest poważnym naruszeniem Konstytucji

Członkini Komisji Nadzwyczajnej, zwróciła również uwagę na inny radykalny zapis zawarty w ustawie, według którego w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazujące na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu lub nieodwracalnej choroby zagrażającej jego życiu, aborcji będzie można dokonać zupełnie bezkarnie właściwie do momentu porodu, ponieważ ustawa nie zakłada w tym przypadku żadnego terminu granicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym problemem jest zapis mówiący, że stan zdrowia dziecka mają potwierdzić badania lub „inne przesłanki medyczne". - Nie wiadomo dokładnie jakie to przesłanki medyczne, być może wystarczy opinia psychiatry... Takie nieścisłości nie powinny się znajdować w Kodeksie Karnym, nie może być tutaj żadnego pola do domysłu - oceniła prawniczka.

Kwestia aborcji pod przymusem

Inna wada ustawy związana jest z kwestią aborcji pod przymusem, która w przypadku niekaralności aborcji do 12 tygodnia, może być trudna do wykrycia i udowodnienia, chociażby ze względu na brak jakiejkolwiek dokumentacji świadczącej o przyczynach dokonania tego procederu. - Większość wczesnych aborcji jest dokonywana w domu, w sposób farmakologiczny, nikt nie zweryfikuje tu zgody kobiety na proceder aborcji, nie wiadomo czy nie jest to przymuszona zgoda. To duże zagrożenie dla kobiet, w tym wypadku prawo zamiast je chronić, chroni cały biznes aborcyjny, który stoi za tymi przepisami - zaakcentowała.

Reklama

Według posłanki ustawa przewiduje również całkowite wykreślenie z Kodeksu Karnego dwóch przestępstw: pomocnictwa i nakłaniania do aborcji, które obecnie są poważnym przestępstwem i grozi za nie kara pozbawienia wolności. - Wiadomo, że za te wykroczenia najczęściej ponoszone są do odpowiedzialności organizacje, które sprzedają tabletki aborcyjne, pomagają przy aborcjach farmakologicznych, czy kierują kobiety na aborcję za granicę. Ta ustawa stanowi parasol ochronny właśnie dla tych środowisk i organizacji, dla całego lobby i środowiska aborcyjnego, które jest coraz silniejsze - wyjaśniła.

Błędy w ustawie o depenalizacji

Przeczytaj także: Czy czeka nas aborcyjny armagedon?

Karina Bosak podkreśliła, że wielu specjalistów przyznało, że Ustawa dotyczące depenalizacji ma rażące błędy, jest niespójna i nielogiczna, zarówno z perspektywy niezgodności z Konstytucją jak i innymi ustawami. Podobnie pozostałe trzy projekty, jednak sejmowa większość nie wykazuje jakiegokolwiek zainteresowania kwestią praworządności w tym wypadku. - Mają większość, a w demokracji, niestety, większość czasem wystarcza - oceniła.

Z kolei Krzysztof Bosak podkreślił, że jako jedyny członek prezydium Sejmu, zamówił opinie prawne w sprawie projektów dotyczących liberalizacji aborcji. - Dostałem opinie, że w kwestii zgodności z Konstytucją, są one albo bardzo wątpliwe, albo po prostu niezgodne z Konstytucją. Jestem jednak pewny, że w koalicji rządzącej jest tego pełna świadomość, ale posłowie uważają, że trzeba to uchwalić i tyle. Choć wiele z tych osób podważa wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, mają świadomość, że to co robią jest sprzeczne z wyrokiem TK z lat 90., który przecież nie jest w żaden sposób kwestionowany. To rażące zaprzeczenie jakiejkolwiek praworządności, nie dotyczy przypadków wątpliwych czy kłopotliwych - zaakcentował.

Reklama

Prezydenckie weto uśpiło zapał

Choć Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że nie podpisze się pod ustawą przewidującą częściową depenalizację i dekryminalizację aborcji do dwunastego tygodnia ciąży, więc prawo póki co nie wejdzie w życie, problem ten może bardzo szybko powrócić w przypadku zmiany władzy, wówczas przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie, o co nieustannie wnioskuje obecna koalicja rządząca.

Przeczytaj także: Parlamentarny Zespół ds. Życia i Rodziny krytycznie o projekcie depenalizacji aborcji

Karina Bosak przyznała, że pewność prezydenckiego weta, uśpiła wielu posłów i działaczy społecznych, którzy bardzo nieliczne uczestniczą w pracach Komisji. - Przychodzą pojedyncze osoby, po jednej i po drugiej stronie, jest takie przekonanie, że właściwie wszystko jest przesądzone, że ta ustawa bedzie uchwalona. Tymczasem niekiedy kilka głosów może przeważyć jakieś sprawy, należy być do końca czujnym - zauważyła. - Dlatego apelujemy do posłów przeciwnych aborcji, mediów oraz środowisk pro-life o większe zaangażowanie w debatę publiczną na ten temat. Musimy patrzeć władzy na ręce. Często ludzie nie mają pojęcia jak wyglądają prace komisji, mają wrażenie że wszystko odbywa się w sposób praworządny i zgodnie z procedurami, jednak obecnie jest zupełnie przeciwnie - podsumowała.

Dziś w Sejmie zostanie przedstawione sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej z prac nad ustawą dotyczącą depenalizacji aborcji. Komisja zarekomendowała uchwalenie projektu. Niewykluczone, że głosowanie nad nim odbędzie się na tym samym posiedzeniu Sejmu.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo zdrowia: ustawa o in vitro wykluczona dla samotnych matek

Rafał Zambrzycki

Ustawa o leczeniu niepłodności "wyklucza możliwość zastosowania u biorczyni komórek rozrodczych albo zarodków w przypadku, kiedy jest ona kobietą samotną" - poinformował KAI rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk.

Więcej ...

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13
Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Więcej ...

Lubuskie / Po wypadku busa na A2 w szpitalach dziewięć osób

2024-07-20 19:27

Adobe Stock

Po porannym wypadku na A2 w powiecie świebodzińskim w szpitalach znajduje się dziewięć osób. Stan pięciu jest określany jako ciężki. Wśród poszkodowanych czworo dzieci w wieku od 3 do 15 lat - przekazała w sobotę policja w Świebodzinie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna