Reklama

Kościół

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Przed rozpoczęciem Eucharystii minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Słowa powitania do wiernych skierował także przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. - Stajemy na Jasnogórskim Szczycie by wraz z Maryją prosić o dary Ducha Świętego, o poprowadzenie nas do całej prawdy o Jezusie i o nas samych, abyśmy nie zagubili poczucia grzechu mając świadomość sprawiedliwości i przyszłego Sądu Bożego i aby On, Duch Prawdy uczynił nas świadkami wiary we wspólnocie Kościoła posłanego do współczesnego świata - powiedział abp Wacław Depo w kazaniu do pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskim placu.

Karol Porwich/Niedziela

Podkreślił, że kolejny raz wchodzimy do szkoły Maryi, aby od Niej i z Nią uczyć się jak wzrastać w wierze i dawać Bogu osobistą odpowiedź na Jego plan zbawienia. Arcybiskup podkreślił, że ten plan realizuje się nie przez spektakularne wydarzenia, ale we wszystkich okolicznościach życia.

Za ks. Włodzimierzem Sedlakiem podkreślił, że w narodzie polskim wiara i więź z Jezusem oraz Maryją nie może być odbierana jako rodzaj szaleństwa masowego, lecz szukanie relacji, która wiąże dziecko z Matką.

Reklama

- Nie może być prawdziwym wyznawcą Chrystusa, kto nie ma odniesień do Jego Matki. Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi tego uczą nas nasze dzieje i nasza kultura - powiedział wyjaśniając, że w kulcie maryjnym chodzi o to, by każdy z nas za Jej wzorem odkrył i uwierzył w sens swojego życia przed Bogiem i wobec innych ludzi.

Abp Depo przypomniał jak w maju 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI nawoływał, „byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej żywiej więzi z Bogiem i byśmy w sposób świadomy zadbali o rozwój naszej wiary”.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Przypomniał też, że św. Jan Paweł II nazywał Jasną Górę „domem zawierzenia”. - W ten charyzmat miejsca i czasu wpisuje się 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy przez Maryję do Jezusa jest czymś więcej niż zmaganiem o realizację społeczno-politycznych utopii i czymś więcej niż „religijną psychoterapią” będąca odpowiedzią na bóle i niepokoje człowieka - powiedział hierarcha.

Pytał również, czy wiemy, że od początku Polskiej Ziemi, chrześcijaństwo w swoim uniwersalnym wymiarze jest „polską ojcowizną”, w której bardzo znaczący jest udział Maryi, Matki Chrystusa, bo Ona jest źródłem poznania Chrystusa i szczególnym świadkiem bosko-ludzkiej tożsamości Kościoła na polskiej ziemi? - Chrześcijanin nie może być tylko teoretykiem wiary, odizolowanym od spraw publicznych i świata. Musi być apostołem posłanym do świata, bo to jest powołanie nas wszystkich ochrzczonych - nawoływał metropolita częstochowski.

Reklama

Odnosząc się do pierwszego czytania podkreślił, że prorok nie stał się apostołem z własnego upodobania. - Został wybrany i posłany- podkreślił. Arcybiskup zauważył też, że prorok nie był wysłuchany, lecz nakazano mu milczenie i urzędowo wydalono go z kraju. - Chrześcijanin broniący prawdy o Bogu musi spodziewać się podobnego sprzeciwu - pouczył abp Depo.

Za papieżem Benedyktem XVI przypomniał, że pojęcie wiary stało się sloganem. - Pojmuje się ją jako postawę kogoś, kto nie daje posłuchu Kościołowi i jego pasterzom, ale wybiera w sposób niezależny to, w co chce się wierzyć, bądź nie - wskazał podnosząc jednocześnie, że taką postawę przedstawia się jako odwagę wypowiadania się przeciwko magisterium kościoła.

Metropolita częstochowski zapewnił, że pomimo przeciwności, plan Boży się rozwija.

- Temu podstawowemu zadaniu w naszych czasach służą dzieła powstałe wokół Radia Maryja i telewizji Trwam - powiedział abp Depo wskazując na dzieło ewangelizacji, które nie może być pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy, czy religijnego marketingu. - Wiara jest zawsze łaską dobrowolnego i rozumnego przyjęcia Boga i Jego praw. Nigdy nie była i nie jest towarem do przerobienia według ludzkich gustów, oczekiwań i sondaży publicznych - powiedział do zgromadzonych metropolita częstochowski. Uwrażliwiał też, że każdy z nas wchodząc przez wiarę do szkoły Maryi, by wpatrywać się w Jezusa i przeżywać Jego tajemnicę we własnym życiu, nigdy i gdziekolwiek jest, nie jest samotną wyspą, ale zawsze i wszędzie dojrzewa we wspólnocie Kościoła. - Nikt z nas w Kościele Chrystusa i Jego Matki nie jest zbędny, każdy z nas ma swoje miejsce i swoje imię - zapewnił abp Wacław Depo.

Reklama

Na zakończenie podkreślił, że znak krzyża nie jest tylko symbolem religijnym i więzi z Chrystusem, jest też znakiem sprzeciwu wobec wszelkiej degradacji człowieka, znakiem budowania.

Nawoływał też za św. Janem Pawłem II, by bronić Dnia Pańskiego przed wszelkimi atakami. Wezwał zgromadzonych, by z Jasnej Góry zabrać jedynie zawierzenie Bogu we wszystkim.

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymi zgromadzeni na jasnogórskich błoniach w swoich modlitwach pamiętali zarówno o osobistych intencjach, jak i Ojczyźnie. Podkreślali też wagę wspólnoty, która stanowi dla nich rodzinę.

Podziel się cytatem

Henryk Gut z Ostrołęki na Jasną Górę przybył z intencjami jednoczącymi słuchaczy Radia Maryja, ale także z tymi prywatnymi. - Modlę się za moją żonę, za wnuka i dzieci uczące się w szkołach - wymieniał mężczyzna. Podkreślił, że wszystko, co ma w sercu pragnie zawierzyć Matce Bożej. - Ona uprosi u swojego Syna to, co jest dla nas najlepsze - dodał.

Ryszard Żukowski, także z Ostrołęki podkreślił, że ważną dla niego wartością jest: „Bóg, honor, Ojczyzna” i właśnie w tych intencjach każdego dnia modli się do Matki Bożej. - Ona jest Tą, do której codziennie się uciekam i oddaje Jej sprawy Ojczyzny - przyznał. Maryi pragnie powierzyć także polskie dzieci i młodzież oraz kapłanów. - Ona nam obiecała, że jeżeli Polacy będą Jej wierni, to nas uratuje - powiedział z przekonananiem.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Danuta Godlewska, Irena Włostowska i Marianna Śliwowska podkreśliły wymiar słowa „rodzina” podczas pielgrzymki. - Tak jak w rodzinie, wszyscy się wspieramy i pomagamy sobie - zauważyła Danuta. Dodała też, że jest wdzięczna za możliwość modlitwy w tak dużej rodzinie. - Człowiek staje się napełniony Duchem Świętym - dodała Irena, podkreślając, że dziękuje Matce Bożej, że pomimo choroby, mogła przyjechać na Jasną Górę. - Ona się nami opiekuje i daje nam wsparcie oraz siłę w trudnościach - włączyła się w rozmowę Marianna. Przyznała też, że jeśli wierni zwracają się do Maryi ze swoimi problemami, Matka Boża wysłuchuje próśb i wspomaga.

Dwudniowa pielgrzymka zgromadziła na Jasnej Górze wszystkich słuchaczy Radia Maryja i telewizji Trwa oraz ich sympatyków i przyjaciół. Wierni przybyli licznie, co potwierdzały tłumy modlące się przed Szczytem.

Podziel się:

Oceń:

+12 0
2024-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja

radiomaryja.pl

Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 29. rocznicy rozgłośni w Toruniu. Podkreślił, że stacja obudziła w milionach rodaków poczucie bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju.

Więcej ...

Wyjaśnienie w sprawie działalności projektu „Urzekająca”

2024-10-10 07:20
bp Wiesław Szlachetka

Episkopat.news

bp Wiesław Szlachetka

Projekt „Urzekająca” jest zrealizowany w ramach komercyjnej działalności firmy BusinessForce Kamil Chełstowski, prowadzonej w oparciu o przepisy prawa cywilnego przez Państwa Kamila i Ewelinę Chełstowskich. Projekt „Urzekająca”, chociaż jest przedsięwzięciem świeckim, to jego działalność propaguje wartości ewangeliczne głoszone przez Kościół Katolicki.

Więcej ...

FNP wręczyła Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

2024-10-10 16:33
Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

wikipedia/Emptywords na licencji Creative Commons

Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN wraz z prof. Denisem Jacqueminem zdobyli Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz francuską Akademię Nauk. Wysokość nagrody to 15 tys. euro.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

Kościół

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

W Zielonej Górze przez 24 godziny będą odmawiać...

Wiara

W Zielonej Górze przez 24 godziny będą odmawiać...

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Wiara

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...