Reklama

Temat tygodnia

Krucjata przeciw alkoholowi

Nie piją piwa, toasty imieninowe wznoszą sokiem, odmawiają kieliszka wina. Mało tego, zachęcają innych, by naśladować ich postawę. Nie robią tego dla własnej satysfakcji czy podkreślenia siły woli. Zbyt dużo alkohol wyrządził krzywdy i ktoś musi to pokazać. Oni to czynią - Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na apel Ojca Świętego

"Krucjatę Wyzwolenia Człowieka zawdzięczamy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Papież w 1978 r. skierował do Polaków następujące słowa: Proszę, abyście przeciwstawili się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła - wezwanie to stało się bezpośrednim bodźcem do podjęcia nadzwyczajnej akcji na rzecz ratowania narodu od alkoholizmu oraz od innych zagrożeń. Ruch Światło-Życie poczuł się pierwszym i odpowiedzialnym adresatem powyższego apelu" - wyjaśnia ks. Paweł Górka. Podejmując inicjatywę powołania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Ruch oazowy nie zamierzał przekształcać się w KWC, jedynie chce przyłączyć się do niej, tzn. pragnie, aby każdy członek Ruchu czuł się również członkiem Krucjaty. Nie jest to jednak warunek konieczny.

Natura KWC

Krucjata z natury swej jest ruchem religijnym, nadprzyrodzonym, ewangelizacyjnym, opierającym się na wierze w zbawczą moc Chrystusa i Jego Ducha. Abstynencja w KWC ma przede wszystkim wartość nadprzyrodzoną, jako akt wynagrodzenia za grzechy pijaństwa. Chodzi w niej o dobrowolne wyrzeczenie się spożywania alkoholu z motywu miłości Boga i bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metody i środki działania

"Zasadniczą taktyką w walce o wyzwolenie człowieka z niewoli alkoholizmu, przyjętą przez Krucjatę, jest praktykowanie przez jej członków całkowitej abstynencji od alkoholu. Modlitwa stanowi podstawę wszelkiego dzieła wyzwolenia. Dlatego nieporozumieniem byłoby przeżywanie abstynencji od alkoholu w oderwaniu od codziennej osobistej modlitwy" - tłumaczy Katarzyna Kukulska. Centralne miejsce zajmuje tu Eucharystia. Ostatecznie to Jezus wyzwala konkretnego człowieka z przeróżnych zniewoleń. "Bez modlitwy KWC pozostałaby czysto świecką organizacją, która opierałaby swoje nadzieje na skuteczności własnych metod pracy. Przez abstynencję KWC rozumie całkowite i dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu jako napoju - pod wszelką postacią i we wszelkiej ilości. Alkohol można przyjmować jako lekarstwo, podczas liturgii, w potrawach np. tortach, cukierkach, ponieważ KWC nie chodzi o zwalczanie alkoholu jako takiego, ale o zwalczanie złych zwyczajów picia alkoholu" - dodaje ks. Górka. Abstynencja przeciwstawia się zwyczajom alkoholowym, które powszechnie panują w życiu towarzyskim. Problem tzw. niewinnych, symbolicznych toastów nie jest obojętny dla taktyki ruchu przeciwalkoholowego. Dlatego osoba należąca do KWC nie wznosi toastów, albowiem oznacza to podtrzymanie i umocnienie zwyczaju, który bywa często poważną przyczyną alkoholizmu. "Alkoholik może być wyratowany ze swojej choroby jedynie pod tym warunkiem, że stanie się całkowitym abstynentem do końca życia. Aby jednak osoba uzależniona mogła wytrwać w postanowieniu abstynencji, musi znaleźć moralne oparcie w dobrowolnych abstynentach, dzięki którym zostałby złamany powszechny, towarzyski przymus picia" - powiedziała Niedzieli Katarzyna Kukulska.

Linia kontaktowa

Spotkania członków i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbywają się w każdą czwartą sobotę miesiąca od października do maja w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - kaplica dolna (wejście od strony zakrystii) o godz. 16.00, a kończą się ok. godz. 18.00. Ich centrum stanowi zawsze wspólna Eucharystia. Jeżeli jesteś zainteresowany, zadzwoń - ks. Paweł Górka, tel. (0-32) 298-27-32, Katarzyna Kukulska, tel. (0-32) 298-48-45, Agnieszka i Iwona Pająk, tel. (0-32) 262-11-98. A oto terminy najbliższych spotkań KWC - 28 grudnia 2002 r., 25 stycznia 2003 r., 22 lutego 2003 r.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie