Reklama

Niedziela Legnicka

Klerycy trzeciego roku w sutannach

Niedziela legnicka 52/2012, str. 2

Klerycy po raz pierwszy w sutannach

Ks. Waldemar Wesołowski

Klerycy po raz pierwszy w sutannach

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którą obchodziliśmy w sobotę, 8 grudnia, to tradycyjnie dzień obłóczyn w legnickim seminarium duchownym. Dziesięciu kleryków przyjęło strój duchowny, czyli sutannę. Na tę uroczystość przyjechali rodzice i bliscy kleryków. Uroczystej Mszy św., odprawionej o godz. 10.00 w katedrze przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Obecni byli także przełożeni seminaryjni i księża z parafii, z których klerycy pochodzą.

Alumni trzeciego roku po raz pierwszy nałożyli sutanny. Na święta Bożego Narodzenia pojawią się w swoich parafiach w nowym stroju, dzięki któremu ich bliscy i znajomi będą na nich patrzeć, prawie jak na księży. To bardzo zobowiązuje - podkreślają alumni. Kamil Sternal i Krystian Schmidt, obydwaj z Bolesławca na ten dzień czekali z niecierpliwością. Sutanna wielu ludziom będzie kojarzyła się ze stanem duchownym. Choć alumni jeszcze w pełni do niego nie należą, to ze względu na noszony strój, muszą dawać dobre świadectwo wiary i chrześcijańskiego życia. Jest to tym bardziej potrzebne, gdyż żyjemy w trudnym świecie, w którym wartości chrześcijańskie są spychane na margines. Dlatego sutanna oznacza bycie uczniem Chrystusa. Zapytani, skąd czerpią siłę do takiego świadectwa, odpowiadają, że z modlitwy i Eucharystii. Modlitwą alumnów otaczają ich rodzice i bliscy. Babcia kleryka Kamila ze wzruszeniem mówi, że ciągle wspiera wnuka codzienną modlitwą. Nie brakuje jej także we wspólnotach, z których pochodzą klerycy.

Reklama

Ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża przybył wraz z delegacją swojej wspólnoty. Piotr Wyrzykowski to czwarty kleryk z tej parafii będący w seminarium. Na Mszę św. przyjechali także wierni z parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu, którzy w ten sposób okazują modlitewną solidarność z Kamilem Sternalem. - To jest najnowsze powołanie z naszej parafii. Kamil jest dla nas wzorem człowieka pokory, dlatego jesteśmy tutaj, w tym szczególnym dniu poświęconym Matce Bożej. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy się za niego modlić - powiedział Marek Szyjkowski.

W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii biskup legnicki Stefan Cichy mówił wiele o historii i znaczeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Ukazał Maryję jako wzór czystości i świętości dla każdego chrześcijanina, w szczególny sposób dla kleryków przyjmujących w Jej święto strój duchowny i wszystkich kapłanów. Biskup Stefan podkreślił, że sutanna jest szczególnym znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła.- Ten strój ma być dla was wezwaniem, by bardziej stawać się świętym i nieskalanym przed Bożym obliczem. Ten strój ma być szczególnym znakiem dla wiernych i świadectwem na czas nowej ewangelizacji. Jest znakiem przynależności do Boga i tożsamości kapłana. Noście go godnie i pięknie - życzył Biskup Legnicki. Po homilii rozpoczął się obrzęd poświęcenia i nałożenia stroju duchownego - sutanny oraz białej komży. Klerycy w nowych szatach stanęli przed Księdzem Biskupem, który odmówił modlitwę i wypraszał dla nich łaskę miłości, pobożności i gorliwości apostolskiej, zawierzając wszystkich opiece Matki Bożej.

Obłóczyny to wielkie święto legnickiego seminarium. To także dzień otwartych drzwi. Przyjeżdżający na tę uroczystość rodzice, krewni i znajomi, mieli okazję wejść w mury seminaryjne i odwiedzić miejsca, w których modlą się, mieszkają i uczą się klerycy. Aktualnie w legnickim seminarium kształci się pięćdziesięciu alumnów.

2012-12-19 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mogą świadczyć strojem duchownym

Ks. Adam Stachowicz

Więcej ...

Patron uczniów i studentów

pl.wikipiedia.org

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Więcej ...

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę