Reklama

Niedziela Legnicka

Klerycy trzeciego roku w sutannach

2012-12-19 13:23

Niedziela legnicka 52/2012, str. 2

Ks. Waldemar Wesołowski

Klerycy po raz pierwszy w sutannach

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którą obchodziliśmy w sobotę, 8 grudnia, to tradycyjnie dzień obłóczyn w legnickim seminarium duchownym. Dziesięciu kleryków przyjęło strój duchowny, czyli sutannę. Na tę uroczystość przyjechali rodzice i bliscy kleryków. Uroczystej Mszy św., odprawionej o godz. 10.00 w katedrze przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Obecni byli także przełożeni seminaryjni i księża z parafii, z których klerycy pochodzą.

Alumni trzeciego roku po raz pierwszy nałożyli sutanny. Na święta Bożego Narodzenia pojawią się w swoich parafiach w nowym stroju, dzięki któremu ich bliscy i znajomi będą na nich patrzeć, prawie jak na księży. To bardzo zobowiązuje - podkreślają alumni. Kamil Sternal i Krystian Schmidt, obydwaj z Bolesławca na ten dzień czekali z niecierpliwością. Sutanna wielu ludziom będzie kojarzyła się ze stanem duchownym. Choć alumni jeszcze w pełni do niego nie należą, to ze względu na noszony strój, muszą dawać dobre świadectwo wiary i chrześcijańskiego życia. Jest to tym bardziej potrzebne, gdyż żyjemy w trudnym świecie, w którym wartości chrześcijańskie są spychane na margines. Dlatego sutanna oznacza bycie uczniem Chrystusa. Zapytani, skąd czerpią siłę do takiego świadectwa, odpowiadają, że z modlitwy i Eucharystii. Modlitwą alumnów otaczają ich rodzice i bliscy. Babcia kleryka Kamila ze wzruszeniem mówi, że ciągle wspiera wnuka codzienną modlitwą. Nie brakuje jej także we wspólnotach, z których pochodzą klerycy.

Ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża przybył wraz z delegacją swojej wspólnoty. Piotr Wyrzykowski to czwarty kleryk z tej parafii będący w seminarium. Na Mszę św. przyjechali także wierni z parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu, którzy w ten sposób okazują modlitewną solidarność z Kamilem Sternalem. - To jest najnowsze powołanie z naszej parafii. Kamil jest dla nas wzorem człowieka pokory, dlatego jesteśmy tutaj, w tym szczególnym dniu poświęconym Matce Bożej. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy się za niego modlić - powiedział Marek Szyjkowski.

Reklama

W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii biskup legnicki Stefan Cichy mówił wiele o historii i znaczeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Ukazał Maryję jako wzór czystości i świętości dla każdego chrześcijanina, w szczególny sposób dla kleryków przyjmujących w Jej święto strój duchowny i wszystkich kapłanów. Biskup Stefan podkreślił, że sutanna jest szczególnym znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła.- Ten strój ma być dla was wezwaniem, by bardziej stawać się świętym i nieskalanym przed Bożym obliczem. Ten strój ma być szczególnym znakiem dla wiernych i świadectwem na czas nowej ewangelizacji. Jest znakiem przynależności do Boga i tożsamości kapłana. Noście go godnie i pięknie - życzył Biskup Legnicki. Po homilii rozpoczął się obrzęd poświęcenia i nałożenia stroju duchownego - sutanny oraz białej komży. Klerycy w nowych szatach stanęli przed Księdzem Biskupem, który odmówił modlitwę i wypraszał dla nich łaskę miłości, pobożności i gorliwości apostolskiej, zawierzając wszystkich opiece Matki Bożej.

Obłóczyny to wielkie święto legnickiego seminarium. To także dzień otwartych drzwi. Przyjeżdżający na tę uroczystość rodzice, krewni i znajomi, mieli okazję wejść w mury seminaryjne i odwiedzić miejsca, w których modlą się, mieszkają i uczą się klerycy. Aktualnie w legnickim seminarium kształci się pięćdziesięciu alumnów.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłan to sługa Adwentu

2019-12-09 14:04

Anna Majowicz

Uroczystości przewodniczył o. bp Jacek Kiciński

Klerycy wrocławskiego seminarium otrzymali sutanny.

Więcej ...

Komunia św. nie dla polityków wspierających aborcję

2019-06-07 17:03

lininha_bs/pixabay.com

Prawodawcy, którzy głosowali przeciw ochronie życia poczętego nie powinni podchodzić do Komunii Św. – oświadczyła amerykańska diecezja Springfield.

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików