Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wystarczy ciepłe słowo i uśmiech

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Archiwum

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Oddziały paliatywne oraz hospicja to miejsca wyjątkowego przygotowania na przyjście Jezusa. To również czas towarzyszenia każdej chwili ludzkiego życia, podkreślając w ten sposób jego wartość na wszystkich etapach oraz godność osoby ludzkiej nie tylko do końca ziemskich dni, ale na zawsze. Jezus przychodzący jako Światło pośród ciemności pragnie obdarować człowieka swoim Życiem i pełną Miłości Obecnością. W hospicjach o tej Obecności na co dzień przypominają lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, którzy bezinteresownie, z wielką życzliwością pochylają się nad chorymi i poświęcają im czas.

Reklama

- Okres przedświąteczny, choć zimowy, jest najgorętszy w roku, dużo na głowie i jeszcze więcej roboty niż zwykle - tłumaczy Maria Stróżniak z Hospicjum „Homo Homini” im. św. Brata Alberta w Jaworznie, którą kilka dni przed świętami zastaję przy przygotowaniach do Jaworznickiego Jarmarku Świątecznego. - W tym roku w jarmarku biorą udział szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, a także stowarzyszenia. Na specjalnie przygotowanych stoiskach wychowankowie placówek będą sprzedawali własnoręcznie wykonane świąteczne elementy dekoracyjne, dlatego pracujemy pełną parą, by także zasilić stoiska w oryginalne, misternie wykonane ozdoby świąteczne - tłumaczy p. Stróżniak. A po kiermaszu zaczną myśleć o przygotowaniach do trzech hospicyjnych wigilii. Pierwsza już 20 grudnia. Spotkają się na niej przyjaciele, pracownicy, wolontariusze jaworznickiego hospicjum oraz jego chorzowskiej filii. W Wigilię Bożego Narodzenia w stałym miejscu spotkań, tzw. różowej sali zapachnie barszczyk z uszkami, ryba i inne wigilijne potrawy. Za wspólnym stołem zasiądą najważniejsi goście, a właściwiej gospodarze - pacjenci i ich rodziny, dyrekcja ośrodka, obsługa i wszyscy życzliwi. Jak zawsze nie zabraknie śpiewu kolęd i życzeń. A 7 stycznia kolejne spotkanie świąteczne, tym razem z rodzinami osieroconymi. - Przed nami wzruszające chwile, piękne przeżycia. Do nich należy także dołączyć wszystkie podarki, upominki, świąteczne dekoracje, które naszym pacjentom ofiarują każdego roku w okresie świątecznym przedszkolaki i uczniowie szkół z Jaworzna. Czas Bożego Narodzenia to czas szczególny, spędzany z bliskimi. W naszym hospicjum wzrok kierujemy przede wszystkim w stronę naszych pacjentów, którzy w tym czasie wyjątkowo potrzebują ciepłego słowa i odrobiny uśmiechu, dlatego pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby obchodzone w hospicjum Boże Narodzenie było głębokim przeżyciem duchowym dającym chorym i ich bliskim ukojenie - podkreśla p. Maria.

Tradycja spotkania przy wigilijnym stole na oddziale opieki paliatywnej w Będzinie istnieje od początku powstania oddziału, od 12 lat. - Wielu chorych w terminalnym okresie choroby nie może wrócić do domu na święta, wtedy my jako personel staramy się stworzyć chociaż namiastkę atmosfery świątecznej w warunkach naszego oddziału. Jak dobrze wtedy widać, że Jezus rodzi się w sercach chorych, ich rodzinach i personelu, którzy towarzyszą im na co dzień w chorobie. Wigilia na oddziale jest dla pacjentów i ich rodzin wielkim przeżyciem. Odczuwa się wzajemną życzliwość, obserwuje się często poprawę relacji miedzy chorym a rodziną. Można zauważyć, ze chcą oni wykorzystać każdą minutę spędzoną wspólnie. Obserwujemy jak rodzina powoli, cierpliwie podaje łyżeczką potrawy wigilijne swoim najbliższym, tak jakby chciała na każdej łyżeczce podać odrobinę miłości. Może wierzą, że rodzący się w stajence Jezus podaruje im jeszcze trochę czasu lub zdarzy się cud uzdrowienia, na który czekają. Na twarzach chorych maluje się obraz radości, wzruszenia i zadumy. Słyszany śpiew kolęd wprowadza chorych w refleksję i wtedy rodzą się wspomnienia. Niejednokrotnie słyszymy opowieści, jak w domu rodzinnym obchodzono Wigilie - opowiada Krystyna Gabrysiak, pielęgniarka będzińskiego oddziału paliatywnego.

Podczas wigilii wydarzenia sprzed 2 tys. lat przybliżyły dzieci z Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, prezentując jasełka, a wspólne kolędowanie zapewnił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

2012-12-19 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na poboczu świata

alswart/Fotolia.com

Po pierwsze, gdzie miało miejsce narodzenie Chrystusa? Ewangelista pisze, że kiedy szukali noclegu, nie było dla nich miejsca. Gdzie? W katalyma.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...