Reklama

Dialog z Islamem

Niedziela warszawska 50/2002

- Przesiąknięta religijnym myśleniem kultura muzułmańska próbuje przeciwstawić się sekularystycznej cywilizacji euro-amerykańskiej, określanej jako świat bez wiary i Boga. W tym właśnie tkwi powód konfliktu, do którego doszło na początku nowego tysiąclecia - uważa prof. Marek Dziekan z Instytutu Orientalistycznego UW.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy możliwy jest dialog pomiędzy kulturą zachodnią a światem islamu? Dyskutowano o tym 27 listopada na sesji Spotkanie z islamem w siedzibie PWT "Bobolanum". Kilkunastu panelistów, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, zgodnych było co do tego, że dialog jest potrzebny.
- Będzie on jednak trudny ze względu na różnice pojęciowe. Mówimy te same słowa, rozumiemy co innego. Np. dla chrześcijan Jezus jest Bogiem, dla muzułmanów prorokiem. Dlatego potrzebne jest przede wszystkim jak najgłębsze zrozumienie partnera oraz ogromna doza tolerancji i wyrozumiałości z obu stron. To moim zdaniem jedyna dająca się pomyśleć forma przyszłych pokojowych kontaktów Zachodu z islamem - mówił prof. Dziekan.
Bogusław Zagórski z Zakładu Arabistyki UW podkreślał, że są dwie płaszczyzny dialogu: teologiczna i ludzka. Stwierdził, że na płaszczyźnie teologicznej nie dojdziemy z islamem do porozumienia. Goerge Jacoub, muzułmanin, dodał, że w dialogu pomiędzy dwoma religiami w ogóle nie chodzi o poszukiwanie dróg porozumień. Jednak na płaszczyźnie ludzkiej, zdaniem Zagórskiego, możliwe jest dojście do zrozumienia i głębokiej wiedzy po obu stronach. - Tak, żeby chrześcijanie nie patrzyli na Arabów jak na terrorystów, a z kolei Arabowie nie traktowali chrześcijan jak tych, którzy stanowią zagrożenie dla ich religii - mówił Zagórski. Dodał, że obie strony muszą ze sobą żyć w pokoju, a wspólne poznanie ułatwi to życie. Natomiast z różnicami na poziomie teologicznym po prostu trzeba się pogodzić.
Zdaniem o. Jacka Bolewskiego SJ, prodziekana PWT, obecnie można zaobserwować kryzys tożsamości po obu stronach dialogu. - Tożsamość wymaga zgłębiania. I w dialogu, poprzez to, że lepiej poznaję tożsamość partnera, jednocześnie pogłębiam swoją tożsamość - podkreślał o. Bolewski.
Agata Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego UW stwierdziła, że Polacy bardzo słabo znają i rozumieją tożsamość muzułmanów. Najpowszechniejsze błędne poglądy to: łączenie islamu z przemocą, siłą, terroryzmem i fundamentalizmem, traktowanie świata muzułmańskiego jako zacofanego, przekonanie o jedności świata islamu, utożsamianie go ze światem arabskim oraz przyjmowanie poglądów jakiejś grupy za reprezentatywną dla wszystkich muzułmanów.
Nalborczyk podkreśliła jednak, że po 11 września 2001 r. w polskich mediach występuje mniej rażących błędów wynikających z niewiedzy na temat religii muzułmańskiej. Nie zmieniła się jednak zbitka pojęciowa islamu z terroryzmem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58
koncert Cantus

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

Niesamowity koncert chóralny zespołu Cantus odbył się 28 kwietnia w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej z okazji 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera.

Więcej ...

Święta dyplomatka

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego